© 2019 by Bahar Buse Ünver

PROFİL ESTETİĞİ

Profil görünümünden memnun olmayan bir çok hasta ilk olarak kusuru burunda aramaktadır. Fakat yüzün uyum ve harmonisini oluşturan en önemli yapılardan biri de çenedir. Çenenin küçük olması, burnu olduğundan daha büyük veya yüzü daha yuvarlak, dolgun gösterebilir. Bu kişilerde çene estetiği uygulamaları ile çene ucunun hafifçe büyütülmesi, burnun çok fazla küçültülmesi ihtiyacını ortadan kaldırabiliyor.

 

Profilden görünümde çene, burun, alın, elmacık kemikleri, dudak ve gıdının şekli ve uyumu çok önemlidir. Günümüzde bunun 3D tasarım cihazlarından faydalanılır. Kişinin fotoğrafları üzerinden gerçeğe en yakın görüntüleri hazırlanır. Tasarım aşamasına hasta, cerrah ile birlikte en doğru görünüme karar verebilir.

 

 

Profil Estetiği'nde kaş düşüklüğü varsa Botoks ile kaş kaldırma da yapılabilir. Kaş kaldırma Estetiği sadece profilin düzgün görünmesini sağlamaz aynı zamanda yüzdeki yaşlı ve yorgun görünümün de ortadan kaldırır. Tüm bunların dışında dudaklar da Profil Estetiği'ni etkiler. Çok ince dudaklara Dudak Dolgusu uygulanması gerekebilir. Elmacık Kemiği'de dolgu enjeksiyonu ya da protez uygulamasıyla çıkık hale getirilebilir.

OP. DR. MERT DEMİREL