Yağ Heykeltraşlığı

klasik ultrasonik lazer
karın germe yağ enjeksiyonu yağ heykeltraşlığı


YAĞ HEYKELTRAŞLIĞI

Güzellik algısı zaman içinde şekil değiştirerek farklılaşıyor. Estetik cerrahi de bu taleplere farklı şekilde cevap veren teknik ve yöntemler gelişiyor. Bugün kum saati görüntüsü birçok kişi için kıvrımlı ve kadınsı bir bedenin sembolü. Vücuda kıvrım vermek ise liposuction ve yağ enjeksiyonu ile mümkün. Vücudu kum saati şekline yaklaştırabilmek için kimi zaman yağların yerini değiştirmek gerekebilir. İşte yağ heykeltıraşçılığı en basit anlatımla “yağı bir yerden alıp başka bir bölgeye transfer etmek” şeklinde açıklanabilir.

Bu çoğu zaman küçük alan yağ enjeksiyonu ile aynı işlemmiş gibi algılanabilir. Oysa küçük alan yağ enjeksiyonu için alınan bölgede incelme gözlenmez. Burada ise esas olan bir bölgeyi inceltirken, diğer bir bölgeyi daha dolgun, kavisli ya da kıvrımlı yapmaktır.

Yağ heykeltıraşçılığı sıklıkla Brezilya Poposu denen işlemle kombine olarak uygulanabilir. Burada kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığı için ortaya çok daha doğal bir sonuç çıkacaktır. Örneğin bel bölgesinden alınan yağlarla daha ince bir bel kavisi oluşturabilmek ve elde edilen yağlar ile brezilya poposu işlemini yaparak daha çıkık ve dolgun bir kalça görüntüsü oluşturabilmek mümkündür.

Yağ heykeltıraşlığı ile bütün bir bedeni şekillendirebilmek mümkündür. Kişiden alınan yağlar bacak içlerine, uyluk bölgesine, göğüslere, üst kollara, yüze, kalça ve basene şekil verme amaçlı uygulanabilir. Yağ heykeltıraşlığı çeşitli farklı estetik girişimlerle de kombinlenebilir. Protez, implant ya da germe gibi işlemler ile tek seferde uygulanması mümkündür.

Ameliyat Süreci

Operasyon genel anestezi altında gerçekleşir. Hastanın daha önceden karar verilmiş yağ açısından yoğun olan bölgeden özel kanüller yardımıyla yağlar alınır. Alınan yağlar bir takım işlemlerden geçirildikten sonra ikinci bölgeye nakledilir. Burada istenen kavisi oluşturmak ve homojen görüntüyü sağlamak cerrahın başarısına bağlıdır ve oldukça titizlik isteyen bir iştir.

Ameliyattan sonra hastaya özel bir korse giydirilir ve ilk gün hastanede kalış yapar. Alacağı ağrı kesiciler ile hasta ilk geceyi oldukça konforlu bir şekilde geçirir. Korse kullanımı birçok hasta için başlarda zor gibi gelse de ilk günün ardından vücut korseye alışır ve bu hasta için büyük bir sıkıntı oluşturmaz.

Yağ heykeltıraşlığı günümüzde en sık Brezilya Poposu işleminde kullanılsa da, birçok alanda fayda sağlayabilir. Bu yöntem ile çarpık bacak şikayetleri düzeltilebilir, göğüslere daha dolgun bir form verilebilir, vücutta oluşan çukur bölgeler kapatılabilir.

Ne kadar kalıcı?

Kişinin kendi yağ dokusunun kullanıldığı bu işlemde bölgeye transfer edilen yağ oranının yaklaşık olarak %30 - %35 kadarı ömür boyu kalıcılık gösterir. Geriye kalan %65 - %70’lik kısım ise zaman içinde vücut tarafından eritilir. Bu zaman kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Özellikle Brezilya Poposu işleminde bu yöntem proteze oranla çok daha hızlı sosyal hayata dönüş, daha kısa ve konforlu bir iyileşme süresi ve daha doğal bir görüntü sunar. 



Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon




Yağ Heykeltraşlığı
TANITIM FİLMLERİMİZ