TÜRKİYE’NİN EN İYİ BURUN ESTETİK CERRAHI KİM?

türkiyenin en iyi burun estetik cerrahı kim

Burun konumu itibariye yüzün tam ortasında olduğu için, ifademize katkısı çok büyüktür. Kişi eğer mevcut burun şeklinden mutsuzsa, aynada her zaman gözüne ilk takılan yüzün orta yerinde konumlanan bu organ olur. Kemerli, eğri, düşük burun ucuna sahip burunlar sahibini mutsuz ettiğinde, kişi bunu düzeltme yollarını arar.

Söz konusu burun olduğunda yapılacak şey açık ve nettir. Meme estetiğinde ya da cilt kırışıklıklarında olduğu gibi kişinin aklını karıştıracak, işe yararlılığı kesin olmayan krem ve bitkisel kürler burun estetiği için bulunmaz. Bu sebeple burnu için daha iyi, daha estetik bir görüntü arayan kişi bu durumu düzeltmek için ne yapacağını biliyordur: “İyi bir hekim bularak, süreci başlatmak”

Peki ama Türkiye’nin en iyi burun estetik cerrahı kim?

Burun estetiği olmak için süreci başlatmak, bu konuda bilgisi olmayan ve hiçbir plastik cerrah hakkında fikri olmayan hasta için sanıldığı kadar kolay bir adım değildir. Kimi zaman çevreden kulağa çalınan haberler, kimi zaman internette yazan makaleler, medyanın ulaşılabilirliği, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlar gibi etkenler kişinin hangi hekime güvenmesi konusunda hem yol gösterici, hem de kafa karıştırıcıdır.

Plastik ve Estetik cerrahide sosyal medya kullanımı

Bir hekimin başarılı ya da başarısız olduğunu değerlendirebilmek, sadece fotoğraflarına ve sosyal medya hesaplarına bakılarak karar verilebilecek bir olgu değildir. Fakat iletişimin bu kadar aktif olduğu çağımızda "bilgi" ve "doğru" ya erişmek adına medya ve sosyal medya çok önemli bir yer tutmaktadır.

Görsel paylaşımlar tercihte büyük önem taşımaktadır. Şöyle düşünün, eski bir mahalle terzisi var, yan sokağa yeni bir terzi taşınıyor. Eski terzi yılların verdiği rehavetle kumaşları, modelleri ve kesimi hep eski biçim ve teknoloji. Fakat yılların verdiği bir güven duygusu da mevcut. Yeni terzi, işini daha iyi yapıyor ve kumaşları da daha kaliteli. Fakat mahalleliye bunu gösteremiyor. Bu durum hem mahalleli hem de terzi için avantaj sağlamıyor. Yeni terzinin kendini gösterebilmesi şart. Bu durumdan mahallelinin çıkarı olacak.

Basit bir "kıssa" ile estetik cerrahide "kendini gösterme" durumunu anlatabildiğimi düşünüyorum.

Sosyal medya fotoğrafları her zaman doğru yol gösterici midir?

Önden ve yandan çekilmiş burun fotoğrafları bize bir "şekli" gösterebilmektedir. Evet. Fakat burun sadece bir şekilden ibaret değildir. İdeal şekle ulaşabilmek için iç anatomisi bozulmuş burunlar ne yazık ki dışarıdan gözükmüyor. Ya da çok inceltilmiş ve küçültülmüş burunların 4-5 sene sonra alabileceği kötü şekiller belirtilmiyor.

Bu sebeple sosyal medya fotoğraf kareleri, evet bir fikir verir, fakat size en iyisini asla gösteremez.

Tabi biz eski terziler kötüdür demiyoruz. Deneyimin ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yok. Cerrahi başlı başına deneyim, gözlem, sebep-sonuç ilişkisi üzerine kuruludur. Fakat deneyim kazanma hızı da çok önemlidir. Yani hatasından ders almayan eski mahalle terzilerine razı olmak durumunda değiliz. Doktor seçerken hasta için en iyisi kafasında bir tartı kurması olacaktır.

Cerrah (doktor) seçiminde kafa karışıklığından nasıl kurtulabilirim?

Yeni burnunuz için bir doktor araştırması yaparken çevrenizden daha önce bu ameliyatı olmuş kişiler de size yol gösterebilir. İnternette yazan forumlar ise çoğu hasta için kafa karıştırabilir. Burada doğru bilgiye ulaşmak her durum ve konu için mümkün olmayabilir. Bu durumda yapılacak en iyi hamle; karar verdiğiniz az sayıdaki hekimden bir muayene randevusu alarak yüz yüze görüşme yapmanızdır. Çok fazla hekim ile görüşen hastalar, daha büyük bir kafa karışıklığı yaşayabilir. Çünkü her hekimin ameliyat tekniği, iyileşme süreci ve standart prosedürü birbirinden farklılık gösterir. Çok fazla detaya boğulmuş bir hasta da, muhtemelen bilgi kirliliğinden dolayı bir stres yaşayacaktır ve bu da karar verme aşamasını etkileyecektir.

Süreç ile kararınıza emin olduktan sonra, maddi ve sağlık koşullarınız el veriyorsa süreci uzatmayın. Askıda kalan her iş gibi, burun estetiği de karar verip erteledikçe zihninizi fazlaca meşgul edecek ve operasyon günü stresinizi arttıracaktır. Eğer maddi olarak hazırsanız, iyileşme süresi için yeterince zamanınız varsa güvendiğiniz ve doğru enerjiyi aldığınız hekiminizle yola devam etmelisiniz.

Estetik operasyonlar üzerinde sağlıklı bir psikoloji ile düşünülmesi ve doğru karar alınması gereken süreçlerdir. Bu değişimi mutlaka kendiniz için istiyor olmalısınız. Bir başkası beğenmiyor diye sizin için karizmatik görünen kemerli burnunuzu düzelttirmeyin. Ya da sadece başkaları onaylamıyor diye yıllardır hayalini kurduğunuz değişimin üzerini çizmeyin.

Doktorumu nasıl seçmeliyim?

Ameliyat öncesinde internet üzerinden yaptığınız araştırmalar sonunda artık muayene randevusu alarak görüşme yapmak için bir hekime karar verdiniz. Peki görüşmenizdeki hangi etkenler karar vermenizde rol oynatacak?

  1. Doktorunuzla kurduğunuz iletişim: Sorularınıza cevap almadığınız, beklentilerinizi ve taleplerinizi dinlemeyen ve size yeteri kadar zaman ayıramayan bir hekim ile iletişim kuramadığınız için, operasyon süreciniz de sağlıklı olmayacaktır. Ön görüşme sırasında lütfen hekiminize ne istediğinizi, ne istemediğinizi, taleplerinizin mümkünlüğü olup olmadığını, iyileşme süresini ve diğer detaylar konusunda sorular sorunuz.
  2. Hekiminizin operasyonu gerçekleştireceği kurum: Burun estetiği bugün çok sayıda hekim tarafından sıklıkla ve başarıyla uygulanıyor olsa da, genel anestezi altında yapılan her işlemin beraberinde getirdiği bir takım riskler vardır. Bu risklerin oranı her ne kadar çok düşük de olsa, yine de ihtimal dahilinde olduğu için operasyonun tam teşekküllü bir kurumda yapılması olası her türlü durum için tedbir niteliği taşır. Bu sebeple seçiminiz tam teşekküllü bir hastane ise; bu konuyu da mutlaka ön görüşme sırasında doktorunuzla görüşmeniz size fayda sağlayacaktır.
  3. ven: Bu her ne kadar içsel bir saptamaymış gibi görünse de, bazen bir kişiyi görür görmez pozitif enerji alır ve rahatlarız. Burun estetiği sürecinde de hekiminize duyacağınız bir güven konusunda, mutlaka sezgisel bir saptamanız olacaktır. Rahatça taleplerinizi dile getirdiğiniz, çalışma ortamında kendinizi huzurlu hissettiğiniz bir hekim, güven konusunda da sizin için olumlu bir emsal olacaktır.
  4. Hekiminizin kullandığı teknik: Bugün burun estetiği yapan birçok hekim farklı teknik ve yöntemlerle operasyon yapıyor. Öncelikle bu teknikler hakkında bilgi edinip, tekniğin size uygun olup olmadığı konusunda soru sormalısınız. Burun estetiğinde artık ileri cerrahi yöntemler ile çok daha başarılı sonuçlara, çok daha kısa bir iyileşme süresi ile ulaşmak mümkün. Örneğin mikro motor yöntemi gibi dokulara hassas davranan yöntemler ile operasyon sonrasında “yapılmamış gibi duran” doğallıkta burunlara kavuşabilmek mümkün.

Mikro Motor Yöntemi Nedir?

Burun anatomisi oldukça karışık, grift özellikler içerir. Fakat temelde 5 yapıdan oluşur.

1- Kemik doku

2- Kıkırdak doku

3- Mukoza

4- Bağlar ve kaslar

5- Deri

Her bir kısım hassas bir şekilde ele alınmalıdır. 

Bir numarada yer alan kemik doku'nun şekillendirilmesinde, heykeltraşların kullandığı keski ve çekiçler kullanılır. Çekiç, ucu keskinleştirilmiş metal keskilere arkadan güç vererek, kemiğin kırılmasını sağlamaktadır. Maharetli eller sayesinde istenen yerden kırım sağlanır, fakat kemik yapı itibari ile kendi içerisinde bazı direnç noktalarına ve kanallara sahiptir. Bu sebeple düz bir aksta keskiyi çekiç gücü ile uygulamanıza karşın, kemik kırılması istenen düzlemde olmaz. Bu fazla kemik alımlarına ya da az alımına bağlı şekil bozukluklarına yol açabilir.

Bu problemi ortadan kaldırmak için, makinenin icadından beri kullanımda olan bir teknolojiden yararlanıyoruz. Dönen cisimlerin aşındırma gücü. Buna mikromotor adını verdik. Fakat bu ad, motorun mikro olmasından kaynaklanmıyor. Motorun gücünü verdiği dönme kuvvetinin sadece 1 ya da 2 milimetrelik uçları hareket ettirmesinden kaynaklanıyor.

"Yıldız", "Elmas", "Delici", "Hassas" adı verilen uçlarla, uygulanan bölgede istenen şekli mikronluk sürtünmelerle gerçekleştirmeye yarıyor.

Ayrıca, Operasyon bittikten sonra, son rötuş olarak kemiğe ince bir dokunuş gerektirdiğinde bu dokunuşu sadece mikromotor yapabilir. Yani diyelim ki kemikler şekillendirildi ama en son 0.5 milimetre daha törpü gerektiren bir durum var…

Bu durumda normalde kullanılan törpüler kesinlikle kullanılmaz, bunun nedeni törpünün iş görebilmesi için kemiğin alttan sağlam olması gerekir. Ameliyatın sonlarına doğru ise, eğer burunda kemik dokuda bir inceltme yapılmışsa, bu durumda kemikler alttan oynar durumda demektir. Alttan oynayan bir kemiğe törpü yapmaya çalışmak büyük risktir.

Biz böyle bir risk almıyoruz ve kemik şekillendirmede bize çok yardımcı olan "mikromotor" u tercih ediyoruz. Ve her ortamda bu cihazın avantajlarını meslektaşlarımıza anlatmaya çalışıyoruz.

TÜRKİYE’NİN, İYİ, BURUN, ESTETİK, CERRAHI, KİM?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ