© 2019 by Bahar Buse Ünver

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ

Yüzde yaşlanma belirtilerinin en erken görülmeye başlandığı yer göz çevresidir. Orta yaş ve üzerinde, bazen de daha genç yaşlarda görülebilen göz kapağı estetiği sorunları kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterir. Bakışlardaki canlılığı azaltır. Estetik olarak kötü görünen gözde, makyaj bile iyi durmaz. Fondöten ve göz makyajında kullanılan ürünler çizgi aralarına yerleşerek kusurları daha da belirgin bir şekilde gösterebilir. Bugün iyi bir teknik ekipman ve başarılı bir cerrahla; üst göz kapağında oluşan gevşeme ve sarkmalar, fazla cilt dokusu varmış gibi duran katlanmalar, alt göz kapağındaki şişkinlik ve torbalanmalar göz çevresi estetikleriyle kolayca ortadan kalkabilir.

Yukarıda saydığımız sorunlarından farklı olarak; göz kapağı düşüklüğü de sahip olan kişi için oldukça rahatsız edici ancak kolayca hallolabilen bir estetik sorundur. Göz kapağı düşüklüğünde; üst göz kapağı gözün büyük bir kısmını kapatır. Bazen sadece tek gözde de görülebilir. Bu göz kapağı düşüklüğüne pitozisten ya da pitoz adı verilir. Göz kapağı pitozu hafif, orta ve ağır olarak sınıflandırılabileceği gibi; doğumsal, travmatik, nörolojik ve yaşlılığa bağlı gibi nedenlerine göre de sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırmalara göre ayrı ayrı tedavi yaklaşımları mevcuttur. Bu yöntemlerden en sık kullandığımız levator rezeksiyonu yöntemidir. Diğer yöntemler; askı sütür uygulaması, fasanella servat tekniği, levator ilerletme yöntemidir.

Göz kapağı düşüklüğünün tedavi edildiği ameliyatlar lokal anestezi altında yapılır. Bunun nedeni ameliyat sırasında hastayı doğrultup, göz kapağının seviyesine bakabilmektir. Üst göz kapağı kıvrımından bir kesi ile girilerek, göz kapağını istemli biçimde yukarı kaldıran ince kas parçası bulunur. Kas dokusu iyice serbestleştirilir ve tutunduğu yerden ayrılır. Yeterli miktarda kesilerek eski yerine geçici dikişle dikilir. Hasta doğrultulup, seviyesi ayarlanır. Karar verildikten sonra, sabitlenip ameliyat bitirilir. Bu yönteme ek olarak eğer hastanın ihtiyacı varsa, göz kapağındaki fazla deri de alınarak, göz kapağı estetiği eklenir.

Hastanın ameliyat olduğu akşam, iki yastık birden kullanarak yüksekte yatması tavsiye edilir ve buz uygulaması yapılır. Beş gün sonra dikişler alınır. Gözlerde oluşan ödemin 1o gün içinde yok olmasıyla sonuca ulaşılır.

Uyarılar ve Önlemler
Operasyondan en az bir hafta önce aspirin, coumadin gibi kan sulandırıcı ilaçlar; e vitamini, Ginko biloba gibi gıda destek ürünleri kesilmiş olmalıdır. Nörolojik rahatsızlıklar bulunan hastalarda, diğerlerine oranla daha düşük başarı elde edilebilir.

OP. DR. MERT DEMİREL