© 2019 by Bahar Buse Ünver

GÖZ ESTETİĞİ

Göz kapaklarında ortaya çıkan deri bollaşması üst göz kapağı düşüklüğüne neden olmaktadır. Yaşın ilerlemesi, yer çekimi veya genetik faktörlerin etkisiyle göz kapaklarında da torbalanma, ciltte bollaşma, renk değişikliği, gevşeme, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkar. Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

 

Bu düşüklük bazen görmeyi engelleyecek derecede fazla olabilmektedir. Göz Kapağı Estetiği ya da Blepharoplasty, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür.

Alt ve üst göz kapaklarında görülen deformasyonlardan bazıları;

 

  • Göz altlarında torbalanma ve renk değişimi

  • Üst göz kapağı düşüklüğü

  • Göz kapağı cildinde kırışıklık ve sarkmalar

  • Göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri 

  • Yorgun bir yüz ifadesi şeklinde sıralanabilir.

 

Estetik ya da fonksiyonel nedenlerle Blepharoplasty ameliyatı olmak isteyenlerde ihtiyaca göre sadece üst göz kapağı ya da alt göz kapağına göz kapağı estetiği yapılabileceği gibi her ikisi birlikte de uygulanabilir veya diğer ameliyatlarla kombine edilebilir. Yalnızca Üst Göz Kapağı Estetiği uygulanacak ise lokal anestezi altından yapılabilir.

ALT GÖZ KAPAĞI

Ameliyat kesisi kirpiklerin hemen altından yapılır. Cilt kaldırılır ve burada bulunan yağ paketçikleri göz altı çukuruna yayılır, fazla deri ve kas kesilerek çıkarılıp işlem tamamlanır. Ameliyat izinin görünmemesi için göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılır.

 

 

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) öncesi nelere dikkat edilmeli? 

Ameliyat sırasında kanama eğilimini arttırma riski nedeniyle aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların işlemden en az 15 gün önce kullanımı bırakılmalıdır. Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımına da aynı şekilde 2-3 hafta önce son verilmelidir. Beklenmeyen etkilere yol açabileceği için bitkisel takviye edici ürünler de bu süreçte alınmamalıdır.

OP. DR. MERT DEMİREL