© 2019 by Bahar Buse Ünver

İKİNCİL BURUN ESTETİĞİ

Revizyon Burun Estetiği ile başarısız şekilde sonuçlanan burun estetiği operasyonlarının ortaya koyduğu olumsuz sonuçlar düzeltilir ve görsel bütünlük sağlanır. 

Operasyon genel anestezi altında gerçekleşir. Bununla birlikte operasyon süresi hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Her burun ve her hastanın durumu kendine özgü olduğu için operasyon süresi değişmektedir. Yine burun estetiği operasyonu öncesi olduğu gibi bu operasyon öncesinde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. 

Başarılı bir uygulama sonrası burun yapısındaki sorunlar düzeltilerek hem daha sağlıklı bir burun yapısına hem de daha yüksek bir hayat kalitesine sahip olmak mümkün olacaktır.

BURUNDA ESTETİK OLARAK NELER DÜZELTİLEBİLİR?

- Radiks girintisi yaratılabilir: Alın ile burun birleşim yeri iç bükey olarak bir miktar girintili olmalıdır.  Bu bölge bazı vakalarda oldukça zorludur. Düzeltmek için sabırla kazıma metodu ile inceltilmelidir.

 

- Burun kemeri düzeltilebilir: Burun kemeri hem kemik hem de kıkırdak yapıdadır. Kıkırdak kısmı kesilerek, kemik parçası mikromotor ya da törpüler yardımı ile indirilir. Bu bölgenin aşırı düzeltilmesindense bir miktar çıkık olması daha doğal bir görünüm sağlar.

 

- Yamukluk düzeltilir: Bu problem biraz karmaşıktır. Burun yamukluğu çoğu zaman bir yüz asimetrisine eşlik eder. Yani ne demek istiyorum. Aynaya bakın, iki kaşınızın tam ortasına bir nokta koyun, daha sonra üst dudağınızın ve çene ucunuzun orta noktasına birer nokta koyun. Bu noktalar aynı düzlemde mi? Aynı düzlemde ise acaba tam 90 dercelik bir açıyla mı aşağı iniyor?

 

Çoğu zaman bu noktalar 90 derecelik bir doğru oluşturmaz. Bu yamukluğa "aks deviyasyonu" diyoruz. Ve çoğu zaman burun ucu, ağız hareketlerini takip eder şekilde olur. Diyelim ki burun bir miktar sola doğru eğri ve ağız da bir miktar solda. Bu hastada alttan baktığınızda bir eğrilik gözükmez. Fakat üstten kaş arasından aşağı doğru baktığınızda eğriliği görürüz. Şimdi bu hastada ne yapmalı? Burnu düzeltirsek, bu sefer ağız ile burun ucu farklı taraflarda olmaz mı? Cevap ve çözüm oldukça zor değil mi?

Bu sebeple problem çözümleri hasta ile görüşerek, yapılabiliyorsa bilgisayarlı simülasyon programları ile planlanmalıdır. Yamukluk sadece kemik ya da sadece kıkırdak dokuda olmaz. Genellikle septum dahil hepsini ilgilendirir. Çözümü için dikiş uygulamaları, kıkırdak yama uygulamaları, kemik rotasyonları, sabitleme çözümleri üretilir.

-Burun küçültülür: Hem kemik, hem de kıkırdak yapılarda komple ve uyumlu olacak şekilde bir küçültmeye gidilebilir.

-Burun ucu etli görünümü düzeltilebilir: Kendi kendinizi muayene edebilirsiniz. Burun ucunuza dokunun, tam ortada iki kıkırdağın oluşturduğu tepeyi hissedin. Evet onlar alt lateral kıkırdaklar, o kıkırdaklar ile cilt arasında bazen çok kalın, gevşek bir doku olur. Bu yumuşak doku burun ucunu olduğundan daha kalın gösterebilir. Açık Rinoplastide bu doku eksize edilerek, daha zarif bir görünüm yaratılabilir.

-Burun genişliği daraltılabilir: Burun genişliğini ben 4'e ayırılıyorum. Kemik doku genişliği, burun sırtı genişliği, burun ucu genişliği bir de burun kanatlarının genişliği.

-Kemik doku genişliği, kazıma ve kemiği içeri alma yöntemleri ile azaltılır.

-Burun sırtı genişliği: Bir kısmını kemik doku bir kısmını dışbükey kıkırdak doku yapar. Kemik doku kazınarak, kıkırdak doku bir miktar çıkarılıp, bir miktarı da dikişler ile iç bükey yapılarak incelik sağlanır.

-Burun ucu genişliği: Alt lateral kıkırdakların yayvanlığı, dikiş uygulamaları ve parça çıkarılması ile daha sivri ve ince yapılabilir.

-Burun kanatları genişliği: Burun kanatlarında, var olan problemin yerinden "karpuz dilimi" gibi parçalar çıkartılarak bu genişlik halledilir.

- Burun ucu daha sivri yapılabilir.

-Burun ucu daha kalkık yapılabilir.

- Burun ucu kalkıklığı azaltılabilir.

 

BURUN ESTETİĞİNDEN ÖNCE VE SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 Genel anestezi altında yapılır: Daha önce genel anestezi almış olmanız, bizi rahatlatır. Bu bir sıkıntı yaşamamış olduğunuza delalettir. Genel anestezi, bir tüp yolu ile bir makine aracılığı ile hastayı solutarak verilir. Bu tüpün geçtiği yerler olan; ağız çevresi, içi, boğaz ve solunum yıllarında her hangi bir enfeksiyon varlığı, ameliyattan sonra bu enfeksiyonun yayılmasına sebep olabilir. Diş eti iltihabı, viral kaynaklı uçuklar ve bakteriyel enfeksiyonlara dikkat etmek gerekir.

Sigara içmek; hava yolunu kirleten, daraltan bu alışkanlık genel anestezi alma sürecinizi etkileyebilir. Bu nedenle genel anestezi alacağınız ameliyatlardan önce sigarayı bırakmanız tavsiye edilir. Fakat bu bırakma ameliyat sabahı olmamalıdır. Nikotin eksikliğine bağlı endişe ve ani tansiyon yükselmeleri, kalp atım hızlanmaları, genel anestezi sürecini, sigaradan daha fazla bozmaktadır.

 

Süre: Yapılacak işleme bağlı olarak 1.5-4 saat sürer. Bu süre boyunca hareketsiz kalan vücütta kan göllenmesi olabilir. Bu göllenme, eğer genetik alt yapı da müsaitse pıhtılaşmalara sebep olabilir. Bacaklarda flebit, tromboemboli gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir. Pıhtılaşma problemleriniz varsa, bunu doktorunuzla ameliyattan önce ilk görüşmede mutlaka paylaşmanızı öneririm. Bu rahatsızlık, ameliyat sırasında bacaklara takılacak basınçlı pnömotik çoraplar ile riski azaltılabilir. Bunun dışında yine sigara pıhtılaşmayı arttırdığından dolayı, kesilmesini salık veriyoruz.

İyileşmeyi geciktiren faktörler: İyileşme, kollajen dokunun yeniden oluşması, hücrelerin tekrar düzenli dizilimi demektir. Teorik olarak yaklaşık 9 ay sürer. Sigara içmek, vitamin eksikliği, aşırı güneş, darbeler, buruna baskı yapan gözlük, maske, hipertansiyon, diabet (şeker hastalığı) ve sigara..

Ödemi azaltmak için ilk birkaç hafta iki yastıkta düz ve düzgün yatış tavsiye edilir. Morlukları azaltmak için Lasonil, Arnica gibi kremler kısmi de olsa işe yarar. Aspirin, bebe aspirini, heparin, clexane gibi kan sulandırıcılar, e vitamini, sarımsak, ıhlamur, ginko gibi ek besinler kullanılmamalıdır.

OP. DR. MERT DEMİREL