LİPOSUCTİON SONRASI İKİNCİ BİR OPERASYON GEREKEBİLİR Mİ?

Konu ne olursa olsun, tüm hastalar yaptıracakları işlemden sonra yeniden aynı operasyonun gerekli olup olmayacağını sorar. İyileşme süreci, ameliyata psikolojik olarak hazırlanma, zaman, iş yerinden uzak kalınan günler ve işin maddi boyutu hastaları ikinci bir operasyonun gerekliliği konusunda kimi zaman zora sokabilir. Peki bugün ileri tekniklerle yaptığımız ve çok iyi sonuçlar aldığımız liposuction operasyonlarından sonra da revizyon yani ikinci bir ameliyat gerekebilir mi?

Hangi durumlarda revizyon söz konusu olabilir?

Liposuction ameliyatları ileri cerrahi yöntemlerle şuan çok daha kolay, efektif ve kısa iyileşme dönemleri ile uygulanıyor. Yardım aldığımız lazer ya da ultrasonik enerji veren sistemler sayesinde artık klasik liposuction’a göre tek seferde daha çok yağ alabilme imkanımız var. Sadece miktardaki artış değildir avantajlı olan; daha az kanama, daha az morluk, daha sıkı bir cilt ile sonuçlanan operasyonlar umut vadetmektedir.

Ancak liposuction operasyonlardan sonra hastanın da üzerine düşen sorumluluklar var. Eğer hasta korsesini belirtilen sürede düzenli şekilde takmazsa, hekiminin önerilerini dikkate almaz ya da diyetine önem vermeyip sağlıksız bir beslenme tüketirse hem vücuttan çıkan yağların geri alınması kaçınılmaz olur, hem de vücutta bir takım şekilsizlikler oluşabilir.

Ne Gibi Şekilsizlikler?

Bir gerçeği iyice kavramanız gerekiyor. Vücuda aldığınız kalori, harcadığınız kaloriden fazla ise kilo alırsınız. Fazla kalori yağ hücrelerinde depolanır.  Liposuction’da kullanılan lazer ve ultrasonik enerji kullanılan yöntemlerde deri altındaki yağ hücreleri yakılır ya da patlatılır. Bu nedenle liposuction yapılan bölgede yağ hücre sayısı azalır. Dolayısı ile yağ hücreleri işlem gördükten sonra bu bölgeden yine yağlanmak ve kilo almak zorlaşır.

Eğer hasta kilo aldırıcı bir şekilde beslenir ve hareketsiz bir yaşam sürerse, bu kez bu işlem uygulanan bölgelerden değil ama farklı bölgelerde yağ biriktirebilir.

Yani Göbek ve bel bölgesinde yapılan liposuction uygulaması sonrası, kilo alınırsa bu kol, sırt ya da karın içi dokularında yağ birikimine sebep olabilir.

Ehil Olmayan Yerlerde Yapılan Liposuction

Liposuction’da revizyon gerektiren durumlar kimi zaman da işlemin uygun olmayan kişi ve kurumlarca yapılmasından kaynaklı olabilir. Hastaların çok fazla düşük rakam veren merkezlerin bu anlamda yetkinliğini sorgulamasında fayda vardır. Hekimlik yetkisi olmayan kişilerce, steril koşulara uygun olmayan mekanlarda yapılan liposuction işlemi sonrası ciltle dalgalanmalardan, asimetrilerden, enfeksiyona ve hatta organ yaralanmalarına kadar ciddi problemler oluşabilir.

Peki Ne Yapacağız?

1- Hayatımızın uygun bir döneminde bu işlemleri yaptıracağız. Hekim önerilerini ciddiye alacağımız bir dönem olmalı.

2- Kilo verme konusunda kendi içimizde kararlarımızı almış olmalıyız. Sağlıklı bir hayat hedeflemeliyiz.

3- Operasyondan sonra erken dönemde aktif hayata karışmalıyız. Spor olmazsa olmazımız olmalı.

4- Bütün bu çabalarımıza rağmen çeşitli nedenlerden dolayı liposuction bölgesinde sıkıntılarımız olursa, bunu hekiminizle ya da başka bir hekimle açık bir biçimde konuşmanız gerekir.

5- Asimetriler, şekilsiz girinti ve çıkıntılar gibi problemlerin bir kısmı zamanla ya da ufak düzeltme işlemleri ile daha iyi hale gelebilir. Neler yapılabilir;

            a- Tekrar liposuction

            b- Yağ enjeksiyonları

            c- Kavitasyon, lpg, masaj, radyofrekans, soğuklipoliz uygulamaları işe yarayabilir.

LİPOSUCTİON, SONRASI, İKİNCİ, BİR, OPERASYON, GEREKEBİLİR, Mİ?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ