© 2019 by Bahar Buse Ünver

KULAK ESTETİĞİ

Kepçe kulak kişiyi sosyal açıdan rahatsız edebilen ancak çözümü de bir o kadar kolay olan estetik bir problemdir. Küçük yaşlardan itibaren bu problemi yaşayan kişiler, gizlemek için çeşitli yöntemlere başvurur. Oysa çözümü sizi gizleme zahmetinden kurtaracak kadar basit ve güvenli bir cerrahi girişimle mümkündür.  Kulak arkasından kıkırdak ve kıkırdak zarına yapılan kalıcı izsiz işlemlerle bu problem kolayca çözülebilir.

Hangi Yaş Doğru Zaman?

Kepçe kulak problemi yaşayan birçok kişi bunu çözmek için yetişkin olmayı bekler. Kulak gelişimi 7 yaşında tamamlanır. Dolayısıyla kepçe kulak operasyonu bu yaştan itibaren yapılabilir. 

AMELİYAT SÜRECİ

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilecek kadar hafif bir cerrahi girişimdir. Bu işlemin lokal yapılmasının hasta için avantajı; işlem sırasında bir kulak tamamlandığında sonucu görerek kişisel beklentisini, sonuç ile mukayese etmesinin mümkün oluşudur. Lokal anestezi altında sakin kalamayacağını düşündüğümüz küçük çocuklar için işlem genel anestezi ya da derin uyku dediğimiz sedasyon altında da yapılabilir.

Kepçe kulak onarımının ardından, kulak sıkı bir bandajla sarılır. Ertesi gün yapılan pansuman sonrasında, bu bandaj bir tenisçi bandı ile değiştirilir ve bandın belirli bir süre kullanılması istenir. Hastanın bu dönemde tenisçi bandını düzenli olarak kullanması, kulağı bükme gibi darbelerden koruması ve bir müddet sırt üstü pozisyonda uyuması gerekir. Kepçe kulak estetiğinde iyileşme dönemi ağrısız ve konforludur. Kişinin sosyal hayatı etkilenmez.

Sağlıklı bir ortamda iyi bir hekim tarafından yapılmış cerrahi işlem ve bilinçli hastanın uyguladığı iyileşme prosedürü ile kepçe kulak onarımında başarı kaçınılmazdır.

OP. DR. MERT DEMİREL