LİPOSUCTİON SONRASI MASAJ İŞE YARAR MI?

Liposuction; diyet ve sporla gitmeyen yerleşmiş bölgesel yağların, vücuttan atılması için uzun zamandır uygulanan en etkili çözümdür. Bu işlemden sonra iyileşme döneminde hastalar özel bir korse giyer, dengeli beslenir ve hekiminin uygun gördüğü tarihte hafif egzersizlere başlayarak başarı çıtasını yükseltebilir. Ancak bu liste içinde öyle bir madde var ki, birçok hastanın kafasını karıştırır. “Lipousction sonrası masaj yapılmalı mıdır, yoksa yapılmamalı mı?

Ameliyat sırasında yağ alınan bölgede hafif morluklar ve ödemler oluşabilir. Bu ödemlerin çözülmesi zaman içinde gerçekleşir. Eğer hasta kanül giriş yerlerinin iyileşmesinden sonra bu bölgedeki kan akışını hareketlendirecek şekilde masaj yaparsa, ödemlerin daha hızlı çözülmesine yardımcı olabilir.

Masaja ne zaman başlanmalı?

Masaja ameliyattan 3 gün sonra yani ilk duş alınmasıyla birlikte başlanabilir.

Masaj ne şekilde yapılmalı?

İşlem yapılan bölgeye krem ya da jel yardımıyla yer çekiminin aksi yönünde dairesel hareketlerle hafifçe bastırarak masajlar yapılabilir. Özellikle duş sonrası yapılan masajlar cilt altını daha iyi bir şekilde hareketlendirebilir.

Kozmetik marketlerde satılan yumuşak dişli masaj başlıkları da kendi kendine masaj yapan hastalar için büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Masajlara ne kadar devam edilmeli?

Bu sorunun hiçbir zaman tam bir yanıtı olmaz. Çünkü her bireyin ödemlerden kurtulma süresi farklıdır. Rutin kontroller sırasında hekimin önerdiği korse kullanımı ve masaj konusundaki önerilere uyulduğu takdirde iyileşmeyi hızlandırmak mümkündür.

LİPOSUCTİON, SONRASI, MASAJ, İŞE, YARAR, MI?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ