MEME BÜYÜTME OPERASYONU SONRASINDA MEME UCU HİSSİZLİĞİ

Meme Büyütme Operasyonu Sonrasında Meme Ucu Hissizliği Olurmu Merak Edilen Konuların Başında Gelmektedir. Bu makalemizde size konu ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Konu ile alakalı sorularınız olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

Göğüs büyütme ameliyatının ağrı bakımından nispeten baskın olan ilk 2 günü geçtiğinde, hasta büyük ölçüde daha rahat ve konforlu hisseder. İlk haftayı atlattıktan sonra ise ağrı sorunu neredeyse tümüyle ortadan kalktığı için, algı bu kez de farklı şeylere yönelebilir. Bunlardan en sık gündeme geleni meme ucu hissizliğidir. Peki operasyondan sonra meme ucunun hissizleşmesi normal midir, ne kadar sürer ve ne zaman tamamen eskiye döner? Gelin, meme operasyonundan sonra iyileşme sürecindeki hastalar için bu sorulara madde madde yanıt getirelim.

Meme ucu operasyondan sonra neden hissizleşir?

Meme ucundaki his kaybı meme büyütme ameliyatının yapıldığı teknikle doğru orantılıdır. Örneğin meme ucunu keserek yapılan protez yerleşiminde, bu his kaybı daha yoğun yaşanır ve geri gelmesi uzun sürer. Kimi hastalarda buradaki hisler, operasyondan önceki haline tamamen geri dönmeyebilir. Çünkü meme ucunu tamamen keserek yapılan bir operasyonda, meme ucundaki sinirlerin kesilip yeniden kaynaması hassasiyet oranında bir takım değişikliklere neden olabilir.

Ben meme büyütme operasyonlarımda meme altı kesisi ile protez yerleştirmeyi daha uygun buluyorum. Bunun sayısız avantajının yanında meme ucundaki his kaybını en aza indiren teknik olması da tercih sebeplerimden biridir. Fakat yine de, meme altından yerleştirilse bile, protez büyük seçilmişse ya da anatomik varyasyonlar nedeniyle meme ucu hissini alan sinir zedelenebilir.

Her hastada görülür mü?

Hayır her hastada görülmez. Hatta çoğu hasta, meme ucunun iç çamaşıra olan temasını normalden fazla hissettiğini hatta acıdığını söyler.

Fakat çoğu hastada olan şey, meme altında, ameliyat giriş yeri olan kesi ve çevresinde hissettiği hissizliktir. Bu his kusuru kişiye bağlı olarak zamanla düzelir. Çok nadir hastada hiç düzelmeyebilir.

Ne zaman geçer?

Meme operasyonu sonrasında iyileşme her ne kadar çok hızlı bir seyirde görülse de, memenin daha doğal bir şekle bürünmesi için en az 3 aylık bir zaman gereklidir. Operasyondan hemen sonra sert ve yapay görünen protezler gün be gün yumuşayarak bir iki santim aşağı doğru yerleşir ve olması gereken yerde pozisyonlanarak doğal görüntüsünü alır. Ödemlerin de çözülmesiyle, meme protezi neredeyse hastanın kendi memesinden farksız olacak kadar konforlu olur ve içerde varlığını hissettirmez.

Bu süre için tam olarak bir zaman belirlemek zordur çünkü iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Meme ucunda oluşan his azalması da protezlerin doğallaşma süreci boyunca azalarak iyileşme gösterir. Meme protezleri genellikle kalıcı bir his kaybına neden olmaz.

Eğer Meme Büyütme ile alakalı daha çok sorunuz varsa lütfen Meme Büyütme Sayfamızı Ziyaret ve lütfen sorularınız var ise sormaktan çekinmeyin. 

MEME, BÜYÜTME, OPERASYONU, SONRASINDA, UCU, HİSSİZLİĞİ


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ