Yüz Germe ( Face-Lift )

Yüz germe yani face-lift, yaşlanan yüzü en çok değiştiren işlemdir. Daha önce yaşlanan yüz konusunda ayrıntılı olarak ta anlattığım üzere, yaşlanan yüzün bir çok komponenti vardır. Bir çok detay, yüz gençleştirmede önem arzeder. Fakat dediğim gibi, yüz germe işlemi bir anda büyük değişikliklere neden olur.

Yüz Germe | Face-Lift

Yüz germe konusunda daha net ve akılda kalıcı bilgiler verebilmek amacı ile en önemli ayrıntıları sorular halinde maddelere ayrıdım.

Gelin beraber inceleyelim!

Yüz Germe işlemine en uygun aday kimdir?

Yüz'ü gençliğine göre oval şeklini kaybedip, kare halini alan herkes, yüz germe işleminden fayda görebilir. Peki yüz ovalinin kaybolması ne demektir? Çene ucunu, ters döndü bir üçgenin tepesi gibi düşündüğünüzde, çene kemikleri bu üçgenin hemen yanında bulunan kenarlara denk gelir. Yer çekimi ve bunun yanında bir çok değişik faktör nedeniyle "yanak" aşağı doğru sarkarak üçgeni, kare yapar. Kısaca yüz ovalini bozan şey, yanakların aşağı doğru sarkmasıdır.

Yüz germe işlemine neler dahildir?

Harika bir soru. Çünkü bir çok insan yüz germe yaptırdığında, boyun germe, orta yüz germe, alın germe, göz kapakları, şakak ve kaş germe işleminin de yapılacağını sanar, umar. Yüz germe işlemi tam manasıyla, yüz ovalinin düzeltilmesi amacıyla yapılan işlemdir. Fakat sıklıkla diğer ameliyat basamakları da işleme dahil edilir. Her bir parçanın hekiminiz ile ayrı ayrı tartışılması ve planlanması gerekmektedir.

Yüz Germe ameliyatında kesi nerede olur?

Yüz germe işleminde kesi favori bölgesinden başlayan, kulak önü çizgisi boyunca aşağı devam eder, kulak memesi etrafından arkaya doğru kıvrılır, kulak arkasında yukarı çıkar ve daha sonra 90 dercelik bir açı ile saç çizgisi boyunca arkaya ve aşağıya doğru uzanır.

Bunun dışında boyun germe yapılacak ise, ek olarak çene altında, şakak kaldırılacak ise favori hattından daha yukarıya doğru saç çizgisi boyunca, kaş kaldırılacak ise kaş hizasında saç içerisinde yatay bir hat boyunca, ayrıca göz kapaklarında da kesiler olur.

Yüz germe ameliyatı kaç şekilde yapılabilir?

A)    Cilt germe (skin only face lift): Şu zamanda pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Klasik yüz germe kesininden girilerek, cilt altından burun-ağız ve çene kenarında kadar olan bölge, serbestleştirilir. Cilt uygun pozisyonlarda gerilir ve cilt yen yerine dikilir. Çok hızlı bir iyileşme sağlar. Etkisi hemen gözükür. Fakat altta yatan bir kas-bağ doku- kemik problemi bariz olarak duruyorsa, kısa sürede eski halini alır. BU eski hale dönüş yaklaşık 1-2 sene içerisinde gerçekleşir. Peki cilt germe yönteminde eski hale neden gelir? Yüz bölgesi, katmanlar halinde bir oluşum gösterir. Kemik iskelet, üzeri kas doku, bağ doku, yağ yastıkçıkları, bezler ve cilt. Aşağı doğru sarkmış bir cilt, aslında altta yatan problemin sadece bir izdüşümüdür. Sarkık bağ-kas doku, üzerindeki cildi sadece yönlendirir. Şöyle düşünebilirsiniz, hamilelik sürecinde anne karnının cildinin genişlemesinin nedeni, cilt değil altta gittikçe büyüyen bebektir.

B)   SMAS Plikasyonu: SMAS nedir? aslında ilk önce bunu anlamak gerekli. Submuskuler Aponörotik Sistem tanımının ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Boyunda platisma kası ile devamlılık gösteren bu yapı, yüzde bazı mimik kaslarını da içerecek şekilde bir tül gibi yüz cildinin altında bulunur. Hemen altında mimik kaslarının uyarımını yapan yüz siniri (fasial sinir) bulunur. Bu yapı bazı yerlerde gevşek bazı yerlerde sıkı bağlarla alttaki kemik dokuya uzantılar gönderir. Sıkı bağların olduğu yerleri siz de aynaya bakarak hemen ayırt edebilirsiniz. 1.sıkı yapışma yeri; hemen kulağın 3-4 cm önünde yukarıdan aşağıya bir çizgi gibi uzanır. 2. yapışma yeri elmacık kemiğinin kulağa doğru yatay uzanım gösteren parçası (zigomatik ark) üzerindedir. 3. yapışma yeri; çenenin her iki yanında bulunan, ağız kenarından çeneye doğru uzanım gösteren iki oluk, katlantının bitim yerindedir. 4. yapışma yeri, göz torbacıklarının yanak ile birleşim yeri olan katlantı yeri olan marjinal zondadır. Cilt ile beraber bu yapının yukarıya doğru alınması önem taşır. SMAS dokusunun bütünlüğü bozulmadan yapılan bu işlemde, dokunun kendi üzerinde katlanarak gerginleştirilmesi hedeflenir. Boyun kısmında arkaya doğru, yüz kısmında yukarıya doğru vektörlerle yapılacak bu taşınma için, kalıcı veya tercihe göre eriyen dikişler kullanılır. Böylece yapılan yüz germe işleminin daha kalıcı olması hedeflenir.

C)    SMAS Germe: Bir üst seçenekte detaylı olarak anlatılan SMAS dokusu bazı hekimlerce, sadece dikişlerle yapılan plikasyonu yetersiz olmaktadır. Bu sebepten dolayı bası ekollerde bu dokunun da birazdan açıklayacağım seviyelerde, alt kısmına girip, serbestleştirip yukarı doğru taşınması hedeflenir. SMAS dokusu, yüzde, kulak önünde bir süre, alttaki tükürük bezi (parotis) ile sıkı bir bağlantı yaparak ilerleyip, daha sonra mimik kasları ile daha serbestçe bağlandığı bir şekle bürünür. SMAS germe işleminde mantık, bu gevşek bölümün serbestleştirilip, yukarıya doğru çekilmesidir. SMAS dokusunun altına girilen yerin özelliğine göre de "SMAS" germe işlemi kendi içinde sınıflanır ki, bu konu bu sitenin sizleri bilgilendirme konusunu bir miktar aşmaktadır. Konunun dağılmasına gerek yok sanırım. SMAS germe işlemi bir miktar daha risk taşımaktadır. Risk, SMAS ın hemen altında seyreden yüz hareket sinirleri ile olan yakın komşuluğu nedeniyledir. Böyle bir risk, uzun dönemli sonuçlar açısından SMAS plikasyonu ile SMAS germe tekniklerinin aralarında fark olacağına inanılıyorsa alınmalıdır. Yoksa, benim düşünceme ve felsefeme göre risksiz bir cerrahi dönem geçirilmesi hem hekim hem de hasta için daha büyük önem taşımaktadır.

D)    Orta Yüz Germe ile beraber yapılan Yüz Germe: Evet bence en doğru, yüz güldürücü sonuçlar bu iki farklı yöntemin beraber uygulanması ile olur. En ufak bir şüphem duymadan bu işlemi tavsiye ediyorum. Fakat sorun şudur, ikisi beraber uygulandığında işlem çok uzuyor ve uzayan ameliyat süresi, azalan dikkat, ve hastanın çok fazla uzun süre hareketsiz yatmasından kaynaklanan nedenlerle uygun olmayabiliyor. Eğer hasta yeterince bilinçli ve hekimine güveniyorsa, bu iki ameliyatı iki farklı zamanda yapmak çok sağlıklı sonuçlar vermektedir. Orta yüz germenin ayrıntılarına ilgili bölümde ulaşabilirsiniz.

E)    Yüz Germe ile beraber yapılan yağ enjeksiyonu: Bu ikili de beraber harikalar yarattığını düşünüyorum. Yüz'ün ağırlık merkezinin değiştirilmesi gibi vektörel bir takım kazançları yanı sıra, yağ enjeksiyonunun kendi başına eklediği avantajlar, cerraha çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Daha genç bir yüze sahip olunabilir. Lütfen ayrıntılı bilgi için ilgili bölümü de okuyunuz.

YÜZ GERME KOMPLİKASYONLARI

Bu bölüm çok iyi okunmalıdır. Bunun nedeni bu bölümde klasik ameliyat komplikasyonlarından bahsetmeyeceğim, aynı zamanda bunca yıldır edindiğim klinik tecrübe sonucu, hastaların kendi yüzlerinde yapılacak böyle bir germe işleminin ne işe yarayacağı ve ne işe yaramayacağını da iyice anlamasının önemli olduğunu düşünüyorum. Komplikasyonları klasik ve özel diye iki bölüme ayırdım;

Klasik yüz germe komplikasyonları:

1- Sigara içiyorsanız, emin olun komplikasyonlardan en az birini yaşayacaksınız.

2- Yara iyileşme bozuklukları. Kesi hatlarında veya iyileşme alanlarında düzensizlik, açılma meydana gelebilir. Bu bozuklukların neredeyse tamamı çok iyi bir şekilde iyileşmesine rağmen, süreç boyunca hastalarımız mutsuz olabilirler.

3- Yara yeri renk değişiklikleri: Kulak önü ve arkasında, çene altında yapılan kesilerde çeşitli düzeylerde renk değişiklikleri meydana gelebilir. Bu izler kalıcı olabilir.

4- Asimetri: Yüz asimetrik bir yapıdadır, Kemik doku dahil her hangi bir düzlemde asimetri beklenen ve normal bir varyasyondur. Bu asimetriler genellikle ameliyattan önce çekilen fotoğraflarda belirlenmektedir. Fakat ameliyattan sonra de çeşitli nedenlerden sonra asimetriler olabilir. Bu ameliyatın yanlış planlanması, uygulanmasından da kaynaklanabileceği gibi, hastanın yara iyileşmesi ve ameliyat sonrası gelişen olaylardan da kaynaklanabilir. Çözümü genellikle bulunur. iyileşme dönemi bittikten sonra ek uygulamalar ile sonuca ulaşılır.

5- Hematom, kanama: En sık karşılaşılan, en korkulan komplikasyonlardır. Yüz cildi, vücudun belki de en çok kanlanan bölgesidir. Bu iyileşme hızı açısından bir avantajdır. Fakat kanamaya meyil açısından problem yaratabilmektedir. Şöyle bir düşünün, vücutta en çok moraran yer genellikle yüz ve çevresidir. Kimler kanama, hematom riski altındadır?

            a- Her bir birey

            b- Hipertansiyon: Özellikle erkeklerde bu problem çok belirgindir. Hipertansiyon, yani kan basıncının normalde yüksek seyretmesi, kanama ve sonrasında ameliyat yerinde kan birikmesi anlamına gelen hematom için en önemli nedendir. Bu ameliyat için şart şu şekildedir; Kan basıncı iyi bir ilaç kontrolü altında en az 1 aydır normal seyretmelidir. Yoksa bu komplikasyonla karşılaşma riskiniz çok fazladır.

            c- Kan sulandırıcı ilaç kulananlar: Aspirin, bebek aspirini, Kumadin, E vitamini, sarımsak hapları, ginseng, vs, gibi ilaçlar en az 2 hafta öncesinden kesilmesi gerekmektedir.

            d- Ameliyat sonrası ıkınma, öğürme gibi refleksler ya da pozisyon bozuklukları: Bu en şanssız hasta grubudur. Bunun nedeni, hastaların elinde olan bir şey yoktur. Ameliyat sonrası bazı hastalarımda anesteziye bağlı bulantı hissi yaşıyorum. Çok iyi ilaçlar kullanıyoruz. Genellikle soru hemen çözülüyor fakat yine de bu ıkınma hissi, kan basıncında ani yükselmelere neden olmaktadır. Bu sebeple hastaların genellikle kabızlık çekmemeleri için, ameliyat öncesi iki gün yumuşak gıda diyetine uymalarını salık veriyorum.

Klasik olmayan yüz germe komplikasyonları:

1- Yetersiz sonuç: Bu birinci ve sonuncu komplikasyondur. Yetersiz sonuç yaşamamak ameliyat öncesi hekimizle açıkça konuşmanız gerektiğini düşünüyorum. Genellikle yetersiz sonuç ile karşılaşan hastalarda senaryo şu şekilde ilerler;

            a- Yüz germenin içeriği; yüz germe, boyun germe, alın germe, kaş kaldırma, dudak kaldırma, göz kapağı operasyonları, yağ enjeksiyonları, cilt gençleştirme işlemleri AYNI ŞEYLER DEĞİLDİR.

            b- Son an talepleri yapmayınız: Biz operasyonlarımızı, zamanlamasını, o günlük eforumuzu önce konuşulan şeyler için yapıyoruz. -…şunu şunu da yapıverin.. gibi istekleri reddedebiliriz.

            c- Ameliyat öncesi önerilerimizi dikkate alınız: Size yüz germe ile diğer işlemleri görüşmemiz sırasında önerebilirim. Bu daha çok para almak için değil, gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri belirttiğimiz içindir. Profesyonel önerilerimizi dikkate alınız. Yeterince bütçeniz yoksa, hiç acelesi olmayan bu işlem için bir miktar daha bekleyin lütfen.

            d-Ameliyat öncesi size ne gibi şeylerin yapılacağını, 3 defa yüksek sesle söylemeye çalışırım. Aklınıza takılan bir şey varsa, müdahale etmekten çekinmeyin. Genellikle kayıt altına aldığım görüşmelerimden bir sonuca ulaşabiliriz.

            e- Aşırı kilo alımı ya da verimi: Kilo almak ve vermek bir takım deformasyonlar yaratabilir, genellikle bunlar çok büyük problem taşımazlar fakat, özellikle orta yüz bölgesinde gerçekleşen yağ kayıpları sonucun mükemmelliğini bozabilmektedir.

            f- Arkadaşlarım böyle böyle diyor: Arkadaşlarınızın ne dediğini umursamayın, çoğunlukla sırf bir şey söylemek için konuşulan şeyleri, akıl ve mantık süzgecinden geçirin. Sizin ayna karşısında öncesine göre elde ettiğiniz sonuç açısından bir problem yoksa, zorla problem yaratmaya çalışmayınız. Eğer gerçekten aklınıza takılan bir husus varsa, bunu direkt olarak hekiminize söylemekten çekinmeyiniz. Dürüstlük ve açıklık politikamız sizin ve benim daha iyi sonuçlara ulaşmamızı sağlar. Op. Dr. Mert Demirel kliniğinde, sizlerin mutluğunu çok önemsiyoruz.

            g- İnsanları her ne olursa olsun genel olarak seviyoruz, sizleri ise hem daha çok seviyorum hem de çok umursuyorum. Bunu unutmayınız. İlişkilerimizi sağlam bir temele oturttuğumuzda, sizlerin ömür boyu danışabileceğiniz, bir telefon uzağınızdaki doktor olacağız.

Yüz Germe ( Face-Lift ), Yüz, Germe, Face-Lift


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ