© 2019 by Bahar Buse Ünver

ELMACIK KEMİĞİ ESTETİĞİ

Gözün altında, şakağa doğru uzanan o belirgin kabarıklığa “elmacık kemiği bölgesi” adı verilir. Yüze kıvrım, anlam ve güzellik katan çok önemli bir estetik ünitedir. İdeal bir elmacık kemiği, yanaktan daha önde ve belirgin olmalıdır. Hatta ben elmacık kemiğinin yanak ile olan ilişkisini şöyle tarif ediyorum; “göğüs ve bel gibi”

Bu bölgeyi belirginleştirmek için geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı yöntem uygulanabilir. Geçici yöntem olarak bahsettiğim şey, dolgulardır. Yağ enjeksiyonu ya da kolajen olarak da bilinen hyaluronik asit enjeksiyonu ile bu bölge çok hızlı bir biçimde belirginleştirilebilir. Hızlı ve pratik oluşu sebebiyle estetik cerrahinin “öğle tatili” yöntemlerinden biridir.

Kalıcı yöntem ise bu bölgeye bir implant koymaktır. Ağız içinden ya da kirpik diplerinde yapılan kesi ile bölgeye silikon ya da medpor gibi implantlar yerleştirilir. Bir hafta sonra dikişler alınır ve kişi 10 gün sonra normal eski sosyal yaşantısına dönebilir. Böylelikle ideal bir elmacık kemiğiyle, çok belirgin hatlı ve genç bir ifade yakalayabilirsiniz.

OP. DR. MERT DEMİREL