© 2019 by Bahar Buse Ünver

KULAK ESTETİĞİ

Halk arasında kepçe kulak olarak tabir edilen ve önden bakıldığında kulakların aşırı büyük görünmesi her yaşta insanı rahatsız edebilen bir durumdur.Kulaklar erişkin boyutuna 6 yaşında kavuşmuş olur. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatının tercihen ilkokul öncesi yapılması önerilir. 

 

Kepçe kulak ameliyatında yapılan temelde kulak şeklini değiştirmek. Bu yukarıda saydığım iki sorun için ayrı ayrı müdahaleler yapılıyor. Birinci olarak belirttiğim problem için, yani kulağın kafa ile yaptığı açının olması gerekenden daha geniş olması durumunda bu açıyı azaltmak için kulağın kafa ile birleştiği yere sağlam dikişler konuluyor ve bu açı daraltılıyor. İkinci olarak verdiğim problem için ise kulağın arkasından derinin altından kıkırdağa yine güçlü dikişler koyularak kulak “eğiliyor”.  Amaç bu ütülenmiş, dümdüz görüntüyü doğal bir kıvrıma dönüştürmek. 

 

 

Ameliyatta tam kulak arkasında kalan bir kesi yapılıyor. Kulak estetiği için yapılan ameliyat kesisi kulak kepçesi arka tarafındadır. Bu izin yeri kulak estetiği sonrasında kafaya arkadan bakıldığında görünmez. Ancak kulağın dışa çekilmesiyle görünebilir. Bu iz 6-12 ayda giderek azalır neredeyse belirsiz hale gelir. Ameliyat genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir, ameliyattan sonra alınması gereken bir dikişte olmuyor. Operasyon sonrası gün içerisinde taburcu olabilir ve bir kaç gün sonra rutin hayatınıza dönebilirsiniz.

 

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kulak Estetiği ameliyatından bir gün sonra pansuman değiştirilerek kulağın tümünü örtecek bir saç bandı takılır. Bu bant yaklaşık 3 hafta devamlı takılmalıdır. Bu sayede eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlerdeki yük azaltılmış olur. Kıkırdak sertleşerek yeni pozisyonunda iyileşir.

 

Saç bandının bir başka fonksiyonu da kulak estetiği sonrasında ilk günlerde ödemi azaltmak, şişliğin biraz daha çabuk düzelmesini sağlamak ve uyurken kulağın yastığa sürtünmesini ya da zorlanmasını önlemektir.
Kulakta birkaç hafta sürecek bir hissizlik olabilir. Bu dönemde saç kurutma ve fön işlemlerinden uzak durulmalıdır.

OP. DR. MERT DEMİREL