Meme Onarımı

Meme kanseri giderek sıklığı artan bir sağlık sorunudur. Erken buluğ çağına giren, geç menopoza giren bayanlarda, obezite, sigara gibi faktörler de eklendiğinde sıklığı iyice artmaktadır. Her ne kadar erken tanı yöntemleri ile küçük çapta yakalansa da, tedavisinde sıklıkla memenin tamamının alınması gereklidir. Hatta bu cerrahiye ek olarak kemoterapi ya da radyoterapi de gerekebilir. Erken tanı tam bir tedavi sağlasa da, bir uzvun kaybı çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Eski kıyafetleri taşıyamamak, meme yerine geçen ağır iç çamaşırlarını giymek zorunda kalmak, aynadan, toplumdan, aileden kaçınmak, kadının kendine olan güvenini azaltır. Mutsuz kılar. Plastik cerrahi yöntemleri ile bu soruna çözüm bulunabilmektedir. Hastanın kendi dokusundan ya da harici materyallerle yeniden meme oluşturulabilir. Hastalığın durumuna göre hasta meme cerrahisi için masaya yattığı zaman, aynı anda yeni bir göğüs yapılabilir. Ya da yine duruma göre hastalığın tüm tedavisinin bitmesini takiben bu işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlem için temel olarak iki yöntem vardır.

Birincisi; hastanın kendi dokusunu kullandığımız “flep” yöntemidir. Göbeğin altında kalan karın dokusu veya sırt bölgesindeki doku göğüs bölgesine taşınarak yeni bir meme oluşturulabilir. Bu ameliyat seçeneği için bazı şartlar mevcuttur. Hastanın şeker hastası olmaması, sigara içmemesi ve çok zayıf olmaması gerekir. Oluşan yeni meme, hastanın kendi dokusu olduğundan hızlı sonuç alınır. Belli bir süre geçtikten sonra da meme ucu oluşturulur.

İkincisi; hastanın ameliyat bölgesine bir doku genişletici yerleştirilir. Bu doku genişletici denen araç, hastanın kendi dokusunu olduğu yerde çoğaltır. Farklı bir yerden doku taşınmasına ihtiyaç bırakmaz. Biraz daha zaman alsa da oldukça güvenilir bir yöntemdir. Özellikle zayıf, genç ve beklentisi yüksek hastalarda tercih edilir.

Tabii oluşturulan yeni meme dokusu, tanrının yarattığı gibi olmaz. Bizim için önemli olan karşı taraf meme dokusuna benzeyebilmesi ve iç çamaşırı altından doğal durabilmesidir. Düzeltici bir kaç küçük müdahale gerektirebileceğinden dolayı, hasta ve hekim sabırlı olmalıdır. Tüm bu zorlu sürecin sonunda, hastaların tekrar kendine olan güvenini kazanması ve sosyal hayatlarına dönmeleri mümkün olabilmektedir.

Merak Edilenler

Merak ettiklerinizi buradan okuyabilir ve aklınıza takılanlar olursa lütfen bizlere sormaktan çekinmeyin.

Neden Biz ?
Güvenli Mi ?
Ne Zaman İyileşirim ?

Aklınıza Mı Takıldı ?

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
TurkeyUSA