Meme Protezi Ele Gelir Mi

Meme Protezi Ele Gelir mi? Meme protezi ameliyatları estetik cerrahinin en sık uygulanan girişimlerinden biridir. Uygulanışındaki kolaylık ve bu operasyonların hızlı iyileşiyor oluşu, onu oldukça popüler bir hale getirdi. Kararını vermiş, cerrahi süreç için kendini fiziksel ve psikolojik olarak hazırlamış bir hasta için süreç oldukça kolay ve başarılıdır. Genel anestezi altında gerçekleşen yaklaşık 1-1.5 saat süren bir operasyonla meme protezleri yerleştirilir. İlk 2 gün hasta kas gerginliği şeklinde baskın bir ağrı hissedebilir. Kas üstü uygulamalarda bu ağrı çok daha hafif şiddetlidir. Peki, meme protezi ele gelir mi? İşte bu makale de bunun cevabını bulacaksınız.

meme protezi ele gelir mi

Meme büyütme ameliyatları kısa sürede iyileşir ve hastaya sosyal ve psikolojik açıdan oldukça pozitif olarak özgüven desteği verir. Tabi bu durum gerçek psikolojik problemleri olan hastalar için geçerli olmayabilir. Peki uzun dönemde meme içine yerleştirilen meme protezi ele gelir mi?

Meme protezi operasyonundan sonra, uzun dönemde memeler küçülür mü?

Bu sorunun yanıtı hem evet,  hem de hayırdır.

Bunu bir örnekle açıklayalım. Meme büyütme ameliyatına girerken hastanın yaklaşık 100 cc kendi meme dokusu olduğunu ve 250 cc’lik protez takıldığını varsayalım. Ameliyattan çıktığında bu hasta protez hacmi + kendi meme dokusu ve operasyon sırasında oluşan ödemlerle beraber yaklaşık 350 - 400 cc’lik bir görüntü ye sahip olabilir.

İlk birkaç haftanın ardından ödemler iner ve hasta bu kez de kendi meme dokusu ve protez hacmi olan yaklaşık bir 350 cc’lik meme ölçüsüne sahip olur.

Protez ve kas arasında kalan yağ doku uzun dönemde eriyebilir. Yani bir diğer anlatımla hastanın kendi meme dokusu zamanla kaybolabilir. Bu ihtimal dahilinde olan bir husustur. Her hastada olması kesin bir durum değildir. Diğer hastalarda meme dokusunun kilo alımı veya hormonal değişikliklerle arttığı durumlar da sık görülebilir.  Bu bir gerçektir ki; protez hiçbir zaman küçülmez, erimez ve içerde şekil değiştirmez. Fakat bu durumunda bazı istisnaları vardır.  Protez dış kısım sert kabuk kısmının zarar gördüğü bazı nadir durumlarda, protez içindeki silikon jel, protez içinde yer ve sekil değiştirebilir ya da dışarı sızıp, proteze hacim ve şekil kaybettirebilir.

Bu dönemde protez ele gelir mi?

Meme içindeki yağ doku eridiği zaman protez bir miktar ele gelebilir. Bu özellikle memenin alt dış ve alt iç kadranlarında gözükür. Genellikle dışarıdan belli olan bir şey değildir. Fakat cilt çok ince ise, ve kapsül patolojisi de gelişmişse dışarıdan da belli olabilir. Sağlığı tehdit eden bir unsuru ya da tehlikesi yoktur. Uzun dönemde ortaya çıkabilen bu durum eğer kişiyi rahatsız ederse bu durum bir kaç çeşit seçenek ile tedavi edilebilir. Bunlardan bir tanesi memeye yağ transferidir.

Memeye yağ transferi nedir?

Protezin ele gelmesini önlemek için protez çevresine yağ enjeksiyonu yapılarak çok daha doğal geçişler ve naturel kontürler elde edebiliriz. Bu yağlar karın bölgesinden ya da hastanın yağ dokusunun izin verdiği bel ya da bacak kısmından alınabilir. Bu yağları topladıktan sonra özel bir işlemden geçirerek kök hücre bakımından zengin bir hale getirerek meme çevresine enjekte edebiliriz.

Böylece memede kaybolan yağ geri kazanılır. Bu yağ enjeksiyonu sayesinde protezin ele gelmesi azalır ve ayrıca memede bir miktar daha hacim kazanmış olur.

Meme protezi ameliyatlarında iyileşme

Meme büyütme ameliyatları için estetik cerrahinin en hızlı iyileşen ve hastasını oldukça mutlu eden işlemlerden biri olarak da tanımlayabiliriz. Bu ameliyatlarında zorlu geçen sadece ilk 2 gündür. Özellikle protez kas altı teknikle yerleştirildiyse, bu bir miktar ağrıya oluşması normaldir. Bu ağrı kas gerginliği şeklinde baskın olarak hissedilir. Ameliyattan ilk çıkıldığı saatlerde ise derin nefes alıp verirken, hafif bir batma şeklinde de ağrı hissi duyulabilir. Bu ağrılar hastane ortamında damar yoluyla verilen güçlü ağrı kesicilerle baskılanır. Biz bu ağrıyı tarif ederken nispeten baskın şeklinde ifade etsek de, bu ameliyatı olan kadınlar protez nedeniyle hissettikleri kas gerginliğinin “yoğun bir regl ağrısı kadar” şiddetli olmadığını ifade eder.

Hasta ameliyattan birkaç saat sonra ilk yürüyüşünü yapar ve yemeğini yer. Meme büyütme operasyonları için, ilk gece ağrının en fazla olduğu zamandır. Çünkü kas henüz protezin gerginliğine alışmamıştır. Bu yüzden operasyon sonrası ilk geceyi hastane ortamında atlatmak hasta için daha konforlu olacaktır. İlk akşam dahil olmak üzere, birkaç gün boyunca hastanın çift yastık kullanılarak dik şekilde uyuması istenir. Bu dik şekilde yarı oturur şekilde uyumak var olan gerginliği daha az hissetmede etkilidir.

Taburcu olduktan sonra eve dönüşte de hafif zorlu bir 2. Gün hastayı bekler. Bu süreç içinde ev içinde hareket etmek, yarı oturur dik pozisyonda uzanmak ve önerilen ilaçları düzenli kullanmak da ağrıları baskılamakta etkilidir.

Birçok hasta bu zor geçen 2 günde ameliyat sonrası giydirilen özel korse sütyeni ya da elastik bandajını “rahatsız ediyor” şikayeti ile çıkarmak ister. Ancak istisnai bir durum olmadıkça ne hastanın sütyenini ve elastik bandajını çıkarmaması gerekir.

İlk 2 günün ardından kas gerginliği giderek yumuşar ve ağrılar hafifler. Her hekimin tedavi ve tekniği farklıdır. Ben meme protezi uyguladığım hastalarıma mutlaka 3. Gün bir fizik tedavi uyguluyorum. Bu fizik tedavi sırasında hastaya yaptırdığım egzersizler kas gerginliğinin azalmasına yardımcı oluyor. Kaslar çalıştığı için şişlik ve ödemlerin rahatlaması da kolaylaşıyor. Hastamın mevcut durumunu göz önüne alarak, bu egzersizler bazen sabah ve akşam evde uygulamasını istiyorum.

Silikon güvenli mi?

Meme silikonlarının güvenli olup olmadığı ile ilgili, bugün bile onlarca soru geliyor. Özellikle en çok dillere pelesenk olmuş tabir ise “silikonun patlaması” dır. Bugün kullanmış olduğumuz implantlar ile silikonun patlaması mümkün değildir. Bu protezlerin içi cohesive gel denilen lokumsu bir kıvamla doludur. Bu kıvam akışkan değildir. Yani protezi bıçakla ortadan kesseniz bile, içinden akan bir şey olmaz.

Muayenehanemizde görsel olarak masamızın üstünde duran meme protezlerinin sağlamlığını göstermek için; hastalarımızdan var güçleriyle sıkmalarını ve ezmelerini isteriz. Hiçbir zaman bu protezler deforme olmaz ve şekil değiştirmez, son derece güvenlidir.

Protezlerin dış kabuğu genellikle pürtüklü olur. Seçme hastalara, farklı durumlar dışında sıklıkla bu pürtüklü yüzeyli protezleri kullanırız. Bu pürtüklü dış kabuk içerde kas dokuya tutunmayı sağlayarak kayma riskini azaltır.

Kaç farklı çeşitte silikon var?

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon protezler genelde damla ve yuvarlak olarak 2 çeşitmiş gibi düşünülür. Oysa ki projeksiyon, genişlik, çap, dış yüzey gibi etkilerle bu protezler yüzlerce çeşittir. Kişiye uygun olan protezleri seçerken

  • Mevcut meme yapısı
  • İstenilen meme hacmi ve görüntüsü
  • Hastanın kişisel özellikleri
  • Göğüs kafesinin yapısı
  • Hastanın boy ve kilosu
  • Vücut şekli gibi etkenler göz önüne alınarak karar verilir.

Yine ameliyat sırasında kullanılacak olan tekniğe hastanın mevcut durumuna göre hekim karar verir. Örneğin profesyonel olarak spor yapan biri için meme protezi kas üstü tercih edilebilir. Farklı bir hastada ise olası sarkma durumunu olabildiğince geciktirmek için protez kas altına yerleştirilebilir. Her operasyonda olduğu gibi meme büyütme işleminde de tüm adımlar kişiye özel, butik bir şekilde belirlenir.

Meme Protezi Ele Gelir Mi, Meme, Protezi, Ele, Gelir


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ