© 2019 by Bahar Buse Ünver

YÜZ ESTETİĞİ

“Yüz Estetiği” yüz için yapılan ameliyatlı ve ameliyatsız işlemlerin genel olarak kapsamıdır. Yüz estetiğinde amaç kimi zaman doğumsal anomalileri düzeltmek, kimi zaman mevcut organlardan herhangi birinin görüntüsünü daha estetik kılmak, kimi zaman da yaşlanmaya bağlı olarak oluşan deformasyonları gidermektir.

Yüz Estetiğinde Neler Yapılabilir?

 • Burun Estetiği

 • Yüz Germe

 • Orta Yüz Germe

 • Üst Göz Kapağı Estetiği

 • Alt Göz Kapağı Estetiği

 • Elmacık Kemiği Estetiği

 • Çene Estetiği

 • Profil Estetiği

 • Kepçe Kulak Onarımı

 • Kaş Kaldırma

 • Alın Germe

Yukarda saymış olduklarımız cerrahi olarak gerçekleşen ve genel anestezi altında yapılan yüz estetiği işlemleridir. Bunların yanı sıra ameliyatsız olarak uygulanan işlemler de mevcuttur. Bu işlemler ameliyatlı işlemler kadar uzun vadede kalıcılık göstermese de, kısa vade için etkilidir ve kolay uygulanışları nedeniyle sık tercih edilir.

 • Botoks

 • Dolgu Uygulamaları

 • İple Yüz Asma

 • Yüze Yağ Enjeksiyonu

 • Prp ve Dermapen 

Ameliyatsız uygulamalar için yüzdeki lekelenmeleri tanıyalım;

Yaşlılık lekeleri: Aktinik karatoz ve seboreik keratoz. Çoğu zaman yaş ilerlemesinde görülen, ciltteki koyu renkli oluşumlardır. Bu yapılar yağlı ciltlerde daha ağırlıklı olmak üzere, hemen herkeste görülebilir. Gençken daha az renkli ve daha küçüktür. Fakat yaşlandıkça büyür ve koyu renk alır. Bu lekeler medikal uygulamalar ile giderilebilir ve yaşlı, solgun ifadenizi değiştirebilir.

Kızarıklık: Roze adı verilen, gül lekesi olarakta bilinen lekelenmelerdir. Yüzeysel kılcal damar ağının çoğu,  Güneş, soğuk, alkol ya da lokal travmalar nedeniyle genişler ve dolayısı ile kırmızı bir renk alır. Çeşitli tedaviler denense de kesin çözümü yok gibidir. Fakat görünürlüğünü azaltmak için lazer ve krem tedavileri mevcuttur.

 

Telenjiektazi: Kılcal damar adı verilen göz çevresinde daha yoğun bulunan incecik kızarıklıklar. Gün geçtikçe hem sayı olarak artar, hem de lezyonlar büyür. Radyofrekans ile tedavisi mümkündür.

 

Mat cilt: Belli belirsiz bir tabaka şeklinde gözüken, cilt kalınlığı genellikle artmış ve donuk, mumsu bir ifade veren cilttir. Cildin en üst ölü tabakası olan epidermis kalınlaşması ile kendini gösterir. Peeling, kese, dermapen gibi uygulamalar ile daha parlak bir sonuç elde edilebilir.

Benler: Yani nevüsler, saplı ya da ciltle aynı yüzeyde koyu renkli tipleri olabilir. Sayı ve boyut olarak giderek büyüme eğilimindedir. Saplı nevüslerin içlerinde kıl folikülleri bulundurabilir. Takip ve kontrol edilmeleri önemlidir.

Bunun dışında cilt yaşlanması ile;

 Kuruluk: Nemsiz cilt, çorak toprak gibidir. Yaşam barındırmaz. Bu duruma hem epidermis kalınlığı hem de nem tutan ara maddelerin cilt içinde azalması neden olur.

İnce kırışıklıklar: İnce kırışıklıkların tek bir sebebi yoktur. Kuruluk, ince gibi bir çok faktör vardır. Fakat temel sebep, özellikle de üst yüzdeki ince kırışıklıkların temel sebebi, mimik kaslarının çok çalışmasıdır. Botoks bölümünde ayrıntıları ile anlattığım gibi bu kaslar hem aktif çalıştıklarında hem de hem de pasif hafif kasılmaları nedeni ile hemen üzerinde yer alan cilt dokusunu bir akordiyon gibi kırıştırırlar. Bu devamlı uygulanan kırıştırma kuvvetine bir süre sonra cilt yenilir ve kalıcı kırışıklıklar yerleşir.

Kalın kırışıklıklar: Bu kırışıklıklar, genellikle burun kenarından başlayıp ağız köşesine inen, ya da ağız köşesinden başlayıp, çeneye uzanan derin oluklanmalar şeklinde olur. Bu kalın kırışıklıklar, cildin bütün halde katlanmasını gerektirir. En önemli nedeni yer çekimi ve dokuların genel olarak aşağı doğru yer değiştirmesi nedeniyle olur.

Yaşlanan yüzün tüm ayrıntılarına tek tek müdahale edilebiliyor. Fakat gençlikteki cilt kalitesini %100 yakalamak mümkün değildir.  Uygun ve zamanında müdahaleler ile yaşıtlarınızın kaderini paylaşmak zorunda kalmazsınız.

Yukarıda leke tedavisinde saydığım uygulamalar dışında, makro anlamda;

-    Yüz germe

-    Boyun germe

-    Şakak germe

-    Orta yüz germe

-    Göz kapağı ameliyatları

-    Dudak kaldırma

-    Kaş kaldırma

-    Çene ucu ve elmacık kemiği üzerine kalıcı implantlar cilt yaşlanması için uygulanabilir.

OP. DR. MERT DEMİREL