TEK TARAFLI DÜŞÜK GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Yapmış olduğumuz estetik amaçlı işlemlerin yanı sıra, bir o kadar da rekonstrüktif yani tedavi amaçlı işlemler de var. Bunların kimisi doğuştan gelen deformiteler olabilir, kimisi de kaza ya da çeşitli travmalar sebebiyle sonradan oluşabilir. Söz konusu göz kapağı estetiği olunca, her hastaya butik bir işlem yapılır. Çünkü her hastanın problemi ve ihtiyaç duyduğu tedavi şekli birbirinden farklılık gösterir.

Çift yaratılan her organ birbirinden farklıdır. Bu fark çoğu zaman gözün ayırt edemeyeceği kadar ufaktır. Ancak kimi zaman bu fark çeşitli nedenlerden dolayı öyle büyür ki, kişiye büyük psikolojik rahatsızlık verebilir. Göz kapaklarından biri, diğerinden tek taraflı olarak daha düşük olabilir. Bazen de, daha önceden geçirilen başarısız bir göz kapağı estetiğinden dolayı gözde büyük asimetriler oluşmuş olabilir. Tüm bu durumları “tek taraflı düşük göz kapağı estetiği” işlemi ile olduğundan daha iyi bir konuma getirmek ya da tamamen tedavi etmek mümkündür.

Süreç, hekim tarafından hastaya yapılan kapsamlı muayene ile başlar. Hastanın sağlık geçmişi ve duruma neden olan tüm detaylar öğrenildikten sonra hekim tedavi için kendisine bir yol haritası belirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi göz kapağı estetiği butik bir işlemdir, yani her hasta için farklı şekillerde uygulamak gerekebilir. Tek taraflı işlemlerde de yine hastanın göz yapısına bağlı olarak işlemi yağ enjeksiyonu, dolgu ya da kaş kaldırma gibi bir takım ilave işlemlerle desteklemek gerebilir.

Tek taraflı yapılan düşük göz kapağı estetiğinden sonra, aradaki fark giderilir ancak iyileştikten sonra yine de gözde milimlik farklar kalabilir. Bu farklar hastanın gözardı edebileceği kadar ufaktır ancak yine de işlemden önce bu olasılıklar hakkında hasta detaylı şekilde bilgilendirilmelidir.

Tek taraflı düşük probleminde sıklıkla bahsi geçen bir kelime vardır: pitosis.

Gözler açık olduğunda, her iki göz kapağının da birbirinden farklı oranda göz küresini örterek asimetri oluşturduğu durumlara Pitosis denir. Pitosis problemi, ehil eller tarafından uygun şartlarda kolayca tedavi edilebilir. Lokal anestezi altında yapılacak kadar hafif bir işlemdir. Pitosis doğuştan olabileceği gibi, çeşitli travmatik nedenler ya da başarısız bir göz kapağı estetiği sonrasında da oluşabilir.

Standart olarak yapılan bir tek taraflı düşük göz kapağı işlemi, lokal anestezi altında gerçekleşir. Hasta uyanıktır ancak lokal olarak bölge uyuştuğu için herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. İşlem tek taraflı yapıldığında yaklaşık olarak 45 dk kadar sürer. Kapaktaki düşüklüğe neden olan cilt alınır ve üst kapağın katlantı yerinden yapılan estetik dikiş ile operasyon tamamlanır.

Hasta ameliyat sonrasında gözünü tamamen kapatmak zorunda değildir. Üst kapaktaki ince beyaz bantlar görüşü engellemez. İlk gün, aralıklı olarak yapılan soğuk buz kompresi ödemler için faydalıdır. 7. gün dikişler alındıktan sonra hasta yeniden makyaj yapmaya başlayabilir.

TEK, TARAFLI, DÜŞÜK, GÖZ, KAPAĞI, ESTETİĞİ


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ