MEME PROTEZLERİ DEĞİŞTİRİLMELİ Mİ?

Meme Büyütme Operasyonları ( Ameliyatları ) için tercih edilen protezler zaman içinde değiştirilmeli midir? Meme Protezleri Ne Kadar Zaman da Bir Değiştirilir Bu Gerekli Midir?  Daha Büyük Göğüsler Daha İyi Midir? Daha Bir Çok Sorunuzun Cevabını Bu Makale de Bulacaksınız. Lütfen Bize Sorularınızı Yöneltmekten Çekinmeyin.

Meme büyütme operasyonları estetik cerrahide en sık uygulanan girişimlerden biridir. Operasyonun kolaylığı, iyileşme süresinin kısa oluşu ve oldukça başarılı sonuçlar vermesi meme büyütme operasyonlarını her geçen yıl daha da çok talep edilir kılmıştır. Meme ölçüsünden memnun olmayan biri için; yaklaşık 1 buçuk saat süren ve genel anestezi altında yapılan cerrahi bir operasyon ile hastaya meme protezleri yerleştirilerek daha büyük ve dolgun bir meme hacmi elde edilebilir.

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan farklı markalara ait pek çok çeşitte protez mevcuttur. Ben kendi operasyonlarımda sadece Amerikan FDA onayı olan protezleri tercih ediyor ve her hastama operasyondan sonra üzerinde lot numarası bulunan protez sertifikalarını teslim ediyorum. Hasta bu sertifikalardan kendinde hangi çap, ebat ve ölçüde protez olduğunu ve hangi markaya ait olduğunu görebiliyor.

Meme protezleri hakkında akılları en çok karıştıran konu ise bu protezlerin ömrü ile ilgili. Meme protezlerinin ömrü ne kadardır, bu protezleri değiştirmek gerekir mi, gerekirse ne zaman değişmeli? Şimdi tüm bu sorulara adım adım yanıt getirelim…

Meme Büyütme Protezlerin Ömrü

Söz konusu estetik operasyon olunca, seçiminiz başarıda oldukça büyük rol oynar. Estetik operasyonun bir gereklilik olmadığı durumlarda kişinin sırf düşük bütçeli diye kaliteden ödün veren seçimler yapması ileride büyük sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir.

Güvenilir bir protezin ömrü oldukça uzundur. Bunlar sertifikalı protezlerdir ve içerde deforme olmaz, patlamaz ya da delinmez ve formunu kaybetmezler. Üretici firmalar bu protezler için “ömürlük” kelimesini rahatlıkla kullansalar da ben hekim olarak meme büyütme operasyonu geçiren hastaların 10 senede bir “daha iyiye ulaşmak” adına protez değişimi konusunu hekimleri ile görüşmenin faydalı olduğu düşüncesindeyim.

Gevşek cilt dokusuna sahip olan hastalarda meme büyütme operasyonundan 3 sene kadar sonra bir dikleştirme operasyonuna da ihtiyaç duyulabilir. Ve bu sonradan yapılacak dikleştirme operasyonlarında varolan protezin değişmesi önerilir.

Daha da büyük Meme ( Göğüs ) Hakkında?

Meme operasyonu geçiren hastaların bir kısmı operasyondan 1-2 yıl kadar sonra meme boyutunun küçülmüş olduğunu düşünerek daha büyük bir protez talebi ile gelir. Kas altına yerleştirdiğimiz coheziv jel içerikli protezler içerde şekil ve hacim değiştirmezler, yani boyutları küçülmez. Hastaların meme ölçüsünün ufaldığını düşünmesine sebep olan 3 neden vardır.

  1. Operasyon nedeni ile oluşan ödemlerin tamamının çekilmesi
  2. Hastanın kilo vermesi ile mevcut yağ oranının azalması
  3. Protez ve cilt arasında kalan hastanın kendi meme dokusunun kaybolması

Sağlık durumu uygun, beklenti ve talepleri mantıklı olan bir hastaya ikinci bir operasyon ile bir miktar daha büyük bir protez yerleştirilebilir. Protez değişimi yine eski izden yapılır ve ilk operasyonun aksine çok daha ağrısız ve kısa bir iyileşme süreci olur.

Kimi zaman da normal dediğimiz ölçülerin çok çok üstünde büyük protez talep eden hastalara bu ölçüde protezler ilk operasyonda konamayabilir. Böyle durumlarda orta boy bir protez ile ilk operasyon yapılarak meme cildinin esnemesi ve büyük protez için gerekli cebin açılması için kasların gerginliğe alışması beklenir. Hekimin uygun gördüğü zaman geçtiğinde daha büyük protez için yeni bir operasyon yapılır.

Protez Değişiminin Zorunlu Olduğu Durumlar

Meme büyütme operasyonlarında nadiren görülen kapsül komplikasyonunun ileri evrelerinde mutlaka protezin değişmesi gerekir. Kapsül, meme protezi çevresini saran yabancı bir madde oluşumudur. Hafif durumlarda hekimin yönlendirmeleri ile önlem alınmalıdır ancak ileri durumlarda kapsül protez şeklini bozabileceğinden mutlaka ikinci bir operasyonla protezler değişmeli ve meme içi temizlenmelidir.

Eğer ki aklınıza takılan sorular var ise lütfen bize yazın.

MEME, PROTEZLERİ, DEĞİŞTİRİLMELİ, Mİ?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ