Solaryuma girmek zararlı mı?

SOLARYUMA GİRMEK ZARARLI MI?

Solaryum kelimesi, etimolojik olarak “Sole” kelimesinden türemiştir  ve “güneş evi” anlamına gelmektedir. Solaryum cihazları, vücudumuzun doğal olarak güneşten aldığı ışınları taklit eden, bu ışınları yapay olarak vücut derimize gönderen bir çalışma sistemine sahiptirler. Özel lambalarla, kapalı ya da yarı açık kabinlerde, cilde ultraviyole ışınları, diğer adıyla mor ötesi ışınları gönderirler.  Bu yapay sistem, güneşin etkisinden daha yoğun ve daha hızlı bir biçimde etki gösterir.

Bronz tenin çekiciliği 

Cilt bronzlaşınca daha çekici, kusurları örtülmüş, parlak, genç, farklı ve zengin görünür. Solaryumun insana yaşattığı bu his, bağımlılık yapabilmekte, kışın bronz tene sahip olabilmenin çekiciliği zamanla sağlığımızı tehdit edebilmektedir.

Doktorlar solaryum hakkında neden dikkatli davranılmasını öneriyor?

Bu sorunun cevabı, ultraviyole ışınlarda ve vücudumuza etkilerinde gizli. Yukarıda da değindiğimiz gibi ultraviyole, mor ötesi anlamına gelir. Normal ışık yüzeyi aydınlatırken, morötesi ışınlar(UVA-UVB) cildin altına da nüfuz eder. Cildin altındaki birçok hücrenin uyarılmasına sebep olur. Melanosit dediğimiz pigment (renk) içeren hücreler çoğalır. Bu hücreler çoğaldığı için rengimiz bronzlaşır. Damarlar genişler ve  sonuçta kızarırız. Solaryumdan gelen ultraviyole ışınlarının bu etkisine bağlı olarak da, cilt tabanında bulunan bazı hücrelerin DNA’sı değişir ve buna ek olarak bağışıklık sistemi hücreleri de baskılanır!

 

Solaryum, bağışıklık sistemi hücrelerinin baskılanmasına neden olur.

Bronzlaşmak, hafifçe kızarmak iyi de; bu bağışıklık sistemi hücrelerindeki değişimin anlamı nedir? Bağışıklık sistemi hücreleri, vücut dışına ait veya DNA’sı bozulmuş vücut hücrelerini tanıyarak yok ederler. UV nedeniyle, DNA’sı bozulmuş yani yapısı değişmiş, kanserleşen hücreleri tanıyarak yok eden de, bu bağışıklık sistemi hücreleridir. Solaryumun etkisiyle bu hücreler baskılanınca, kanserli hücrelerle savaşan askerlerimizden yoksun kalmış oluruz. Bağışıklık sistemimizde solaryumun etkisiyle oluşan bu hasar nedeniyle, cilt kanserine yatkınlığımız artar. 

Solaryumun cilt kanserine neden olduğuna dair kesinleşmiş bir bilimsel veri yoktur.

Solaryuma girerek %100 cilt kanseri olunur diye bilimsel bir veri yoktur. Fakat araştırmalar, düzenli solaryuma giren açık tenli insanlarda cilt kanseri türlerinin daha çok geliştiğini göstermiştir.

Sonuç olarak, bazı özel zamanlarda solaryumun kullanılmasında çok büyük bir sakınca yoktur. Fakat bilinçli bir insan olarak, solaryumla gelen açık tehlikelerin de farkında olup, sorumluluğumuzu taşımalıyız.

 

Solaryuma, girmek, zararlı, mı?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ