Orta Yüz Germe Ameliyatı

Orta Yüz Germe Nedir? Gençlik, Güzellik Nasıl tarif edilir?. Bunu tanımlamak için bin yıldır bütün sanatçılar, düşünürler çabalamışlar. Tarih akışı içerisinde net bir ifadeye rastlanmamıştır. Kimi zaman ince kaşlar güzel bulunmuş kimi zaman kalın… Kimi kalın dudak güzeldir demiş kimi ince dudak karakterli ve iffetli…

orta yüz germe

Fakat belli bazı yüz bölgeleri vardır ki, güzelliğin neresinde olduğunu tanımlayamayız fakat bozukluğu yaşlanma ile ifade bulur.

Bir tanesi; orta yüz boşalmasıdır. Diğer yüz ovali bozulması,  bir diğeri de kaş ve göz kapağı düşüklüğüdür. Bu bölümde orta yüz bölgesini anlatmaya çalışacağım.

Orta yüz neresidir?

Alt göz kapaklarından başlayan içte burun, dışta kulak önü ile, altta da ağız köşesi ile sınırlanan bölgeye ORTA YÜZ denir. Orta yüzün en belirgin anatomik bölgesi ELMACIK KEMİĞİ dir. Dolgun bir elmacık kemiği, gençliğin, dişiliğin simgesidir. Yuvarlak hatlı, ağıza doğru incelen bir orta yüz, en ideal şekildedir.

Dolgun elmacık kemikleri yüzdeki güzellik algısı için oldukça önemlidir. Dünyada güzellikleri ile ön plana çıkmış birçok ünlü isme bakarsınız hepsinde çıkık ve dolgun, belirgin elmacık kemikleri olduğunu fark edersiniz. 20-30 yaş aralığında tam olması gereken yerde olan elmacık kemiği altındaki yağ dokular, ifadeye hem daha genç hem de daha canlı bir görünüm verir. Bu görüntünün güzellik algısındaki önemini bilen kadınların birçoğu, kendilerinde yetersiz elmacık kemiği hacmi olduğunu düşünürse bu bölgeyi daha canlı ve dolgun gösterecek dolgu ya da yağ enjeksiyonu gibi işlemlerden yardım alır. Dolgular pratik uygulanışı ve verdiği başarılı sonuçlar ile bu bölgede çok iyi sonuçlar verir. Yağ enjeksiyonu uygulamaları, dolgu işlemine kıyasla bir miktar daha meşakkatlidir çünkü ameliyathane ortamında uygulanırlar. Ancak yağ enjeksiyonu kalıcılığı, dolguya oranla çok daha fazladır. Kişinin kök hücre bakımından zenginleştirilen kendi yağı, hyalüronik aside oranla bölgede çok daha uzun süren bir tutunma sağlar.

Ameliyatsız denen ya da minimal invazif denen bu yöntemlerle, orta yüz bölgesine dolgunluk ve gençlik aşılanabilir. Fakat bazı durumlarda; esnekliğini yitirmiş ciltlerde, ağır yüz olarak tabir ettiğimiz durumlarda dolgulama işlemleri yetersiz olabilir. Hatta bazı vakalarda durumu ağırlaştırır. Yüz dolguyu yerinde tutmayıp, aşağı doğru kaydırırsa, yorgun yüz görünümü daha da belirgin hale gelebilir.

Bu ince terazide duran gençlik ve güzelliğe ulaşmak için başka metotlar da mevcuttur. Elmacık kemiği implantı uygulaması. Silikon ya da poröz polietilen yapıdaki implant materyalleri ticari olarak bulunur. Çeşitli boy, hacim ve şekilde, ihtiyaca göre seçilir. Alt göz kapağından ya da ağız içerisinden yapılan yerleştirmeler ile, orta yüz, elmacık kemiği bölgesindeki doku eksikliği giderilmiş olur. Bu yapılar erimez, şekil ve yer değiştirmezler. Çok fazla sarkma olmamış problemin volüm eksikliğinden kaynaklandığını bildiğimiz olgularda çok iyi sonuçlar vermektedir.

Bu yüz implantları tek başlarına ya da bir orta yüz germe ameliyatı ile beraber uygulanabilir. Peki Orta Yüz Germe Ameliyatı nasıl bir işlem?

ORTA YÜZ GERME AMELİYATI

Orta yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Sıklıkla alt göz kapağı içinden girilerek yapılır. Amaç, aşağıya doğru sarkmış bulunan bütün yapıları tekrar yukarı taşımaktır. Bu yukarı taşıma işlemine normalde ağız kenarında birikim gösteren Bichat yağ paketi de yukarı taşınırsa, ek volüm olacaktır.

Kısaca ameliyatın basamaklarını anlatalım;

Genel anestezi altında hasta uyutulur. Baş orta hatta sabitlenir. Her iki alt göz kapağı kirpik diplerinden kesi yapılarak cilt altına inilir. Yüz kemik dokusuna ulaşılır. Kemik dokuyu örten periost adı verilen doku dikkatlice kaldırılarak, yukarı doğru hareket ettirilecek doku serbestlenir. Yukarıda kemik dokuda askı için sabit noktalar hazırlanır. Ağız kenarı yağ paketi (Bichat) orta hatta, diğer dokular bunun her iki yanında tek tek askılanır. Böylelikle ağırlık merkezi ve volüm yukarı taşınmış olur. Daha sonra kesilen yerler dikkatlice tek tek dikilerek kapatılır. Uygun yukarı vektörlü bantlama ve gerekirse sargı yapılır ve ameliyata son verilir. Hasta uyanma odasında bir süre bekletilir. Daha sonra tam olarak uyanmış ve vücut sıcaklığı normale dönmüş bir biçimde odasına alınır.

Genel anestezi aldığı için hasta, 1 gece hastanede misafir edilir. İlk 4 saat hiç bir şey yememesi gereklidir. Daha sonra anestezi etkisi tamamen geçtiğinde yavaş yavaş yumuşak gıdalara geçiş yapılır. Ağız kenarı yağ paketine yaptığımız müdahale nedeniyle çok fazla ağız hareketi gerektiren işlemleri ilk 1 hafta yapmamasını isteriz. Sert büyük lokmalı gıdaları yememek gibi. İlk bir kaç gün soğuk uygulama, vücudun ameliyata verdiği cevabı azaltmaya yardımcı olabilir. Şişme ve morarma gibi problemlerle bu şekilde baş ediyoruz.

Orta yüz germe operasyonlarında iyileşme

Orta yüz germe işlemi, cerrahi bir prosedürdür. Kesi ve dikiş kullanılarak yapılır, hasta genel anestezi alır. Bunun anlamı şudur ki; kullandığımız teknik ve yöntemler her ne kadar ileri cerrahi girişimler de olsa hastanın iyileşmesi ve güç toplaması için kendine 1-2 gün kadar dinlenerek zaman tanıması gereklidir.

Ameliyattan sonra yüzde hafif ödemlenmeler, yer yer morluk ya da hafif sarartılar görülmesi oldukça normal bir durumdur. 7. Günün sonunda hastanın dikişleri alındıktan sonra iyileşme çok daha hızlı ve efektif bir şekilde gerçekleşir.

İkinci haftanın sonunda ödemler %70 oranında yüzü terk etmiş olsa da, özellikle gözaltı bölgesinde çok hafif bir şişlik kalmış olabilir. Ancak yine de elmacık kemiklerindeki dolgunluk, ağız kenarındaki hafif çöküklüğün tam olarak ortaya çıkması bir ayı bulabilir.

Orta Yüz Germe Ameliyatının Komplikasyonları

Ortaya çıkan şişliğin ve morluğun uzaması bir problemdir. Fakat er ya da geç çözülür. Orta yüz germe ve göz kapağından yapılan ameliyatların tümünde en çok çekinilen yan etki, ektropiondur. Göz kapağının ameliyattan sonra aşağı doğru yer değiştirmesi ve yorgun görünüme neden olur. Bu komplikasyonu önlemek için dikkatli titiz cerrahi yapmak, hatta gerekirse göz kapağını destekleyici müdahaleleri de uygulamak gerekebilir. Bu destek sayesinde göz kapak kenarları daha gergin olacağından dolayı, ektropion oluşumu zorlaşır. Hatta hafif çekik bir göz şekli yaratarak "badem göz" hali bile oluşabilir.

Orta Yüz Germe Ameliyatı Karar Süreci

Aynada sabahları kendimize baktığımızda karşılaştığımız yorgun ifade bizi ilk uyaran duygudur. Neden yorgun gözüküyorum? Halbu ki iyi dinlenmişim, geceden kalma değilim, vücudum tıkır tıkır işliyor, iştahım yerinde. Peki neden?

Geçen yılların, süresi önemli değil, vücutta yarattığı etki kişiden kişiye göre değişir. Cilt elastikiyetini etkileyen binlerce faktör arasında en önemlisi "genetik" tir. Yani iki kişinin cildi ve diğer dokuları farklı hızda yaşlanır. Diriliğini, nemini kaybeder. Direncini yitirmiş cildin verdiği ilk tepki, yer çekimine karşı gelememektir. Yer çekimi de aşağı doğru gidiş demektir, yüz ovali, göz altları, boyun, göğüsler, karın, bacaklar. Tepeden tırnağa bizi etkiler.

Fakat yüz, sabah ilk gördüğümüz, diğer insanların da güzel kıyafetler ile sakladığınız vücudunuzun dışında ilk dikkat ettiği yerdir. Sizler görüntünüz kadar bir algı oluşturmaktasınız. Özellikle de sizi yıllardır tanımayan insanlar sizi "yüzünüz" olarak tanırlar.

Bu sebeple eğer yüz bölgesinde bir gençlik, değişiklik istiyorsanız ilk el atacağınız yer ORTA YÜZ'dür.

Hollywood Yanağı Yaptırmayı düşünenler lütfen aşağıdaki resmi tıklayarak ilgili makaleyi okuyunuz dikkat etmeniz gereken bazı noktlar var.

Hollywood Yanağı

Orta Yüz Germe Ameliyatı, Orta, Yüz, Germe, Ameliyatı


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ