© 2019 by Bahar Buse Ünver

MEME KÜÇÜLTME

MEME KÜÇÜLTME YÖNTEMLERİ

Kronik hale gelmiş sırt ağrısı, sık sık baş gösteren bel problemleri, sıcak havalarda oluşan pişik, tatillerde giysi seçme derdi ve en önemlisi de ayna karşısındaki mutsuzluk. Bu saydıklarım meme büyüklüğü yaşayanların rutin hale gelmiş sorunlarından bazıları. Meme küçültme ameliyatları aslında bir lüks değil, ihtiyaç. Çünkü bu problemler hem beraberinde birçok sağlık problemini de getirecek hem de kişiyi sosyal ve psikolojik açıdan sıkıntı verecektir.    

Ayna karşısında yaşanılan mutsuzluğa meme büyüklüğünün beraberinde getirdiği sağlık sorunları da eklenince, bu durum hayat kalitesini ciddi oranda etkiliyor. Ancak bugün kullandığımız teknik ve yöntemlerle kişiyi hem ideal meme ölçüsüne, hem de estetik bir meme formuna kavuşturabilmek mümkün.

Meme büyüklüğü problemi aşırı kilo alımına bağlı olabileceği gibi, kimi zaman da genetik olarak karşılaşılabilir. Genetik kaynaklı durumlarda 18 yaşından küçük hastalar için aile onayı ile ve 18 yaşından sonra da tüm hastalar için uygulanabilir.

MEME KÜÇÜLTME NASIL YAPILIR?

Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan iki farklı teknik vardır. Bunlardan biri memenin alt kısmından yapılan ters T şeklinde bir kesiyle, diğeri de meme ucunu çepeçevre saran lolipop şeklinde bir kesiyle gerçekleşir. Genel anestezi altında yapılan ameliyatla, sarkmış olan cilt ve meme dokusu fazlalığı alınır. İçindeki meme dokusu çok fazla boşalmış hastalarda; daha dolgun bir görünüm için silikon implant kullanılabilir. Ameliyattan sonra hastalar 20 gün boyunca özel bir sütyen kullanır. İyileşme dönemi ağrılı değildir. Masa başı çalışan biri, meme küçültme ameliyatı sonrası 3. gün rahatlıkla işine geri dönebilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI PEKİ YA İZ KALIR MI, NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Meme küçültme ameliyatlarında hastaların aklını en çok kurcalayan konu, izlerdir. Bu operasyondan sonra meme üzerinde bir takım izler kalacaktır. Ancak bu izler bikini ya da çamaşır içinde gizlenebilecek türdendir ve zaman geçtikçe belirginliği azalarak silikleşir. Bu durumda hastaların, sonucun her iki tarafını da teraziye koyup seçim yapması gerekir. Büyük sarkık ve izsiz bir meme mi yoksa dolgun dik ve belirsiz biraz izin olduğu meme mi ? Kendisi için daha iyi karar vermelidir. İzler seçilen yönteme göre ya meme altından ters T şeklinde, ya da meme ucu çevresinden lolipop şeklinde olur. Meme ucu çevresindeki dikişler, hemen hemen hiç belli olmaz. Diğer izler ise zaman içinde kişinin bile unutacağı şekilde belirsizleşerek iyileşme gösterir.

Meme küçültme ameliyatları sonrası kişide kronik hale gelen sırt ve bel ağrısı şikayetleri ortadan kalkar. Bele binen yük azalacağı için kişi daha kolay bir şekilde spor yapabilir, daha uzun yürüyüşlere ve daha hareketli bir yaşama başlayabilir. Omuzlarda oyuntu yapan sütyen askıları ve giysi seçimindeki kamufle derdi de ortadan kalkınca, kişi özgür bir şekilde istediği giysiyi giyebilir. Bugün meme küçültme ameliyatı olan binlerce insan, estetik cerrahinin yaşamlarına kattığı yenilikle hayatlarına daha konforlu ve daha mutlu bir şekilde devam edebilmektedir.

OP. DR. MERT DEMİREL