Burun Dolgusu

Burun estetiği cerrahi olarak burun şeklinin değiştirilmesidir. Burun, anatomi bölümünde ayrıntılı anlatıldığı gibi, cilt, ciltaltı doku, kıkırdak, kemik, fibröz bağlar, kas doku ve mukozadan oluşan karmaşık bir yapıdır.

Bütün bu dokuların özellikleri korunarak burun şekli değiştirilir.

Genellikle genel anestezi altında yapılır. Hasta hiç bir şekilde ameliyatı görmez, ağrı, acı, sızı hissetmez. Ameliyat yapılacak değişikliklerin özelliklerine göre 1 ila 4 saat arası sürer. Hasta ameliyat masasına sırt üstü, baş hafif yukarıda olacak şekilde yatar. uzun süreli sırt üstü yatışa bağlı sıkıntılar olmaması için hastanın bel, diz ve topuk bölgesine silikon destekler konur. Ağız yoluyla solunum borusuna uzanan bir tüp yardımı ile anestezi cihazına bağlanır. Burun estetiğinde anestezi adlı bölümde bu konu ayrıntılı ile anlatıldığı gibi, oldukça konforlu bir anestezi süreci yaşanır.

Bazı vakalarda, burun kemeri, her iki kaşın birleştiği glabella bölgesinde  başlar. Yani hastanın alnı ile burnu arasında bir girinti olmaz. Bu durumda kemer düzeltilmesi, alın-burun bileşkesini içerecek şekilde planlanır. Bu bölgede kemik kırılarak değil, kazınarak şekillendirilmelidir. Bu bölgede denenecek bir kırma işlemi çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Bu bölgede sabırla yapılan kazıma işlemi hem hatayı önler hem de kazıma sonunda elimizde “kemik talaşı”maddesi kalır. Bu talaş daha sonra bir dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Burun kemerinin yüksekliği ve şekli ayarlandıktan sonra burun sırtının onarılması işlemine geçilir. Kemik kıkırdak geçişinin daha iyi olması, nazal valf açısının arttırılması için burun sırtına, septumun her iki yanına “spreader greft” adı verilen kıkırdak parçalar konabilir. Şart olmamakla birlikte çoğu vakada ihtiyaç duyulur. Bu spreader greftler hastanın o bölgede var olan upper lateral (üst yan) adı verilen kıkırdakların içe katlanması şeklinde de düzeltilebilir.

Bu aşamada burun ucuna geçilir. Burun ucu burun estetiğinin en önemli bölgesidir. Burun ameliyattan sonra “güzel” ya da “çirkin” yapan esas bölge burasıdır. Bu bölgedeki kıkırdaklar anatomi bölümünde ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

Bu kıkırdaklarda çıkartma, katlama, açı değiştirme, uzatma, kısaltma, güçlendirme gibi bir çok manevra yapılarak burun ucu şekillendirilir.

Burun ucu uzunluğuna “projeksiyon” denir, burun projeksiyonu “az” ya da “çok” olmamalıdır. Az olduğunda “çirkin”, çok olduğunda “aşırı estetikli” durur. Projeksiyon sağlamak için bazen sadece kıkırdak şekillendirme yetmez, ek kıkırdak parçalar konulması gerekebilir. Bu ek parçalara “onlay tip greft” denir. Bu greft yani kıkırdak yamalar sadece bu alana değil aynı zamanda, burun kanatlarına, burun yanına, önüne de konabilir.

Ben en son burun kemiklerine müdahale ederim. Burun kemik daraltması ya da açık tavan deformitesini kapatmak amacıyla kemiğe dokunulur. Burun kemiklerini içeri alma işlemi burun kemik genişliğini gerçek anlamda azaltsa bile, içe alınan kemikler hava yolu darlığına sebep olabilir.  Bu sebeple içe almaktan çok inceltme ve yaş-ağaç kırığı oluşturarak işlem yapılır. İnceltme daha önce bahsedildiği gibi kazıma metodu ile halledilir.  “Yaş ağaç kırığı”   (green stick) burun kemiklerinin dış parçasının destabilize edilerek içe doğru bir menteşe gibi dönmesini sağlar. Hava yolu daralmaz.

daha sonra burun içi mukoza, orta hatta bulunan kıkırdak septuma devamlılık gösteren bir çok dikiş konarak sabitlenir. Bu manevra hem burun içi iyileşmesini hızlandırır, hem de burun içi hematom tabir edilen komplikasyonun oluşmasını önler. Gerekiyorsa burun içine silikon destekler konur. Burun sırtına da termoplastik atel yerleştirilir.

Merak Edilenler

Merak ettiklerinizi buradan okuyabilir ve aklınıza takılanlar olursa lütfen bizlere sormaktan çekinmeyin.

Neden Biz ?
Güvenli Mi ?
Ne Zaman İyileşirim ?

Aklınıza Mı Takıldı ?

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
TurkeyUSA