© 2019 by Bahar Buse Ünver

KAŞ ESTETİĞİ

Asıl görevi gözlere gölge yaparak onları korumak olan kaşlar, yüzün tam merkezde bulunan konumu sebebiyle önemli bir estetik unsurdur. Kaşlar doğru bir şekle sahipse, tüm yüze daha genç ve canlı bir ifade katar. Kaşların bakışlara ve ifadeye kattığı değer, bugün güzellik işlemlerinde onu çok daha popüler ve tercih edilir kıldı. Doğru bir kaş şekline sahip olmak için yapılan işlemler giderek çeşitlilik gösterdi. Kaşlar için bir nevi gizli kahraman diyebiliriz. Eğer onlar doğru pozisyonlanmışsa, bütünlüğü sağlayan diğer organları tamamlar ve size daha genç, daha canlı bir ifade verir.

Endoskopik Kaş Kaldırma

Düşük kaşlar kimi zaman nerdeyse göz kapağının üstüne binmiş gibi ileri derecede olabilir. Göz ve kaş arasındaki mesafe açık olursa, yüze daha net ve canlı bir ifade gelir. Düşük olan kaşlara kalkıklık ve açıklık getirmek için, genel anestezi altında “endoskopik kaş kaldırma” işlemi yapılabilir. Bu operasyonda alın çizgisindeki saçlı deriden yapılan bir girişle kaşlar olması gerektiği yere pozisyonlanır. Deri altından mikro kamera ile ilerlendiği için, sinir dokusunun zarar görme olasılığı da minimum düzeye iniyor.

Botoks ile Kaş Uçlarını Kaldırma

Daha kısa vadeli çözüm isteyenler için, kaşların kuyruk kısımları botoks müdahalesiyle de bir miktar daha kalkık bir forma sokabilir. Bu işlem ortalama olarak 5 ay kadar kalıcılık gösterir. Uygulanışı pratik ve acısızdır.

Kaş Ekimi

Saç ekimi oluyor da kaş ekimi neden olmasın? Ancak burada bilmeniz gereken en önemli şey, kaşlarınıza yapılacak kıl transferlerinin saç derinizden alınacağı. Yani ekilen kaşlar, saç özelliği taşıyacaktır. Kaş ekimi sonrasında bu ekilen kıllar tıpkı saç gibi uzama gösterir. Kaşlar yüzde çok belirgin bir konumda olduğu için işlemde, kılların yönü oldukça önemlidir. Yönlerine dikkat edilmeden yapılan bir kaş ekimi kişiyi mutsuz edebilir.

Kaş boyunuz eğer fazla uzunsa, uç kısımlarını bir miktar kısaltarak daha fresh ve belirgin bir göz ifadesi yakalayabilirsiniz. Kaçınmanız gereken en önemli şey, doğallıktan uzaklaşmaktır. Fazla ince, çok kalın, koyu renkli ya da sert kavisli kaşlar yüzdeki bütünlüğü ve ahengi bozabilir.

OP. DR. MERT DEMİREL