Mikromotor İle Burun Estetiği


Rinoplasti yani burun estetiği, modern uygulama zamanlarından beri üzerinde en çok kafa yorulan estetik işlemlerden biridir. Birçok açıdan estetik cerrahinin en zor ameliyatı olduğu söylenir. Bunun nedenleri arasında, burnun hem fiziksel bir şeklinin olması hem de nefes alma gibi en hayati fonksiyonu görmeye yardımcı olması sayılabilir. Yani burun şekli istenildiği biçime değiştirilmesi sonrasında, kişi aynı randımanla nefes almaya devam etmelidir. Ayrıca şekli değiştirilen şey, bir mermer ya da beton değildir. Yani şekil dışarıdan yontularak verilmez. Canlı bir dokudur ve ameliyattan sonra dışarıdan hiç bir iz kalmayacak şekilde canlılığını korumalıdır.

Kısaca bu işlem, çok hassas dengeler üzerinde ilerler. Daha iyi, daha güzel, daha estetik, daha az morluk ve şişlik ile sonuçlanan, daha hızlı iyileşen, daha rahat nefes aldıran, dışarıdan hiç kimsenin anlamadığı, yapılmış gibi durmayan sonuçlara ulaşmaya çalışıyoruz. Burun estetiğinde daha ileri bir dönem bu teknikle başlamış bulunuyor.

Giderek daha ufak ayrıntılar önem kazanmaya başlıyor, artık burun içinde mikro düzeylerde hassas davranarak klivajlar yaratıyoruz. Burun kemik dokuları törpülendiğinde geride en ufak düzensizlik kalmasın diye çözümler üretmeye çalışıyoruz.

İşte bu sorun için mükemmel bir çözüm mevcuttur: Mikromotor

İleri cerrahi yöntemler her geçen gün estetik alanına yenilikler katmaya devam ediyor. Bunlardan biri de burun ameliyatlarında yeni bir dönem başlatan “mikromotor tekniği” Estetik cerrahinin en sık uygulanan girişimlerinden biri olan burun estetiklerinde, çekiç kullanımı neredeyse sona erdi. Artık Rinoplasti’de burunlar mikro titreşim uçlu motor ile şekilleniyor. Daha az travma, daha kısa bir iyileşme dönemi ve doğallığından taviz vermeyen burunlara mikromotor ile sahip olmak mümkün.

Bu yöntemde yaklaşık 2 veya 3 milimetrelik başlıkları ile kemik doku şekillendiriliyor. Böylece ameliyat çok daha kolay ve rafine hale geliyor. Bu teknik, kullanmaya başladığım günden beri bir hekim olarak beni çok rahatlatan bir yardımcı oldu. Bu konuda birçok meslektaşıma bu yeni tekniği kullanmaları yönünde destek veriyorum.

Burun estetiği uzun yıllardan beri en sık uygulanan estetik girişimlerden biri olduğu için, sürekli gelişerek ilerledi. Bugün burun estetiğinde geldiğimiz noktada artık “yapılmamış gibi duran” burunlar revaçta. Bu burunlara yeni yorumu verirken ileri cerrahi yöntemlerin nimetlerinden faydalanan cerrahlar, hastalarına daha az ödem ve morluk ile daha kısa bir iyileşme dönemi sunabiliyor. Şimdi burun estetiğinde yepyeni bir dönem başlatan mikromotor tekniğini en merak edilen yönleri ile ele alalım.

MikroMotor Tekniği Nedir?

Geleneksel burun estetiğine kemik şekillendirme yapılırken ince ve hassas bir takım kesici ve törpüleyici aletler kullanılır. Bu aletler ile kırma işlemi ne kadar hassas yapılırsa yapılsın, yumuşak doku üzerinde bir miktar hasar oluşabilir. Ancak mikromotor tekniği ile burun kemiğini kırmadan, mikro düzeydeki titreşimlerle törpüleyerek yapabiliyoruz. Bu teknikle motor yardımıyla dönen 2 mm ve 1 mm çapında bir uç var. Bu uç sayesinde dokuya en az hasar verilerek, burun yeni şekline kavuşabiliyor.

Daha Kısa İyileşme Dönemleri

Burun estetiğinde hassasiyet oranı en yüksek olan mikromotor yöntemi ile çekiç ile burun kemiği kırma sona eriyor. Daha hassas bir şekilde ilerlemenin avantajı ise hastaya daha az morluk ve ödem ile daha kısa bir iyileşme dönemi sunması. Özellikle çalışan kişiler ve öğrenciler için sosyal hayata daha hızlı dönüş imkanı, hastalar için büyük bir avantaja dönüşüyor.

Mikromotor tekniği ile yaptığımız burun estetiğinde “ yapılmamış gibi duran” zariflikte burunlar hedefliyoruz. Geçmiş yıllarda sıkça uygulanan fazlaca küçültülmüş kuş burunlar bugün artık yok. Yeni burun yorumu kişiye özel belirleniyor çünkü burun şeklini oluştururken yüzdeki diğer organların ahenginden ve hastanın kişisel özelliklerinden de yardım alıyoruz. Dolayısıyla Rinoplasti sonrası ortaya konan her bir burun, kendine has bir karakterde ve sahibine tıpkı bir kılıf gibi uyacak şekilde tasarlanıyor. 

Mikromotor, İle, Burun, Estetiği


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ