SİGARA İÇMEK BURUN ESTETİĞİ AMELİYATINI ETKİLER Mİ?

Sigara kullanıyor olmak bir operasyon durumunda her zaman hastayı maça 1-0 yenik başlatır. Çünkü ameliyat ne olursa olsun, sigara kullanan bireylerde yara iyileşmesi yavaşlar ve enfeksiyon riski artar. Özellikle Burun Estetiği, sigaranın olumsuz etkilerinin oldukça sık görüldüğü bir ameliyattır.

Burun ameliyatı sırasında burun içinde yüzlerce hamle yapılır. Ameliyat bittikten sonra, burun içi dokusunun yeniden iyileşmesi için gereken şey kan dolaşımıdır. Sigara içen hastalarda kan dolaşımı yeterince iyi yapılamadığı için iyileşme uzayabilir.

Eğer ameliyattan sonra hasta sigara içmeye devam ederse, dumanın ağızdan sonra ilk etkilediği yer burun olduğu için burada enfeksiyona ve şekil bozukluklarına varan çok büyük problemler yaşanabilir. Tek bir sigara bile hastanın maddi birikimini, gösterdiği sabrı ve hekimin verdiği emeği boşa çıkarabilir.

Üstelik sadece burun estetiğinde değil, iyi görünmek için her birçok farklı konuda sigaranın verdiği büyük zararlar var. Erken yaşlanma, cilt kalitesinde bozukluk, dudak ve ağız kenarlarına yerleşen derin çizgiler, zamanla koyu sarı bir renk alan cansız cilt tonu, dişlerdeki tahribat ve sararma, gözaltlarında koyu renk torbalanmalar uzun dönem sigara içen bireylerde görülen en tipik özelliklerdir.

Sigara içen hastalar ne yapmalı?

Eğer burun estetiği yani Rinoplasti olmak istiyor ancak sigara kullanıyorsanız, bu yazdıklarımızı lütfen dikkatle okuyun.

Burun Estetiği ameliyatından en az 1 ay önce sigarayı bırakmalısınız. Bu süreçte ekinezya, ahududu, kiraz gibi kanın temizlenmesini destekleyen gıdalardan yardım alabilirsiniz. İyileşme döneminiz boyunca asla sigara içmemeli ve bunu bir milat sayıp bu sinsi düşmanı hayatınızdan sonsuza dek çıkarmalısınız.

SİGARA, İÇMEK, BURUN, ESTETİĞİ, AMELİYATINI, ETKİLER, Mİ?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ