© 2019 by Bahar Buse Ünver

THULUİM LAZER

Leke Tedavisinde güncel lazer teknolojisi olan Thulium Lazer, fraksiyonel bir lazerdir. Yıllar önce ilk kez prostata çözüm olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zaman ile Malezma tedavilerinde denenerek işlemlere başlanmıştır.

Thulium Lazer (Lavieen) Hangi Tedavilerde Kullanılmaktadır?

  • Leke Tedavisi

  • Pigment tedavisi

  • Cilt tonu (beyazlaştırma)

  • Epidermal melazma

  • Yaşlılık noktaları/lekeleri

  • Dermal yeniden yapılanma

  • Kırışıklıklar

  • Sıkılaştırma - Lifting

  • Geniş gözenekler – Çiller

Thulium lazer ciltte birçok seçenek ile kullanılmaktadır, özellikle leke konusunda etkenlik sağlamaktadır;

güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri vb. lekelerde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Sıkça görülen ve tedavisi bir hayli zorlu olan, melazma olarak da isimlendirilen; ciltte düzensiz şekil ve renklerde oluşabilen lekelerde yoğun şekilde thulium lazer uygulaması yapılmaktadır. Thulium Lazer leke tedavileri dışında, yara izlerini iyileştirme, cilt sıkılaştırma tedavisi, sivilce izlerinden kurtulma vede ince kırışıklıkların çözümünde de uygulanabilmektedir.

 

THULIUM AKILLI LAZERİN ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR?

Uygulama sırasında üst deri ile alt deri arasındaki birleşim tabakasına etki eder. Makrofaj denilen melanositleri hedefleyerek bu bölgede mikro hasarlanmalar yapar. Derinin kendini tamir etme prensiplerine dayanan bir çalışma sistemine sahiptir.

THULIUM LAZERİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Thulium lazerin leke tedavisinde kullanılan diğer lazer sistemlerine üstünlüğü ise yan etki riskinin çok daha az olması, uygulamasının daha pratik olması ve çok daha az sayıda seans gerektirmesi şeklinde sıralanabilir. Thulium lazer uygulamaları, tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi uzmanlar tarafından uygulanması gereken önemli bir işlemdir.

Uygulama ve Tedavi Süreci

Uygulaması pratik bir yöntemdir. Lokal anestezi kremleri uygulandıktan sonra lazer işlemi yapılır. İşlem sırasında bir miktar ağrı ve hafif yanma hissi olabilir. Bu his en fazla bir saat sürer ve ertesi gün hasta günlük yaşantısına rahatça devam edebilir.

Uygulama bölgelerinde nokta nokta kahverengi şekilde minik kabukçuklar oluşur, bu kabukların uygulama sonrasında kesinlikle koparılmaması gerekir. Bu noktalar yaklaşık bir hafta, on gün içerisinde vücuttan kendiliğinden atılırlar ve tamir olmuş, aydınlık bir deri oluşmaya başlar.

 

THULIUM AKILLI LAZERİN ETKİSİ NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

İlk etkileri 10 gün içerisinde görülmeye başlar.

 

THULIUM LAZER KAÇ SEANS UYGULANIR?

Leke tedavisinde bazen bir seansta bile iyi sonuçlar alınabilmektedir. İhtiyaç halinde üç seans işlem yapılır ve sonraki yıllarda tekrarlayan seanslara ihtiyaç olabilmektedir.

 

İŞLEM SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Kabukların yolunmaması, bölgenin ovalanıp yıpratılmaması gerekmektedir.

Etkinlik kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bazı lekelerde etkiler çok hızlı görülebilirken bazı lekelerde kısmi etkiler gözlenebilmektedir.

OP. DR. MERT DEMİREL