Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahı Kim?

türkiyenin en iyi estetik cerrahı kim

Türkiye’nin en iyi estetik cerrahı kim? Bu çok sorulan soru ile ilgili bir makale yazmak istedik. Küçük ya da büyük fark etmez, bir estetik cerrahi girişim için araştırma yapan herkes mutlaka kendini işin en iyisine, ehline teslim etmek ister. İnternet bugün bilgiye ulaşma anlamında büyük kolaylıklar sunsa da söz konusu estetik cerrahide doğru isimlere ulaşmak olduğunda; bu alan bazen kafa karıştırıcı da olabilir. Peki ama çok merak edilen “Türkiye’nin en iyi estetik cerrahı kim” sorusuna nasıl yanıt arayacağız?

“En iyi plastik cerrah kim”

“Türkiye’de en iyi burun estetiğini kim yapıyor?”

“En başarılı plastik cerrahlar hangileri?”

Şimdi gelin bu sorulara yanıt ararken göz önünde bulundurmanız gereken konuların tek tek üzerinden geçelim.

Türkiye’de en iyi burun estetiğini kim yapıyor?

En iyi” tek bir kıstasla değerlendirilebilecek bir olgu değildir. Bir operasyonun başarılı olup olmadığı tek bir fotoğraf karesi ile değerlendirilmez. Hastanın önceki mevcut görüntüsü, sağlık durumu, operasyon sırasında süregelen tıbbi durumlar, hastanın iyileşme süresi, hastanın kendisiyle ilgili bir takım tıbbi özellikleri (kanamaya yatkınlık, ciltte hassasiyet, alerjik durumlar gibi) birlikte değerlendirme yapılması gerekir.

Tüm bu maddelere eklenecek 3 önemli unsur daha vardır.

  1. Operasyonun kim tarafından yapıldığı, cerrahın yetisi ve yetkinliği
  2. Operasyonun hangi yöntemle yapıldığı (ileri cerrahi yöntemler eski tekniklere göre çok daha kısa iyileşme süreleri ve çok daha efektif sonuçlar elde etmeye olanak verir)
  3. Operasyonun nerede yapıldığı (hastane, tıp merkezi, klinik, tam teşekküllü bir hastane)

Estetik Cerrahi her geçen gün talep gördüğü için, sürekli gelişerek kendini yeniliyor. Bu yüzden ileri cerrahi yöntemler hem hasta açısından, hem de hekim açısından birçok pozitif etken sağlıyor. Örnek olarak burun estetiğini ele alırsak bugün sıkça kullanılan “mikro motor” yöntemi, dokulara zarar vermeden hassas bir şekilde kemiğe şekil verme imkanı sağlıyor. Eskiden kullanılan çekiçler ve sert törpüler olmadığı için, mikro motor yönteminde hasta çok daha az morluk ve çok daha az ödemle daha kısa bir iyileşme dönemi atlatabiliyor. Mikro motor yönteminin bir diğer avantajı da “yapılmamış gibi duran” doğallıkta burunlara ulaşmaya olanak vermesi.

Örneğimizi burun estetiğinden Liposuction yani yağ alma operasyonlarına kaydırıp buradaki ileri cerrahi tekniklerin hastaya ve hekime kazandırdığı avantajlara değinelim.

Klasik liposuction yönteminde ince bir kanülle yağ dokunun olduğu bölgeye giriş yapılır ve buradaki yağlar cerrahın bilek gücüne dayanan ileri-geri hareketlerle bölgeden bir tür vakumlama ile çekilirdi. Bugün Liposuction operasyonlarında sıklıkla uygulanan Ultrasonic Liposuction (vaser liposuction) yönteminde ise operasyonun başarısını katlayacak birçok avantaj var.

Ultrasonik Liposuction işleminde (vaser liposuction) yağ alınmadan önce cilt altında sıvılaştırılır. Sıvılaşmış olan yağ, ince kanüllerle bir tür vakumlama sistemi ile bölgeden kolayca çekilir. Üstelik de bu işlem yapılırken cilt altındaki yağ hücreleri yakıldığı için liposuction yapılan bölgelerin yeniden yağlanması önlenir.

Klasik Liposıction ile kıyaslandığında, Ultrasonik yardımlı Vaser Liposuction şu avantajlara sahiptir:

  • Tek seferde daha fazla yağ alma imkanı
  • Daha az morluk, daha öz ödem
  • Daha kısa bir iyileşme süreci
  • Alınan yağların tıpkı bir dolgu maddesi gibi kişinin kendi vücudunda kullanılması
  • Cilt altına verilen ultrasonik enerjinin cilt altı kolajen üretimini uyarmasıyla daha sıkı, fit bir cilt görüntüsü

Bu iki örnekte de anlatmaya çalıştığımız gibi; ileri cerrahi yöntemleri tercih eden hekimler yapmış olduğu operasyonlardaki başarı yüzdesini daha yukarılara taşımış olur.

En Başarılı Plastik Cerrah Kim?

Peki ama tüm bu verilerin yanında operasyonumuzu gerçekleştirecek olan hekimimizi nasıl seçeceğiz?

Hangi hekim en iyi?

İstanbul’da en başarılı estetik operasyonları kim yapıyor?

Ünlüler hangi estetik cerrahları tercih ediyor?

Yukarıda saydığımız birçok soru araştırma sürecinde mutlaka hastaların aklının bir köşesinden geçer. Yanıtını bulmak için sosyal medya bize fikir verebilir. Ama karar vermek için sosyal medya tek başına yeterli midir?

Çoğu zaman hayır.

İnternette ve sosyal medyada hakkında çok fazla bilgi olmayan bir cerrah çok başarılı operasyonlara imza atıyor olabilir. Öte yandan her köşede reklamına ve makalesine rastladığınız bir hekimden düşündüğünüz kadar verim alamayacak da olabilirsiniz. İşte tüm bu sorunların üstünü çizmek için biz internette aslı astarı olmayan her makale ve her yazıyı okuyarak hastanın kafa karışıklığı yaşamamasını isteriz. Seçtiğiniz cerrahtan bir muayene randevusu alarak, ona bizzat muayene olup tüm sorularınıza ilk ağızdan cevap aramanız her zaman çok daha başarılı bir iletişim olacaktır.

Estetik girişimlerle ilgili soruların yanıtı zaman zaman hastaya göre değişiklik gösterebilir. Örneğin burun estetiğinde normalde tamponlar 3. Gün çekilir ve alçı da 7. Gün çıkarılır. Ancak hastanın mevcut durumuna göre hekim hastaya hiç tampon koymayabilir ya da alçısının daha uzun süre kalmasını isteyebilir. Estetik girişimler copy-paste gibi birebir aynı yapılan işlemler değildir. Herkese farklı çözümler ve sonuçlar sunan butik işlemler olmalıdır. İşte bu hususta hasta-hekim bire bir görüşmesi işlemin başarısını arttıracak önemli bir unsurdur.

Türkiye’nin, İyi, Estetik, Cerrahı, Kim?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ