MEME AMELİYATI SONRASI İZLER NE ZAMAN GEÇER?

Meme Ameliyatı Sonrası İzler Ne Zaman Geçer sorusu da sıkça sorulan sorular arasındadır, bu sebeple sizler için cevaplar verdik ve eğer daha fazla cevaba ihtiyacınız var ise lütfen bize yazmaktan sorularınızı iletmekten çekinmeyin.

Büyütme, küçültme ya da dikleştirme…

Bu saydıklarımın 3 ortak özelliği: bugün sahip olduğumuz cerrahi teknikler ve imkanlarla kolay ve başarılı bir şekilde uygulanıyor oluşu, iyileşme döneminden sonra hastaya büyük konfor ve özgüven yaşatmaları ve bir de hepsinin izli oluşudur.

Kimisinde fark edilemeyecek kadar saklı, kimisinde belirsiz ve silik, kimisinde ise memenin orta hattında yer alan ince bir çizgi şeklinde olsa da meme ameliyatlarının tümü izli ameliyatlardır.

Bunlar arasında en avantajlı olanı meme büyütmedir. Meme büyütme operasyonlarında iz 4 cm gibi çok kısa bir boyuttadır ve meme altı kıvrımında saklı olduğu için hasta çıplakken dahi çoğu zaman görünmez. Dikleştirme ve küçültme operasyonlarında ise ya ters T ya da lolipop şeklinde bir iz kalır. Peki bu izler ne zaman kaybolur?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; kesi yapılan yerdeki izler hiçbir zaman tamamen kaybolmaz. Ancak neredeyse tamamen iyileşerek oldukça belirsiz ve silik bir hal alabilir. Bu belirsiz iyileşme sigara içmeyen hastalarda çok daha iyi ve kısa sürede gerçekleşir.

Ameliyattan 1 hafta sonra: Dikiş izleri üzerinde ince beyaz bantlarla örtülüdür. Bu ince bantlar kesinin her iki tarafındaki dudakları birbirine yapıştırdığı için yaranın kapanmasında etkilidir.

Ameliyattan 1 ay sonra: İzler kırmızı ve belirgin bir haldedir, ancak yara kapanmıştır.

Ameliyattan 3 ay sonra: Dikiş hattı üzerindeki kırmızılık giderek açılmıştır ancak hala belirginliğini korur.

Ameliyattan 6 ay sonra: Yara hattı üzerindeki renk tamamen pembeleşmiş hatta hiç sigara içmeyen hastalarda daha da açık bir renge kavuşmuştur. Ele gelen herhangi bir sertlik bulunmaz.

Ameliyattan 1 yıl sonra: Kesi izi tamamen beyazlaşmıştır, incelmiştir ve belirsiz bir hat şeklini almıştır.

 

Doktorun Notu: Yara iyileşme bozukluğu olan hastalarda keloid ya da hipertrofikskar gelişebilir. Böyle bir durumda izlerin iyileşmesi çok daha uzun zaman alabilir ve bazı durumlarda kalıcı olarak kötü iyileşme gerçekleşebilir.

Meme Büyütme ile ilgili detaylı bilgi için Buraya Tıklayabilirsiniz.

MEME, AMELİYATI, SONRASI, İZLER, ZAMAN, GEÇER?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ