Jinekomasti

Erkekte görülen meme büyümesidir.

Meme her iki cinste de görülen ve görevi süt vermek olan organdır. yanlız gerçekte sadece kadında sahip olduğu genetik ve hormonal farklılıklardan ötürü fonksiyon görür. Erkekte kadın tipi bir büyüme mevcutsa burada bir hastalıktan söz edilir.

Erkekte zaman zaman ağrılı bir biçimde kendini hissettirse de, daha çok estetik bir kusur olarak karşımıza çıkar. Erkekte meme büyümesi sadece yağ dokusunda artış olacağı gibi aynı zamanda sadece meme dokusu artışı ile de oluşabilir. Hangi tip büyüme olduğu fizik muayene veya ultrasonografi ile anlaşılmalıdır. Her birinin sebepleri ve tedavileri farklıdır. Bazı durumlarda meme dokusu o kadar fazla olur ki, üzerindeki cildin de miktarını arttırır.

Jinekomasti nedenleri; çoğunlukla idiopatiktir yani her hangi bir nedene bağlı gelişmez. Fakat, kilo alımı, bodybuilding ile uzun süreli uğraşı, çeşitli ilaç kullanımları, hormon bozuklukları ve çeşitli tümöral dokuların salgıladığı büyüme faktörleri nedeniyle de gelişebilir.

Tedavi; iyi bir fizik muayene sonrası hangi tip büyüme olduğu anlaşılır. Hastanın fazla cildinin olup olmadığı değerlendirilir. Daha sonra tedavi yöntemi seçilir. Tedavide liposuction, laser liposuction veya cerrahi yöntemler kullanılır.

Laser ya da konvansiyonel (normal) liposuction işlemi genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1-1.5 saat sürer. İşlemden sonra hastaya bir ay giyeceği fanila tipi bir korse giydirilir ve aynı gün hasta hastaneden ayrılır. 3 gün sonra günlük aktivitelerine başlar. 1 hafta sonra spor yapabilir.

Merak Edilenler

Merak ettiklerinizi buradan okuyabilir ve aklınıza takılanlar olursa lütfen bizlere sormaktan çekinmeyin.

Neden Biz ?
Güvenli Mi ?
Ne Zaman İyileşirim ?

Aklınıza Mı Takıldı ?

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
TurkeyUSA