© 2019 by Bahar Buse Ünver

MEME BÜYÜTME

Meme büyütme estetik cerrahinin en sık uygulanan ve en iyi sonuç veren girişimlerinden biridir. Çok uzun yıllardan beri uygulanıyor oluşu hem cerrahlar açısından, hem de uygulanan teknikler açısından da gelişim ve ilerleme göstermiştir. Meme büyütme ameliyatlarında ben sadece American FDA onayı alan koheziv jel içerikli silikon protezleri kullanıyorum. Bu koheziv jel denen madde akışkan değildir, dolayısıyla protez ortadan ikiye kesilse dahi içinden akan herhangi bir sıvı olmaz. Bu da yıllarca gündemi meşgul eden “silikonlar patlar mı?” sorusunu tarihe karıştırır.

Meme Büyütme Silikonları Genel İtibariyle 2 Çeşittir.

  1. Yuvarlak (raund) protezler

  2. Damla (anatomic) protezler

Şekil olarak iki gruba ayrılan protezler; aslında çapı, sivriliği, yüksekliği gibi özelliklerle yüzlerce çeşittir. Bu durumda her hasta ilk olarak şu soruyu düşünür. “Hangi protez benim için uygun?”

( Göğüs ) Meme Büyütme İçin Hangi Protez Benim İçin Uygun?

Bu sorunun cevabını her zaman hasta ve hekim ortak karar vererek belirler. Seçimde hastanın beklentisi çok önemlidir. Damla şeklindeki protezler yandan bakıldığında tam bir su damlası şeklinde görülür. Yuvarlak protezler ise üst polde daha dolgun bir görünüm verir. Protez şekli seçilirken ben hastalarımın vücut şekli, beden postürü, boy ve kilo orantısı, göğüs kafesi genişliği gibi özellikleri de göz önüne alıyorum.

Meme şekli hayat tarzları ile de karakterize bir seçim olacaktır. Örneğin şov dünyasında çalışan biri için daha gösterişli, daha frapan bir meme şekli tasarlanabilirken, daha ciddi görünmek isteyenler için doğallığından taviz vermeyen ve sanki yapılmamış gibi duran görüntüde bir meme büyütme yapılabilir.

Meme Büyütme Protezlerinin Özellikleri

Şimdi sizlere kısaca meme dokunuzun altında taşıyacağınız bu protezler hakkında bilgi vermek istiyorum.

  1. Ben dış yüzeyleri pürtüklü olanları tercih ediyorum, bu protezler içerde kas dokusuna çok daha iyi bir tutunma sağlıyor.

  2. Bu protezler oldukça uzun ömürlü ve güvenlidir. İçerde delinmesi söz konusu değildir.

  3. İyileşme döneminden sonra giderek yumuşar ve bir süre sonra kendi memenizden farksız bir hal alır.

  4. Bu protezler American FDA onaylıdır.

  5. Ameliyattan sonra sizlere protezlerinizin sertifikaları teslim edilir.

 

( Göğüs ) Meme Büyütme Ameliyat Süreci Nasıldır?

Genel anestezi altında yapılan meme büyütme ameliyatları yaklaşık olarak 1 – 1.5 saat kadar sürer. Sıklıkla yaptığım için, bir cerrah olarak en keyifli yaptığım işlemlerden birisidir diyebilirim. Ameliyattan çıkan hastaya sporcu sütyenine benzeyen özel bir sütyen giydirilir. Bu sıkı sütyeni gece gündüz 15 gün boyunca ve daha sonra da sadece geceleri olmak üzere 15 gün daha kullanılmasını isteriz. Bazen bu özel sütyenin üzerinden sıkı bir bandaj da olur. Bu bandajın amacı protezleri birbirine yaklaştırmaktır. İlk geceyi hastanede kalış yaparak geçirilir. Böylece damar yoluyla alınan ağrı kesiciler ile, yoğun ilk kas ağrısı da baskılanmış olur.

Ameliyat kararı alan hastalar meme büyütmenin ağrılı oluşundan endişe ederek, mutlaka bu konuyu sormak ister. Size dürüst olarak yanıt veririm ki, evet bu bir miktar ağrılı bir ameliyat. Ancak tüm girişimlerde olduğu gibi bunu bir teraziye koymak gerekir. Sadece 2 gün bir miktar kas ağrısına dayanmak mı, yoksa varolan sorununuz ile yaşamaya razı olmak mı? Kas ağrısı sadece ilk 2 gün baskın şekilde hissedilir. Bu dönemde de alacağınız güçlü ağrı kesicilerle bu dönemi dinlenerek maksimum konforlu şekilde atlatabilmek mümkündür.

MEME BÜYÜTME SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ

Meme Büyütme ameliyatlarında iyileşme döneminin yoğun hissedilen kısmı ilk 2 gündür. Bu dönemde hasta hem kaslarındaki gerginliği hissedecek, hem de göğüs kasının kullanıldığı bir takım hareketleri yaparken bir miktar zorlanacaktır. Sadece 2 gün için hastaya 2 yastık ile dik bir yatış şekli öneriyorum. Tüm ağrılar 2. günden sonra çok büyük oranda geçmiş olacak ve 3. gün yaptığım fizik tedavi ile hasta tüm kol hareketlerini yeniden tek başına yapabilecek.

Çalışan biri için işe dönme süresine 3 gün diyebiliriz.  Perşembe günü ameliyat olan bir kişi, Pazartesi günü rahatlıkla işine geri dönebilir.

SİLİKON VE PROTEZ GİRİŞ YERİ

-Meme altı oluğu (Sulkus): Memenin altında bulunan katlantı yerinden yapılan uygulamadır. Bu yöntemle çok daha büyük protezler rahatlıkla konabilmektedir. Teknik açısından basit olması nedeni ile en sık kullanılan uygulama bölgesidir.
-Meme başı (Areola): Meme ucundan yapılan bu kesi ile hiçbir iz bırakmadan protez konabilmektedir. Kanama kontrolünün rahatlığı bir diğer avantajıdır. Fakat büyük protezlerin zor yerleştirilmesi ve hastanın meme ucu ve çevresinin küçük olduğu durumlarda her zaman tercih edilmez.
-Koltuk altı (Aksiller): Koltuk altından yapılan kesi ile istenen boyutta protez yerleştirilebilir. Bu yöntem uygulayıcıları tarafından hiç iz bırakmaması nedeniyle savunulsa da, eğer yara iyileşmesinde bir problem olursa, hastaların hiçbir zaman saklayamayacağı koltuk altı nedbe dokusu riski nedeniyle çoğu cerrah tarafından tercih edilmez. Ayrıca ameliyat tekniği açısından diğerlerinden daha zor bir yöntemdir.
-Göbek deliği (Umblikal): Göbek deliğinin içinden yapılan bir kesi ile memeye kadar özel bir alet yardımıyla tünel açılır. Bu tünel içerisinden içi daha sonra serum fizyolojikle doldurulacak olan protez yerleştirilir. Fakat içi sıvı dolu protezlerin pozisyonla sıvı sesi çıkarabilmeleri, patladıklarında kolayca sönmeleri ve yöntemin oldukça zor olması nedeniyle ülkemizde uygulanan bir işlem değildir.

Göğüs ( Meme ) Büyütme Sonrası İz Kalacak mı?

Benim meme büyütme ameliyatlarında sıklıkla kullandığım giriş yeri, meme altı kesisidir. Bu tercihimin birçok avantajı var. İlki kesinlikle süt kanallarına zarar gelmediği için hastanın emzirme fonksiyonu etkilenmiyor. Diğeri ise meme başı kesilmediği için daha hızlı bir iyileşme gözleniyor. Meme altından yapılan 4 cm’lik kesiyi memenin alt kıvrımına gizlediğim için izin görünmesi de çıplakken dahi pek mümkün olmayacaktır.   

Özellikle sigara kullanmayan hastalarda bu izler giderek silikleşerek belirsiz bir hal alıyor.

Meme Büyütme Operasyonu Ne Zaman Yapılmalı?

Meme büyütme ameliyatı ve tüm estetik cerrahi girişimler her mevsimde yapılabilir. Hava şartlarının iyileşmeye pozitif ya da negatif bir katkısı yoktur. Ancak meme protezleri zamanla yumuşayarak doğallaşacağı için, yaz tatilinde rahat etmek isteyen birisi bu işlemi kışın olmalıdır.

Protezler zamanla çok doğal bir görünme kavuşarak iyileşir, ödemler ve şişlikler yapılan masajlarla daha hızlı çözülür. İlk 3 ayın sonunda memenin yeni görüntüsü büyük oranda oturmuş olacaktır.

KOMPLİKASYONLAR

-Asimetri: Her iki memenin birbirinden farklı olduğu durumdur. Bu tip rahatsızlıklar için yine silikon protez ile meme büyütme en uygun tedavi seçeneğidir. Ameliyat sonrasında bu asimetri olabildiğince azalacaktır. Fakat bazen her iki memenin boyutu cerrahi öncesi yapısı nedeni ile birebir aynı olmayabilir.
-Kan birikmesi (hematom): Ameliyatın erken komplikasyonudur. Hemen yapılacak kısa bir müdahale ile düzeltilebilir.
-Kapsül reaksiyonu: Konan silikon protezin etrafında gelişen ve memenin sertliğini, şeklini bozabilen bir durumdur. Steril ve dikkatli cerrahi işlem ve erken masaj ile bu reaksiyonun önüne geçilmeye çalışılır. Eğer memenin şeklini bozacak şekilde gelişirse bir operasyon ile bu kapsülün yok edilmesi gerekmektedir.
-Protezin kayması: Pürtüklü yüzeye sahip yeni nesil protezler sayesinde bu komplikasyon oluşma riski çok azalmıştır.

OP. DR. MERT DEMİREL