Tendon Kesileri Tamiri

Tendonlar, vücudumuzu hareket ettirmeye yardımcı yapılardır. Kasların uzantısı olarak başlar ve kemiklere yapışarak sonlanırlar. En çok el ve ayaklardaki tendonlar zarar görür. Genellikle kesici delici yaralanmalarda zarar görür. El tendon yaralanmaları, elin dış veya iç yüzeyinde olabilir. İç yüzeyindeki yaralanmalarda fleksor tendonlar, dış yüzündeki yaralanmalarda ekstansor tendonlar zedelenir. Tendonların zarar gördüğü el seviyesi, hem prognozda, hem de tedavide önemlidir.

Ekstansor Tendon Yaralanmaları
Eli açma haraketine yarayan tendonların yaralanmasıdır. Tırnak hizasından kolda her hangi bir yerde görülebilir. Tedavisi genellikle lokal anestezi altında yapılır. Tendonların uç uca getirilmesi, yaralanan bölgenin üstünün sağlıklı cilt dokusu ile kapatılması ile operasyon sonlandırılır. Elin belli bir pozisyonda sabitlenecek şekilde atellenmesi, ve yara iyileşmesini takiben muntazam fizik tedavi de en az ameliyat kadar önemlidir.

Fleksor Tendon Yaralanmaları
Eli sıkma hareketine yarayan tendonların yaralanmasıdır. Parmak ucundan, kolda her hangi bir yerde görülebilir. Tedavi lokal, rejyonel ya da genel anestezi altında yapılabilir. Fleksor tendonlar çok gergin ve elastik yapılar olduğundan, kesilen tendonun ucu kesinin olduğu yerde bulunamayabilir. Gerginlikle kolun iç bölgelerine doğru kaçar. Bu yüzden ameliyat tahminlerden daha uzun ve zorlu olabilir. Tendonların uçları özel dikiş yöntemleriyle bir araya getirilir. Tendonların düzgün işlemesine yardımcı olan “pulley” denen yapıların korunması hatta yeniden oluşturulması da gerekebilir. Kesilen tendon bölgesinin üstü sağlıklı cilt dokusu ile kapatılır. Elin belli bir pozisyonda sabitlenecek şekilde atellenmesi, ve yara iyileşmesini takiben muntazam fizik tedavi de en az ameliyat kadar önemlidir.

Tendon Kesileri Tamiri, Tendon, Kesileri, Tamiri


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ