Meme Ameliyatında Gelişebilecek Komplikasyonlar

Meme Ameliyatında Bazı Komplikasyonlar gerçekleşebilir bunun ile iligli bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken şeyler vardır, işte bu makale de bunlara değinmek istedik.

MEME AMELİYATINDA GELİŞEBİLECEK KOMPLİKASYONLAR

Her cerrahi operasyon bir takım komplikasyonlar içerir. Kimisinde bu komplikasyon riskleri düşük, kimisinde daha yüksektir. Güvenebileceğiniz bir cerrahınız varsa, bu risklerden korkmanıza gerek yoktur. Ehil ellerde söz konusu olan bu risklerin üstesinden gelebilmek mümkündür.

Kanamaya Bağlı Oluşan Şişlikler

Bu durum kimi hastalarda bazen dren konulmasına rağmen görülebilir. Kan sulandırıcı maddeleri sık kullanan kişilerde bu durum daha fazla görülebilir.

Enfeksiyon

Nadir görülebilecek komplikasyonlar arasında enfeksiyon oluşmasını da sayabiliriz. Enfeksiyon durumu kızarıklık, aşırı şişlik ve ateş belirtileri ile ortaya çıkar.

Kapsül

Vücuda dışarıdan bir madde girdiğinde, bünye bunu tehdit olarak algılayıp kendini korumaya alır. Bu koruma için de protezin çevresinde bir kapsül maddesi oluşur. Bu kapsül tüm meme protezi hastalarında mevcuttur ancak çok büyük bir çoğunluğu hissedilmeyecek kadar incedir. Bir süre sonra kendi kendine kaybolur. Kimi zaman bu kapsül daha kalın şekilde oluşabilir. Kalın olması durumunda şekil bozuklukları oluşabilir. Böyle bir durumda erken dönemde yapılan masajlar kapsülü eritmek için etkilidir. Masajın yetersiz olduğu durumlarda ise ikinci bir operasyonla kapsül temizlenir ve protezler değiştirilebilir.

Hematom

Hematom bir tür dolaşım bozukluğudur. Özellikle meme dikleştirme ameliyatlarında eğer hasta sigara içiyorsa, bu riski de arttırmış olur. Ameliyat sırasında kesilen dokuların kaynaması ve iyileşmesi için bölgenin içeriden kanlanması ve oksijenlenmesi gerekir. Sigara içen hastalarda dokular yeterince kanlanamaz, bu da iyileşmeyi geciktirir. Hematom oluşması durumunda yapılacak bir operasyonla meme içi temizlenir ve hasta kısa bir iyileşme döneminin ardında yeniden sosyal hayat dönüş yapar. Bu aşamalarda “bilinçli hasta” olmak oldukça önemlidir. Hasta üzerine düşen görevleri yerine getirmeli, ilaç ve kontrollerine titizlik göstermeli ve sigaradan uzak durmalıdır.

Asimetri

Vücutta çift olan her şey birbirinden farklıdır. Bu fark kimi zaman gözle görülmeyecek kadar az, kimi zaman da daha belirgin olur. Meme ameliyatı sonrasında asimetri teşhisi koyabilmek için bir süre beklemek gerekir. Çünkü ameliyattan hemen sonra bir meme diğerinden daha fazla ödemli olabilir, bu da çoğu zaman hastayı asimetri yanılgısına düşürür. İyileştikten sonra eğer asimetri hastayı rahatsız edecek düzeyde devam ediyorsa, ufak bir müdahale ile düzeltilebilir.

Protezin Kayması

Oldukça düşük olan bu risk, bugün kullandığımız pürtüklü yüzeyli protezler ile hemen hemen ortadan kalkmıştır. Nadiren de olsa protezin kayma ya da dönme durumunda ikinci bir operasyonla müdahale edilerek protez olması gereken yere pozisyonlanır.

Seroma Gelişmesi

Geç dönemde ortaya çıkabilecek bir sorundur. Protezin çevresinde sıvı toplanması durumunda, lenfomanın araştırılması gerekebilir. Çoğu vakalarda yoğun şişler birkaç günlük dönemin ardından iner ve göğüs rahatlar. Hekim kararı ile bazı durumlarda MR çekilmesi istenilebilir.

Meme Büyütme ile ilgili makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz http://www.mertdemirel.com/meme-buyutme/

 

Meme, Ameliyatında, Gelişebilecek, Komplikasyonlar


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ