© 2019 by Bahar Buse Ünver

JİNEKOMASTİ

Erkekte görülen meme büyümesidir. Meme her iki cinste de görülen ve görevi süt vermek olan organdır. Yalnız gerçekte sadece kadında sahip olduğu genetik ve hormonal farklılıklardan ötürü fonksiyon görür. 

 

Erkekte meme büyümesi sadece yağ dokusunda artış olacağı gibi aynı zamanda sadece meme dokusu artışı ile de oluşabilir. Hangi tip büyüme olduğu fizik muayene veya ultrasonografi ile anlaşılmalıdır. Her birinin sebepleri ve tedavileri farklıdır. Bazı durumlarda meme dokusu o kadar fazla olur ki, üzerindeki cildin de miktarını arttırır. Jinekomasti nedenleri; çoğunlukla idiopatiktir yani her hangi bir nedene bağlı gelişmez. Fakat, kilo alımı, vücut geliştirme sonrası, çeşitli ilaç kullanımları, hormon bozuklukları ve çeşitli tümöral dokuların salgıladığı büyüme faktörleri nedeniyle de gelişebilir.

TEDAVİ

İyi bir fizik muayene sonrası hangi tip büyüme olduğu anlaşılır. Hastanın fazla cildinin olup olmadığı değerlendirilir. Daha sonra tedavi yöntemi seçilir. Tedavide liposuction, laser liposuction veya cerrahi yöntemler kullanılır. Laser ya da konvansiyonel (normal) liposuction işlemi genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1-1.5 saat sürer. İşlemden sonra hastaya bir ay giyeceği fanila tipi bir korse giydirilir ve aynı gün hasta hastaneden ayrılır. 3 gün sonra günlük aktivitelerine başlar. 1 hafta sonra spor yapabilir.

OP. DR. MERT DEMİREL