© 2019 by Bahar Buse Ünver

Zamanın doğal bir seyri olarak yaşlanmanın ve yer çekiminin etkileri insan vücudundaki her alanda farklı şekillerde görülmeye başlar. Kişi yaş aldıkça cilt sıkılığını ve elastikiyetini kaybeder. Bir kısmı fazla gelen cilt aynı zamanda kırışır. Yüz germe ameliyatlarında, yüz dokusu güçlendirilir, sarkan dokular kaldırılır ve fazla deri çıkartılır.Yüz germe; gevşemiş olan yüz ve boyun cildini, kulak önü ve saçların başlangıç çizgisinden yapılan kesilerle gerginleştirilerek, yüze daha genç bir görünüm verme işlemidir.

 

Yüz germe ameliyatı hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılmaktadır.

Bu ameliyatın ayrıntısı çoktur. Yanaklar, göz çevresi, kaşlar, burun, alın, boyun ve çene bir bütün olarak değerlendirilir. Yapılacak bölgelere göre değişmekle birlikte cerrahi operasyon yaklaşık 4-5 saat sürmektedir.

 

  • İyi beslenen, spor yapan, sigara içmeyen hastalar her zaman çok daha hızlı ve kolay bir iyileşme süreci geçirmektedir.

  • 2. haftada kaba ödemler geçmiş ve dikişler kaynamış olur. Ancak hasta operasyonun güzel ve pozitif etkilerini 1. ayın sonunda çok daha net ve pozitif şekilde görecektir.

  • Ameliyat sonrasındaki ilk 3-4 gün yüzünüzde yoğun şişlikler ve ödem oluşmaktadır.

  • Ameliyatın üçüncü haftasından sonra ise şişlikleriniz fark edilmeyecek kadar azalır.

  • Yaklaşık 6-8 gün süren morarma dönemi takip eder ve hafif ağrılarınızın olabileceği morarma dönemi içinde dikişleriniz alınır.

 

Kullanılan özel dikiş ve pansuman malzemeleri ile oluşacak izler en aza indirilir. İz, en üst ve en alt kısmı saçlı deri arasında olduğundan görünmez. Kulak çevresindeki iz de kulak yüz birleşme hattında olduğunda belli olmaz. Eğer aşağıda anlatılan komplikasyonlar (Kanama, enfeksiyon, sıklıkla sigara kullananlarda görülen deri kayıpları) gelişirse yara iyileşmesi gecikeceğinden tedavi gerektiren izler kalabilir.

 

 

Yüz germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Yüz germe ameliyatı öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan aspirin, E vitamini benzeri ilaçlar , bitki çayı kesilmelidir. Sigara özellikle yüz germede yara iyileşmesini oldukça geciktirir.Sigara kullanımı ameliyattan 3 hafta önce kesilmelidir.  

 

Saçlar ameliyat sonrası 1 ay boyanamayacağı için 1 hafta önceden boyatılabilir. Saçların uzun tutulması ameliyat sonrası kullanılan pansumanları gizlemek açısından yarar sağlar.

Yüz germe ameliyatı etkinliğini arttırmak için başka neler yapılabilir?

  • Göz çevresi ve alına yapılacak Botox ile bakışlar canlandırılabilir.

  • Ameliyattan 3 hafta sonra başlayacak 4-6 seanslık kimyasal peeling ve yüz mezoterapisi ile yüz derisi canlandırılabilir.

  • Ağız çevresi ve dudaklara yapılan dolgu işlemi ile ağız çevresi çizgiler azaltılabilir.

  • PRP yöntemi ile iyileşme süreci hızlandırılabilir.

YÜZ GERME

OP. DR. MERT DEMİREL