© 2019 by Bahar Buse Ünver

BOYUN GERME

Yaş ilerledikçe yüzde olduğu gibi boyun derisinde de bollaşma ve sarkma oluşur. Bu sebeple boyun ve çene arasındaki açı kaybolur. Çok fazla kilo alıp veren, alt çenesi küçük ve geride olan kişilerde boyun altındaki deride daha erken yaşlarda bollaşma oluşur. Kilolu kişilerde ise deri bollaşmasına çene altında halk ağzı ile gıdı dediğimiz bölgede yağlanma da eklenir. Ameliyat sonrasında da yaşlanma süreci devam eder ve gerilmiş olan bölgelerde zamanla bir miktar gevşeme ve sarkma oluşabilir. Ancak hiçbir zaman ameliyat öncesi durumuna dönmez.  

 

Yüz ve boyun germe ameliyatları ameliyathane ortamında, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Boyun germe ameliyatında kulak önünden kulak memesine uzanan, oradan da kulak arkasında dönen bir kesi yapılır. Yüz ve boyun derisi serbestleştirilir. Mimik kaslarının ihtiva eden yüzün yumuşak dokusu dikişler ile yukarı doğru asılır. Derinin fazlası çıkartılarak kulak önü ve arkasındaki kesiye dikilir. Çene altında gıdı bölgesinde yağ toplantısı varsa liposuction ile alınabilir.

 

Yüz ve boyun germe işlemlerinden sonra hastalar 1 gece hastanede tutulurlar.

Dikişler altı gün sonra alınır. Hasta ameliyattan 48 saat sonra banyo yapabilir. Şişlik ve morlukların geçmesi 20 gün sürebilir. Ancak yüzün tam olarak oturması ve son şeklini alması, cilt kalınlığına ve yapılan işlemlere bağlı olarak, üç ayı bulabilir.

 

Ameliyat öncesinde neler yapılmalı, neler yapılmamalı?

Tüm yüz ameliyatlarından sonra olduğu gibi, alt yüz gençleştirme işlemlerinden sonra da hastanın 3 ay boyunca kendisini direkt güneşten koruması gerekir.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, alt yüz ve boyun gençleştirme işlemlerinde de ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

OP. DR. MERT DEMİREL