YENİ YILDA “YENİ BİR SEN”

Yeni planları, yeni kararları ve yeni hedefleriyle yepyeni bir yıl daha kapımızı çalmak üzere. Her yılbaşında kendimiz için birçok karar alıyoruz ama çoğu zaman kararlarımız eyleme dönüşmeden buhar olup uçuyor. O zaman gelin, bu seneki planlarınızın en başına kendinizi koyun. Yeni yıla yenilenerek girin. Birkaç uygulamanın tek bir operasyonda gerçekleştirdiği kombine operasyonlar, değişim isteyen hastalar için birçok yönden avantajlı. Çünkü kombine ameliyatlar hastaya daha düşük maliyet, daha hızlı iyileşme süresi ve daha hızlı ve etkin bir değişim sunuyor.

Aslında hayatta her şey “siz”le başlar. Siz iyi olursanız, iyi görünürsünüz. İyi görünürseniz, daha mutlu hissedersiniz. Daha mutluyken yaptığınız her iş, daha başarılı olur. Kendini sevmek, güzel şeylere giden yoldaki ilk basamak gibidir. Şimdi kendinizde uzun zamandır değiştirmek istediğiniz şeyleri düşünün. Belki burnunuzun verdiği ifadeyi sert buluyor, belki karın yağlarınızdan kurtulmak istiyor, belki de göğüslerinizi 2 beden daha büyütmek istiyor olabilirsiniz. Bu operasyonları ayrı ayrı geçirmek hasta için uzun bir iyileşme dönemi, fazladan maliyet ve çokça zaman gerektirir. Oysaki günümüzde sıkça uygulanan “Kombine Operasyon” yöntemiyle, artık hastalar birçok uygulamaya tek bir operasyonda sahip olabiliyor!

KOMBİNE OPERASYON HASTAYA BİRÇOK ARTI SUNUYOR 

Birden çok uygulamanın tek bir operasyonda yapılması, hastalar için birçok yönden karlı. Bana göre en önemli avantaj, hastanın hızlı bir iyileşme dönemi geçirmesi. İşlem gören tüm bölgeler aynı anda iyileşmeye başladığı için, hasta çok kısa bir süre sonra istediği değişimle sosyal yaşantısına geri dönebiliyor. Kontrollerin ortak yapılması, hastaya zaman kaybettirmiyor. Üstelik kombine operasyonlar hastaya daha düşük maliyet imkanı sunuyor.

UYGULAMA ARTIYOR, MALİYET DÜŞÜYOR

Kombine ameliyatlardaki fiyat avantajı çoğu zaman kafa karıştırır. Peki ama daha çok uygulama yapıldığı halde, kombine ameliyatlar nasıl oluyor da, daha düşük maliyete sahip oluyor? Bunun cevabı tek bir operasyonun maliyetinde gizli. Estetik bir operasyon geçirirken ödeyeceğiniz ücrete hastane konaklaması, anestezi, destekleyici malzemeler, kullanılacak tıbbi ürün ve protezlerin ücreti de dahildir. Ancak birkaç operasyon aynı anda yapıldığında ekstradan hastane konaklaması, anestezi, v.b gibi kalemleri tekrardan ödemezsiniz. Bu da hastaya ciddi bir maliyet düşüşü olarak yansır.

KOMBİNE OPERASYONLAR GÜVENLİ Mİ?

Sağlıklı genç bireyde, kombine ameliyatlar oldukça güvenlidir. Fakat ilerleyen yaşla birlikte eşlik eden metabolik hastalıkların varlığında, (şeker, hipertansiyon, akciğer hastalığı gibi) risk artar. Artan riskin temel nedeni, ameliyat masasında uzun süre hareketsiz yatmaktır. Fakat gelişen hasta bakım bilimi sayesinde bu riskler; kompresyon çorabı kullanımı, kan sulandırıcı ilaçlar, iyi sıvı ve elektrolit desteği sayesinde oldukça azaltılır. Yani orta yaşlarda, sağlıklı bir bireyseniz, birçok yönden artısı olan kombine ameliyatları tercih edebilirsiniz.

AMELİYAT SÜRESİ NE KADAR UZUYOR?

Kombine operasyonlarda ameliyatın süresi, uygulanacak işlem sayısı oranında artar. Normalde meme küçültme ameliyatı 3 saat, karın germe 2 saat sürer. Bu iki işlem kombine yapıldığında süre 4 saat gibi ortalama bir zamana iner. Bunun nedeni operasyon zamanını arttıran faktörlerden kara geçmektir. Yani hasta temizliği, örtünmesi gibi işlemler iki defa yerine bir defa yapıldığı için, kombine ameliyatlar zaman açısından da avantajlıdır.

TÜM UYGULAMALAR, EŞ ZAMANLI OLARAK YAPILABİLİR Mİ?

Birbirini engelleyecek pozisyonlarda olan uygulamalar, eş zamanlı yapılamaz. Örneğin göğüs büyütme ve popo protezi aynı anda uygulanmaz. Bunun nedeni hastanın operasyon sırasında yatırıldığı pozisyonun birbirinin tam zıttı olmasıdır. Göğüs büyütmede sırt üstü, popo protezinde yüz üstü yatırılarak işlem yapıldığı için, bu iki uygulama birbirine engel teşkil eder. Bunların dışında bütün operasyonlar peş peşe yapılabilir. Meme ameliyatı, karın germe ve yağ alma işlemi kolaylıkla tek seansta uygulanabilir.

KOMBİNE OPERASYON SONRASI HASTAYI DAHA ZOR BİR İYİLEŞME DÖNEMİ Mİ BEKLER?

Her ne kadar insanın mantığı işler daha zor olur dese de, aslında öyle olmaz. Genellikle daha çok hissedilen operasyonun yanında, diğer işlemler neredeyse hiç ağrı yapmaz. Bunu şu şekilde açıklayabilirim. Ayağımızı bir yere vurduğumuzda, diğer ayağımızın üzerinde zıplamaya başlarız. Bunun öğrenilmiş bir acı davranışı olmasının yanı sıra, vücudun sinir yoluyla beyne ilettiği ağrı duyusunun farklı yollarla bastırılmasıdır. Yani bir ayağımızı vurduğumuzda beyine iletilen keskin acı duygusu, diğer ayağımız ile zıplama yoluyla iletilen künt ağrı duyusuyla bastırılır. Yani kombine operasyonlarda baskın olan ağrıyı hisseder, diğer acıyı duymazsınız. Bu nedenle kombineler, ayrı ayrı uygulamalardan çok daha az ağrı ve acı ile hissi ile gerçekleştirilir.

Yeni yıla “yeni bir sen” olarak girmek için, iyi bir plastik cerrahtan görüş ve yardım alarak kendi kombine uygulamalarınızı seçebilirsiniz. Unutmayın; iyi görünmek, iyi hissettirir.

Hepimiz için mutlu ve güzel bir yıl olsun. 

YENİ, YILDA, “YENİ, BİR, SEN”


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ