Meme Büyütmede Kas Altı Mı, Kas Üstü Mü?

Meme Büyütme Operasyonu yapılırken nasıl bir yöntem izlenir Kas Altı'mı tercih Edilmeli Yoksa Kas Üstü mü? Aklınıza takılan bu sorunun yanıtını vermeye çalıştık makalemizde. Lütfen diğer sorularınızı da bize iletmekten çekinmeyin.

Augmentasyon mammoplasti yani meme büyütme estetiği, uygulanmaya başlandığı ilk zamanlarından beri üzerinde çok düşünülmüştür. Birçok açıdan estetik cerrahinin en karışık, fakat erken ve iyi sonuç verdiği için en zevkli ameliyatı olduğu söylenir. Bunun nedenleri arasında, memenin hem fiziksel bir şeklinin olmasının yanı sıra süt verme ve duyusal uyarılma gibi fonksiyonların da olması sayılabilir. Ayrıca canlı bir dokudur. Dışarıdan yontulan heykel benzeri bir şey değildir. Ameliyat sonrasında mümkün olduğunca doğal durmalıdır.

Kısaca bu işlem, çok hassas dengeler üzerinde ilerler. Meme büyütme ameliyatlarında bugün daha iyi, daha güzel, daha estetik, daha az morluk ve şişlik ile sonuçlanan, daha hızlı iyileşen, his kaybının yaşanmadığı, süt vermeye devam eden, dışarıdan hiç kimsenin anlamadığı, yapılmış gibi durmayan sonuçlara ulaşmaya çalışıyoruz.

Meme büyütme ameliyatları çoğunlukla meme protezleri ile yapılır. Bu protezler ticari olarak üretilen, kalın bir kabuk içerisine yerleştirilmiş tıbbi silikon maddesinden yapılır.  Şekil ve büyüklük itibari ile binlerce kombinasyona sahiptir. “Bu protezleri memenin neresinden, hangi bölgesine hangi seviyeye koyarsak daha doğal, güzel ve uzun dönemli sonuç verir?” sorusu, cerrahı en çok düşündüren konudur. Bu sorunun cevabı uzun yıllardır tartışılmaktadır.

Bu yazının üzerinde durduğu konu, kas altı mı yoksa üstü mü sorusudur. İsterseniz bu tekniklerin mantığının kısaca üzerinden geçelim.

Kas altı: Göğüs kası (pectoralis major), iç tarafta sternum (göğüs kemiği-iman tahtası), alt tarafta 5. kaburga, üst tarafta köprücük kemiği hizasına yapışır. Kola doğru üçgen biçimde daralarak uzanır, omuz eklemini geçerek kol kemiğine yapışarak sonlanır. Görevi kolu öne doğru çekmektir. Kasın en belirgin olduğu yer, meme dokusunun yerleştiği yer ile aynıdır.

Meme protezi, meme dokusu ve meme üstü cildinin çok ince olduğu durumlarda ameliyat sonrasında ele gelme riski taşır. Bu riski azaltmak amacı ile biz meme protezini meme dokusu altına değil de göğüs kası altına koyabilirsek teorik olarak, o zaman dışarıdan ele gelme riski de azalacaktır.

Fakat göğüs kası belli bir miktar gevşeme özelliğine sahiptir. Yani seçilen meme protezi küçük olarak seçilmediğinde, tam olarak kasın altına yerleştirmek imkansızlaşır. Bu yüzden tam olarak kas altı yerleşim çok ta pratik değildir. Bunun yerine, göğüs kasını alttan serbestleştirdiğimizde daha büyük protezler koyabiliriz. Bu yönteme DUAL plan denir. Bu yöntemde kas alttan tutunduğu yerden kurtulduğu için bir miktar yukarı yer değiştirir. Bu yer değişiminin şöyle bir etkisi olur: Neredeyse bütün hastaların istediği üst pol dolgunluğuna pozitif katkı yaratır. Fakat alt taraftan sıyrıldığı için, kas altı koyma nedenlerimizden olan ele gelme şikayeti, alt tarafta devam edebilir.

Kas altı koyulan yöntemin sıkıntılarından biri de animasyondur. (Hareket etme) Göğüs kasının iyi serbestleştirilmediği ya da cildin çok ince, kasın çok güçlü olduğu durumlarda; göğüs kasının kasılması ile protez yer değiştirebilir. Bu hareket daha çok kas kasılması yönünde olur, yani göğüs kası kasıldığında protez yukarı ve içe doğru hareket edebilir.

Kas altı yöntemin avantaj ve dezavantajlarını şöyle sınıflayabiliriz;

AVANTAJ

DEZAVANTAJ

Daha doğal geçiş

Daha uzun ameliyat süresi

Üst pol dolgunluğu

Ameliyat komplikasyonlarından olan hematom riskinde artış

Daha az kapsül oluşumu

Animasyon

Protezin dışarıdan görünme riskinde azalma

Ağrı

Daha az meme sarkıklığı riski

 

 

Kas üstü: Meme protezini göğüs kası üzerine, aslında meme dokusunun doğal olarak bulunduğu yere yerleştirmektir. Daha kısa ameliyat süresi ve erken dönem komplikasyonlardan olan kanama riskinde azalma avantajı mevcuttur. Daha az ağrılı bir işlemdir. Fakat dışarıdan daha çok belli olabilir, özellikle büyük protez tercih edildiğinde geç dönemde ele gelme ve meme ağırlığını arttırdığı için sarkma riskini arttırma riski mevcuttur.

Kas altı mı üstü mü diye tartışıldığında, var olan problem ve ulaşılmaya çalışılan sonuç için ne gerekiyorsa standart yaklaşımlar dahilinde yapılmalıdır. Yani bir kişi, “Ben X tekniği uyguluyorum ve bunu dünyada tek ben yapıyorum” derse, usulca orayı terk edin. Bilimsel bakış, daha önce denenmiş ve yapılan herkeste çoğunlukla olumlu sonuçlanan yöntemin tercih edilmesi esasına dayanır.

Meme büyütme estetiğinde de tanımlanan birçok yöntem mevcuttur ve halk arasında "kas üstü" ya da "kas altı" teknik olarak indirgenen bu yöntemler sadece buzdağının görünen kısmıdır.

Daha fazlası için bu makalemizi de inceleyiniz

Meme, Büyütmede, Kas, Altı, Mı, Üstü, Mü?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ