© 2019 by Bahar Buse Ünver

ANNE ESTETİĞİ

Hamilelik ve doğum nedeniyle oluşan vücut deformasyonlarının giderilmesi amacıyla yapılan bir dizi kombine estetik uygulamaya “Anne Estetiği” (Mommy Make Over) denir.

Anne estetiği ameliyatı bir, çoğul ya da çoklu gebelik sonrası,  doğum öncesi formuna kavuşamamış her anne için doğru ameliyattır. Emzirme sürecinin bitimini takiben en çok 2 yıl içinde annenin eski form ve kilosuna kavuşması beklenir. Bazı durumlarda annenin emzirme şansı olmayabilir bu durumda doğum sonrası 6. aydan sonra estetik ameliyatı planlanabilir.

Fiziki ve estetik kaygılara bağlı depresyonda olan her anne, doğum sonrası Anne Estetiği Ameliyatı için uygundur.

İYİLEŞME SÜRECİ

Anne Estetiği Ameliyatı da her ameliyatta olduğu gibi güçlü ağrı kesiciler kullanıldığından ameliyat sırasında bir ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrası ilk 1 hafta ağrılar verilecek olan tablet  ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir.

Doğum Sonrası Anne Estetiği Nasıl Yapılır?

Anne Estetiği, Liposuction (Yağ Aldırma), Meme Cerrahisi(küçültme –dikleştime yada meme protezi), Karın Germe ve Labioplasti (Vajina Estetiği) gibi kişiye özel planlanan birden çok estetik ameliyatı kapsar. İhtiyaç halinde bu bir dizi ameliyat tek seferde ya da ayrı ayrı uygulanabilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyatın içeriğine bağlı olarak kişi 1 ya da 2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. 

 

Anne Estetiğinde  Liposuction (Yağ Aldırma)

Doğum sonrası en erken 6 ay sonra yapılır.

Diyet ve egzersizlere rağmen özellikle karın, bel, sırt, kalça, üst bacak ve kol bölgelerinde direnç gösteren yağ birikimlerinin giderilmesi hedeflenir.

Vaser liposuctiıon  ile yağ birikimleri vücuttan uzaklaştırılır ve  vücut şekli yeniden düzenlenir.

Karın Germe Ameliyatı ile birlikte planlanabilir.

Anne Estetiği (Meme Ameliyatı)

Anne Estetiği kapsamında; memelere eski formunu kazandırmak için büyütme/küçültme, dikleştirme uygulamaları yapılır. Bu uygulamaların emzirme döneminin sonlanmasının ardından en erken 3 ay tercihen 6 ay sonra yapılması önerilir.

 

Anne Estetiği (Karın Germe Ameliyatı)

Hamilelik döneminde meydana gelen karın bölgesindeki kasların gevşemesi probleminin çözümü olarak Karın Germe Ameliyatı uygulanabilir. Karın germe ameliyatı için emzirmenin sonlanmış olması gerekir. Doğum sonrası ideal olan; en erken 6 ay, tercihen ise doğumdan 1 yıl sonra karın germe ameliyatının planlanmasıdır.

 

Anne Estetiği Labioplasti (Vajina Estetiği) Ameliyatı

Doğum sonrası en erken 6 ay sonra yapılır. Buradaki hedef deforme olan vajina bölgesinin eski formunun kazandırılmasıdır. Bunun için vajen büyük dudakları küçültülür, vajen küçük dudaklarında oluşmuş  sarkma ve simetri problemi giderilir, kilitoris etrafındaki fazla deri alınarak vajinanın tekrar estetik görünümünün kazandırılması sağlanır ve gerekli ise normal doğum sonrası iç hazne daraltma yapılır.

 

Anne Estetiği Ameliyatından Sonra Hamile Kalırsam Ne Olur?

Eğer planlanan bir hamilelik varsa Anne Estetiği Ameliyatlarının sonraya bırakılması daha doğru olur. Anne Estetiği sonrası hamilelik yaşarsanız bunun hamilelik sürecine ve sonrasına olumsuz etkisi olmaz.

Anne Estetiği Ameliyatı kapsamında Vaser Liposuction (Yağ Aldırma) işlemi yaptırdıysanız göbek ve bel bölgeniz yeni bir hamilelik sürecinden sonra Liposuction (Yağ Aldırma) ile kazandırılan fit görünüme tekrar kavuşmanızı sağlayacaktır.

 

Anne Estetiği Ameliyatı kapsamında Meme Küçültme ya da Meme Büyütme Ameliyatı olduysanız bu operasyonların emzirme üzerine olumsuz etkisi yoktur.

 

Anne Estetiği Ameliyatı kapsamında Karın Germe Ameliyatı olduysanız, ameliyatın hemen ardı sıra hamilelik gelişmez ise bir sorun olmayacaktır. Eğer ameliyatın akabinde yeniden bir hamilelik durumu söz konusu ise bu durum ani kilo alıp vermeye bağlı deformasyonların oluşmasına neden olabilir, ikici bir karın germe ameliyatı gerekebilir.

 

Anne Estetiği Ameliyatı kapsamında Labioplasti (Vajina Estetiği) Ameliyatı olduysanız, bunun yeni gelişecek hamilelik ve doğum sürecine olumsuz bir etkisi olmaz. Hatta normal doğum bile gerçekleştirilebilir.

OP. DR. MERT DEMİREL