© 2019 by Bahar Buse Ünver

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

  • Labioplasti (Dış dudak Estetiği)

  • Kliteroplasti (Klitoris estetiği)

  • Vajen Onarımı (vajina daraltma)

  • Kızlık Zarı Onarımı

  • O Shot uygulaması (G noktası belirginleştirme)

LABİOPLASTİ

Labiumlar, vajeni dış etkenlerden koruyan içte ve dışta ikişer tane olmak üzere toplam dört adet bulunan dış genital bölgeyi oluşturan yapılardır. Dış labiumlar (dudaklar) cilt derisi ile kaplı olup, iç kısmında var olan salgı bezleri ile koitus (ilişki) sırasında kayganlaştırıcı bir sıvı salgılar. İç labiumlar ise mukoza ile örtülü olup vajeni sınırlar.

Yapısal olarak ya da doğum ve yaş gibi etmenlerle, labiumlar estetik açıdan sıkıntılı hale gelebilir. Öyle ki bazen çok fazla büyüyerek koitusa mani olabilirler. Bu tür durumlarda labioplasti operasyonu gerekebilir. Bu operasyonda eski anatomik şekline ve işlevine uygun bir yöntem seçmek mühimdir.

Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Hasta ameliyattan sonra rahatça kalkıp eve gidebilir. Kısa süreli istirahat ve soğuk uygulama ile iş ve ev yaşantısına hızla döner. En sık komplikasyonu, erken dönemde kanamadır. Kanama genellikle hafif olup, sızıntı şeklindedir. 36 saat içerisinde sonlanır. Bir diğer komplikasyonu ise asimetridir. Asimetri zaten doğal olarak hemen hemen her kadında mevcuttur. Operasyondan sonra da hafif bir asimetri doğaldır. Fakat çok farklı bir görünüm mevcutsa, tekrar müdahale edilebilir. 

KLİTEROPLASTİ

Kadınlarda, iç ve dış dudakların genital bölgede önde birleştiği alandaki yapıya klitoris ismi verilmektedir. Bu yapı erkeklerde korpus kavernosumun analoğudur. Uyarıldığında süngerimsi olan yapısı kan ile dolup, şişer. Etrafında yoğun olarak bulunan sinir uçları sayesinde cinsel ilişki sırasında zevk ve uyarılma hissi vermeye yaramaktadır. Bu dokunun, yapısal olarak ya da doğum, yaşlılık gibi nedenlerle üstü cilt ve vajen dokusu ile örtülebilir ya da aşağı yer değiştirebilir. Bu gibi durumlarda koitus (cinsel ilişki) sırasında klitoris uyarılmayacağından zevk hissi alınamayabilir.

Anatomik olarak bu yapının bozulduğu durumlarda kliteroplasti operasyonu ile var olan problem giderilir. Tabii cinsellik tek başına koitustan ibaret bir işlem değildir. Bütün vücudun ve beynin katıldığı bir aktivitedir. Tek başına bu operasyon ile kesin istenilen zevk alınmayabilir. Bizim yaptığımız bu organa ait anatomik bozukluğu gidermektir.

Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra hasta yürüyerek evine gidebilir. Ameliyattan iki gün sonraya kadar soğuk uygulama ve istirahat tavsiye edilmektedir. En az bir hafta cinsel perhiz önerilir.

 

KIZLIK ZARI ONARIMI

Hymen yani halk arasında kızlık zarı olarak bilinen yapının vajinayı, bebeklik çağında idrar, v.b. dış etmenlerden koruduğu düşünülmektedir. Çağlar boyunca bekaretin simgesi olarak değerlendirildiğinden, bütünselliğine önem verilmiştir. Fakat yapısal olarak değişik formlarda oluşabilmektedir; delikli, iki parçalı, çok esnek, v.b. gibi. Bu değişik formlarda olabildiğinden dolayı, bir takım yanlış anlamalara neden olmaktadır. Kızlık zarı bu nedenlerden dolayı ya da dış etkilerle bütünselliği bozulduğunda, yeniden oluşturulması gerekebilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. Vajinismus gibi problemler bu ameliyatı çok nadir olumsuz etkilemektedir. Vajina içi ve çevre dokular kullanılarak hymen yapısını tekrar sağlamak olasıdır. Çok ehil gözler bile ameliyat iyileştikten sonra değişikliği fark edemezler.

Kliniğimizde akut (ilk 12 saat) dönemde zedelenen yapı hemen onarılabileceği gibi, üzerinden uzun süre geçmiş durumlarda da kalıcı olarak bu onarım yapılabilmektedir. Ameliyattan hemen sonra hasta ayağa kalıp, sosyal yaşantısına geri dönebilir. İki gün banyo almaması gerekeceğinden, operasyona temizlik yapıldıktan sonra gelinmesi uygun olacaktır. Aspirin v.b. kanı sulandırıcı ilaçlar bir hafta öncesinde sonlandırılmalıdır.

VAJEN ONARIMI

Vajen onarımı çoğunlukla doğumsal olarak vajenin gelişme bozukluğu durumunda gerçekleştirilir. Diğer haller cerrahi ya da kazalar sonucu vajen bölgesinin hasar gördüğü durumlarda uygulanır. Doğumsal olan bazı sorunlar neticesinde vajen çok sığ olarak gelişebilir. Hatta hastanın rahmi (uterus) normal ve yerinde olmasına rağmen, vajina ile birleşemez ve bundan dolayı üreme fonksiyonları bozulabilir. Vajenin doğum yapmamış normal bir kadında en az 10 cm’lik bir derinlikte olması gerekir. Bu derinliğin çeşitli nedenlerle olmadığı ya da bozulduğu durumlarda vajen rekonstrüksüyonu ameliyatı yapılır.

Bir kaç temel yöntemden bahsedebiliriz; (1)barsak dokusunun kullanıldığı durumlar, (2)deri yaması kullanılan durumlar, (3)aşamalı genişletme (retraksiyon) yöntemleri sayılabilir. Operasyondan sonra oluşturulan vajen açıklığının devamı için hastanın devamlı yapması gereken uygulamalar mevcuttur. İyi bir sonuç için hasta-hekim ve hasta yakınlarının uyumlu çalışması gerekir. Uygun yöntemi planlaması ve ameliyat sonrası bakım için plastik cerrahınızla görüşmenizi tavsiye ediyorum.

OP. DR. MERT DEMİREL