NEDEN GÖZLERİMİZ SİMETRİK DEĞİL? 

NEDEN GÖZLERİMİZ SİMETRİK DEĞİL? 

Göz kapağı estetiği görüşmelerinde hastaların dilinden sıklıkla dökülen bir anlatım vardır. Bu anlatıma başlanırken gözdeki farklılığın yoğun olduğu bölge, anlatımı desteklemek için işaret edilir. Her hasta başka bir yeri göstererek iki gözün birbirinden farklı oluşundan dert yanar. Bu fark kimi zaman çok dikkatli bakıldığında fark edilecek kadar az, kimi zaman ise ilk bakışta dikkat çekecek kadar belirgin ve açık olabilir.

Göz kapağı estetiğinde iki göz arasındaki farklar çok başarılı bir şekilde en aza indirilebilir. Ancak en başarılı operasyonlarda bile milimlik asimetriler söz konusu olabilir. Bu asimetriler hiçbir zaman işlemin başarısız olduğu anlamına gelmez. Çünkü gözün doğallığında zaten asimetri vardır. Peki ama gözlerimiz neden simetrik değildir?

Gelin, bu sorunun cevabını madde madde açıklayalım.

  • İnsanların sağ el ve sol el kullanımları gibi her iki gözün de mimik kullanımı farklıdır. Her iki göz de durumlara farklı şekilde mimik oluşturur, farklı kasılır ve farklı şekilde kapanır. Bu fark gözdeki asimetrinin başlıca nedenlerinden biridir.

 

  • Yaradılış gereği yüzde olan asimetriden, göz organı da nasibini almıştır. Çift yaratılan hiçbir organ aynı değildir ancak gözler kişide ilk dikkat çeken yer olduğu için, buradaki farkları her zaman daha çok önemseriz.

 

  • Yatakta yatış yönü gözdeki farkların nedenleri arasında sayılabilir. Sürekli aynı yöne yatmak, ileriki yıllarda gözlerdeki asimetrinin bir miktar fazlalaşmasına neden olabilir.

 

  • Görme bozuklukları simetrik yapıyı bozabilir. Göz bozukluğu yaşayanlarda çoğu zaman her iki göz farklı derecede görme kusuru yaşar. Kimi zaman da gözlerden biri miyop, diğeri astigmat gibi farklı problemler yaşayabilir. Bu nedenden dolayı bir taraf daha çok kısılı kalabilir. Daha çok kısılı olan tarafta, kırışıklık ve kapak mesafesi farklı olacaktır.

 

NEDEN, GÖZLERİMİZ, SİMETRİK, DEĞİL? 


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ