Yaşlanan Yüzde Değişiklikler ve Çözümler

Yüz yaşlanması, engellenemez bir sonuçtur. Evet ama yüz yaşlanması denen şey tam olarak nedir biliyor muyuz? Bunu görmek zor değil, fakat anlamak için birazcık bilgi gerekir. Bu bilgiye sahip olmak için de anatomi hakkında bir şeylerin farkına varmak gerekmektedir. Hemen korkmayın, öyle ağır latince tabirlerle kafayı karıştırmayacağım. Amacım sizi bilgi ile korkutmak ya da bilim duvarının arkasında kendimi emniyete almak değil. Bu işi gerçekten anlayın istiyorum. Eğer anlar ve bilinçlenirseniz, dönüp dolaşıp geleceğiniz yer zaten bizlerin yanı olacaktır.

Yüz anatomisi

Cilt: Genç, pürüzsüz, lekesiz bir cilt aslında temel konuyu oluşturuyor. Bizler her ne kadar yüz hatlarını oluştursak, gençleştirsek te, lekeli, mat ve ince kırışıklıklarla dolu bir yüz yine de güzel gözükmüyor.

Yüzdeki lekelenmeleri tanıyalım;

1- Yaşlılık lekeleri: Aktinik karatoz ve seboreik keratoz. Hani bazı gençlerin ve çoğu yaşlının yüzünde görülen, koyu renkli sanki yapıştırılmış gibi duran kahverengi oluşumlar var ya. İşte onlardan bahsediyorum. Bu yapılar yağlı ciltlerde daha ağırlıklı olmak üzere, hemen herkeste gözükür. Gençken daha az renkli ve daha küçüktür. Fakat yaşlandıkça büyür ve koyu renk alır. Böyle bir leke kocaman önümüzde duruyorken, istediğimiz kadar yüzü gerelim, yüz halen yaşlı durmaya devam edecektir.

2- Kızarıklık: Roze adı verilen, gül lekesi olarak ta bilinen bu lekelenmeler, yüzeysel kılcal damar ağının çoğu bilinmeyen bir kısmı da güneş, soğuk, alkol ya da lokal travmalar nedeniyle artan özellikte genişlemesi ve dolayısı ile kırmızı bir renk alması sorunudur. Çeşitli tedaviler denenmekle beraber kesin çözümü pek yok gibidir. Fakat görünürlüğünü azaltmak için lazer ve krem tedavileri mevcuttur.

3- Telenjiektazi: Kılcal damar adı verilen incecik, göz çevresinde daha yoğun bulunan kızarıklıklar. Gün geçtikçe hem sayı olarak artar, hem de lezyonlar büyür. Radyofrekans ile tedavisi mümkündür.

4- Mat cilt: Belli belirsiz bir tabaka şeklinde gözüken, cilt kalınlığı genellikle artmış ve donuk, mumsu bir ifade veren cilttir. Cildin en üst ölü tabakası olan epidermis kalınlaşması ile kendini gösterir. Peeling, kese, dermapen gibi uygulamalar ile daha parlak bir sonuç elde edilebilir.

5- Benler: Yani nevüsler, Saplı ya da ciltle aynı yüzeyde koyu renkli tipleri olabilir. Sayı ve boyut olarak giderek büyüme eğilimindedir. Karikatürlerde yaşlı cadıların çenesinde olan çıkıntı işte, bu saplı derhal nevüslerdir. İçlerinde kıl folikülleri bulundurabilir.

Bunun dışında cilt yaşlanması ile;

-    Kuruluk olur: Nemsiz cilt, çorak toprak gibidir. Yaşam barındırmaz. Bu duruma hem epidermis kalınlığı hem de nem tutan ara maddelerin cilt içinde azalması neden olur.

-    İnce kırışıklıklar olur: Bu ince kırışıklıkların tek bir sebebi yok; kuruluk, ara madde eksilmesi, ince cilt, vs. Fakat temel sebep, özellikle de üst yüzdeki ince kırışıklıkların temel sebebi, mimik kaslarının çok çalışmasıdır. Botoks bölümünde ayrıntıları ile anlattığım gibi bu kaslar hem aktif çalıştıklarında hem de hem de pasif hafif kasılmaları nedeni ile hemen üzerinde yer alan cilt dokusunu bir akordiyon gibi kırıştırırlar. Bu devamlı uygulanan kırıştırma kuvvetine bir süre sonra cilt yenilir ve kalıcı kırışıklıklar yerleşir.

-    Kalın kırışıklıklar: Bu kırışıklıklar, genellikle burun kenarından başlayıp ağız köşesine inen, ya da ağız köşesinden başlayıp, çeneye uzanan derin oluklanmalar şeklinde olur. Bu kalın kırışıklıklar, cildin bütün halde katlanmasını gerektirir. En önemli nedeni yer çekimi ve dokuların genel olarak aşağı doğru yer değiştirmesi nedeniyle olur.

Yaşlanan yüzü tüm ayrıntılarına tek tek müdahale edilebiliyor. Fakat yine de 30 sene önceki cilt kalitesi %100 yakalanamıyor. Bunun bilincindeyiz. Fakat uygun ve zamanında müdahaleler ile yaşıtlarınızın kaderini paylaşmak zorunda kalmazsınız.

Yaşlanan yüz için neler yapılabilir;

Yukarıda leke tedavisinde saydığım uygulamalar dışında, makro anlamda;

-    Yüz germe

-    Boyun germe

-    Şakak germe

-    Orta yüz germe

-    Göz kapağı ameliyatları

-    Dudak kaldırma

-    Kaş kaldırma

-    Çene ucu ve elmacık kemiği üzerine kalıcı implantlar uygulama yapılabilir

yüz gençleştirme yaşlanan yüzde değişiklikler ve çözümler

Yaşlanan, Yüzde, Değişiklikler, Çözümler


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ