Post Bariatrik Plastik Cerrahi

Ülkemizde obezite için giderek artan sayıda mide kucultme ve benzeri operasyonlar yapılmaktadır. Bu cerrahilerden sonra 70-80 kilo gibi ciddi miktarlarda kilo veren hastaların cilt dokuları gevşemektedir. Bu gevşeyen dokular için, hastalar plastik cerrahi operasyonları için talepte bulunmaktadır.

Bu operasyonlarının temel özelliği bir çok girişimin birden yapılmasıdır. Bu yüzden bir ekip işidir. Ameliyat öncesi ve sonrası iyi planlanmalıdır. Aslında teknik olarak çok zor işlemler olmasa da başarıyı hastanın genel durumu belirler. Kan kaybı, ısı dengesi, metabolik denge, beslenme gibi bir çok açıdan hasta dengede tutulmalıdır.

Temel yaklaşımımız, bariatrik cerrahi sonrasi kilo verimi tamamlanmış ve artık stabil bir beslenme ve kilo kontrolü donemine girmiş hastaları ameliyat etmek şeklindedir. Ben bu islemi bir süreç olarak adlandırıyorum ve eğer tüm vücut duzeltilecek ise 3-4 ameliyat süreci öngörüyorum.

Hastaların en çok canini sıkan yerlerle başlamayı doğru buluyorum. Bu da genellikle hareketlerini, kıyafetlerini en çok etkileyen karın bölgesi oluyor.

Ameliyatlar genellikle kombine sekilnde uygulanıyor. En cok tercih ettigim kombinasyonlarim şu şekildedir;

  • Karin germe- Kol germe
  • toparlama- bacak germe
  • Sırt germe ve önceki operasyonların revizyonu şeklinde
  • Daha sonra hasta talep ediyorsa yüz operasyonlarina geçiyoruz.

Operasyonlar arasında bir iyilesme dönemi olsun isterim. Yurt ici yerlesik hastalarimizda bu sure daha uzun oluyor. Fakat yurt disinda yasayan hastalarimiz ulkeye giris cikis cok zahmetli olacagindan ötürü bu ara daha kısa da olabiliyor. Fakat ameliyatlar arası dinlenme-iyilesme ve matabolzmanin normale donmesi ve psikolojik açıdan ara vermek daha fizyolojik olmaktadır.

Ameliyatlarin detayları hakkında alt başlıklara bakmanızı öneriyorum

Merak Edilenler

Merak ettiklerinizi buradan okuyabilir ve aklınıza takılanlar olursa lütfen bizlere sormaktan çekinmeyin.

Neden Biz ?
Güvenli Mi ?
Ne Zaman İyileşirim ?

Aklınıza Mı Takıldı ?

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
TurkeyUSA