Yüz estetiğinde bütünü dikkate alın

Profil, latince karşılığı “profile”, insan yüzünün yandan dış hatlarının görünümüdür. Bu hattı alın, burun, dudaklar, çene ve gıdı bölümü oluşturur. Profiloplasti terimi de doğal olarak bu hattı oluşturan kısımların estetiği anlamına gelir. En açık tabiriyle, kişini profilinin, uzmanların elinde uyumlu hale getirilmesi, güzelleştirilmesidir.

İnsan profilini en belirleyici bölgesi, tabii ki, burun bölgesidir. İnsanlar yandan fotoğraf verdiklerinde en çok bu bölgeye dikkat ederler. Buruna konsantre olurlar ve estetik cerraha burunlarının düzeltilmesi isteği ile başvururlar. Çoğu zaman işe yarasa da, aslında “birşeyler” eksik olur. İşte bu eksiklik aslında, burunun, profili oluşturan alın ve çene gibi diğer estetik ünitelerle olan uyumsuzluğundan kaynaklanır. Burunun, profili oluşturan diğer bölgelerle olan ilişkisini etkileyen bazı temel oran ve açılar mevcuttur;

Alın-burun açısı
Burun-dudak açısı
Burun-çene açısı
Çene- boyun açısı
Kulak-burun büyüklüğü oranı
Alın-burun-çene oranları

Bu oran ve açıların da birbiri ile dengeli olması gerekmektedir.  Birkaç örnekle bu ilişkilerdeki uyumsuzluk ve önemi açıklamaya çalışalım.

Örnek 1:…hasta yandan bakıldığında iri olduğunu düşündüğü bir burun şikayeti ile geliyor. Evet burun kemerli ve hafif iri… Bu hastaya, sadece burun estetiği yapılıyor. Operasyonla yapılan yeni ve kusursuz burun kendi içerisinde oldukça estetik duruyor, fakat yandan bakıldığında hala belirgin ve hastayı rahatsız ediyor…
Buradaki gerçek problem yukarıda değindiğimiz açıların oranlarının bozukluğundan, mesela hastanın çene bölgesinin yetersiz projeksiyonundan (çıkıklığı) olabilir. Bu hatanın tespiti için alın-burun-çene oranlarının ölçümlenmesi ve gerekli açılardan fotoğraf çalışması yapılıyor. Çene bölgesi hafifçe dolgunlaştırıldıktan sonra, hasta bu görünümden oldukça memnun kalıyor. Keşke çene belirginleştirme işlemi burun ameliyatından önce tespit edilip, eş zamanlı uygulansaydı.

Örnek 2: Hasta iri ve kemerli bir burun şikayeti ile geliyor. Yan yüz bölgesinden yapılan profil fotoğraflama işlemiyle, hastanın güzel görünümünü destekleyen alın bölgesinin yetersiz projeksiyona (çıkıklığa) sahip olduğu tespit ediliyor. Ayrıca çene kısmının da yüzün diğer hatlarına göre biraz fazla belirgin olduğu ölçümleniyor. Bu ufak kusurların düzeltilmesi için hasta ameliyata alınıyor. Alın bölgesine yağ dolgu, rinoplasti ve çene ucu törpüleme işlemi yapılıyor. Böylelikle hasta profili bir harmoniye kavuşuyor. Artık hastamız altın oranlı bir profile sahip oluyor.

Profiloplasti ile düzeltilebilecek estetik kusurlar nelerdir?

Alın bölgesinin yüzle uyumu
Erkeklerde alın bölgesi çıkıntılı ise törpülenebilir. Ya da alın çok düz ise yağ enjeksiyonları ile alın konveks (dış bükey) bir hale getirilebilir. Saç çizgisi çok aşağıda yerleşmiş ise lazer epilasyon ile alın daha geniş bir hale getirilebilir ya da tam tersi saç eksiği mevcut ise saç ekimi yapılabilir.

Kaş bölgesine müdahaleyle dinç gözükme
Düşük kaşlara yorgun bir ifade verir. “kaş asma” işlemi ile  kaş ucunun göz bölgesine olan mesafesi artırılarak gözler daha belirgin, dinlenmiş ve çarpıcı hale getirilebilir.

Burun bölgesinin yüze oranlanması
Rhinoplasti operasyonuyla burun düzeltilebilir, kemerden arındırılabilir, açıları değiştirilebilir.

Dudak bölgesinin kalınlığı
Anatomik olarak üst dudak alt dudağın önündedir ve alt dudak üst dudağa göre daha kalındır. Bazen rhinoplasti adayı hanımlarda işlemin en önemli noktalarından birisi dudağın  kalınlaştırılması olabilir.

Yanak bölgesine yapıla dokunuşla gençleşme
Yaşlanan yüzün bir sonucu olarak sarkmış bulunan yanaklar askı yöntemi ile kaldırılabilir.  Elmacık kemikleri belirginleştirilip, burunun kenarından ağız köşesine inen oluklar dolgu yöntemi ile  silikleştirilebilir. Yine yanaklara dolgu yapılarak yüze daha dinlenmiş bir ifade verilebilir.

Çene bölgesi operasyonlarıyla kusursuz profil
Profiloplastide burundan sonra, belki de çoğunlukla gözden kaçtığı için, en önemli etkili faktör aslında, çenenin değerlendirilmesidir. Çene problemlerine hakim olmak, bir estetik operasyon kararı vermeden evvel çene bölgesine yapılacak yada yapılmayacak işlemlerden emin olmak gerekir.

Var olan çene problemleri ise:
Çene ucunun geride ya da ileride olması olabilir. Çene yüksekliği uzun ya da kısa olabilir. Bu bölümlerin varyasyonlarına ait her hangi bir problem tespit edildiğinde müdahale edilmesi gerekir. Biz plastik cerrahların en sık karşılaştığımız problem; çenenin geride ve yüksekliğinin kısa olduğu durumdur. Aslında, burunu en “çirkin” miş gibi gösteren de bu problemdir. Bu duruma çözüm olarak, çene ucunu hem ön-arka vektörde, hem de yukarı-aşağı vektörde belirginleştirmemiz gerekir.

Çenenin, yüzünüzle uyumlu hale getirilerek, belirginleştirilmesi işlemlerinde kullanılabilecek yöntemler şöyle sıralanabilir:

1- Yağ enjeksiyonu: Hastanın vücudunun çeşitli yerlerinden alınan yağların bazı işlemlerden geçirildikten sonra çene ucuna doldu olarak kullanılması.
2- Dışardan enjeksiyon maddelerinin verilmesi: Hyalüronik asit gibi ticari ürünlerle çenenin dolgunlaştırılması
3- Çeneye Kıkırdak yerleştirilmesi.
4- Çene ucu protezleri: Ticari olarak satılan kalıcı protezlerin yerleştirilmesi

Gıdı/Çene Altı bölgesi fazlalıklarına müdahele
Submental bölgedeki (gıdı-çene altı)yağ fazlalığı hastanın çenesinin olduğundan daha kısa görünmesine yol açar. Bu bölgeye yapılacak basit ya da “slim lipo” dediğimiz lazer  liposuction ile bu problemin üstesinden gelebiliriz.
Boyun bölgesindeki kırışıklık ve pililenme de boyun germe operasyonu ile düzeltilebilir.

Yüz, estetiğinde, bütünü, dikkate, alın


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ