Liposuctıon Ameliyatında Hastalara Düşen Görevler

Biz plastik cerrahi uzmanları, cilt altında birikmiş yağ dokularından sizleri kurtarabilmek için liposuction (yağ emme) ameliyatını bulduk. Daha az eforla daha çok yağ alımı için, daha az kan kaybı yaşayarak daha iyi cilt kontürü sağlamak için, daha az sarkıklık yaratarak daha hızlı işlem yapabilmek için teknolojik gelişmeleri takip ettik. SAL*, UAL**, PAL***, LAL**** gibi yöntemler geliştirdik.

Artık daha iyi sonuçlarımız olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Fakat işlemi tamamlayıp hasta evine gittikten sonra, sonuca fazla bir katkımız olamıyor. Ne kadar kontrolleri sık tutsak, hastayı daha sıkı takip etsek de liposuction sonrasında hastalara düşen birçok görev var. İşte bu yüzden hastam ile yaptığım ilk görüşmede hep şu cümleyi kurarım;

- "işin yarısını ben, yarısını da siz yapacaksınız"

Peki liposuction işlemi söz konusu olduğunda, hastaya ne gibi görevler düşüyor?

  1. Kilo vermek: “Kilo verebilsem burada ne işim var?” diyenlerden misiniz? Lütfen okumaya devam etmeyin ve sayfadan ayrılın. Kilo vermenin birkaç açıdan önemi vardır.

                a- Cilt altı yağ dokusunun daha da fazla azalmasını sağlayarak, sonuca katkısı olur.

                b- Operasyondan sonra rehabilitasyon döneminde azalan fiziksel aktivite nedeniyle, kilo alma eğilimi olur. Uygun diyet yapmak bu riski önler.

                c- Liposuction işlemi sırasında LAL, UAL gibi yöntemler kullanıldığında, geride kalan bazı yağ hücreleri, yaşamak ile yok olmak arasında arafta kalır. Bu dokuları enerjisiz bırakmak, daha fazla yağ hücresinin ölmesini sağlayarak sonucu geliştirir.

                d- Özellikle gövde bölgesinde (karın, bel) yapılan liposuction’un amacı beli inceltmektir. Bu bölgede yağ doku sadece cilt altında birikmez. Aynı zamanda karın içi organların etrafına da yerleşir. Biz istediğimiz kadar cilt altı yağ dokuyu azaltmaya çalışalım, eğer kilo kaybı ile karın içi yağ dokusu azaltılmazsa, bel inceliği yeterince sağlanamaz.

 

  1. Masaj: Masaj ameliyat bölgesine yüzeyel ve derin planda uygulanmalıdır.

                a- Yüzeyel yapılan masaj özellikle LAL, UAL gibi cildi içeriden sıkıştırmak için yapıldığında bu bölgedeki lenf akışını bozar. Lenf akışının eski randımanına ulaşması için yapılacak yüzeyel masaj sonuca olumlu katkısı olur. Bu masaj banyo sırasında çıplak tene ya da kıyafetin üzerinden, liposuction uygulanan bölgeye ovalama şeklinde yapılabilir. Önemli olan cildi hareketlendirmektir. Çok özelliği bulunmaz.

                b- Derin doku masajı: Liposuction uygulanan bölgede, cilt altı yağ doku azaltıldığında bu bölgede bir ölü boşluk oluşur. Yer çekimi, geride kalan sıvı yağ dokusunun aşağı doğru birikmesine ve bu bölgede birikmesine yol açabilir. Operasyondan sonra erken dönemde el yordamı ile sıkıca bastırarak (ölü boşluğu kapatacak kadar) aşağıdan yukarı doğru derin doku masajı yapılmalıdır. Bu işlem başkası tarafından da yapılabilir. Özellikle basen bölgesine liposuctiondan sonra masaj uygulanması önemlidir.  İşlemden sonra tüm hastalarıma ilk kontrolde bunun önemini detaylı şekilde anlatmaya gayret ederim.

  1. Alet yardımlı bölgesel yağlanma azaltıcı yöntemler: Kryolipoliz, Kavitasyon, LPG gibi yöntemlerin sonucu mükemmelleştirici etkileri bulunur. Durumu uygun olan ve daha iyisini arzu eden hastalarımıza ameliyattan en az 2 hafta sonra olacak şekilde önerebiliriz.

 

  1. Korse kullanımı: Aksi söylenmedikçe ameliyat sonrasında giydirilen korse 15 gün boyunca gece-gündüz, sonraki 15 gün de geceleri olacak şekilde en az 1 ay giyilmelidir. Bu dönem uzarsa korseden elde edilecek avantaj artabilir. Hasta isterse özellikle kış döneminde bu dönemi iki aya çıkarabilir. Korse ölü boşluğu azaltmak, hasta hareket ettikçe hafif yüzeyel masaj yapmak ve cilt düzensizliklerini engellemek gibi önemli rollere sahiptir.

 

 

*SAL: Salin asisted liposuction: sıvı püskürtme yolu ile yağ dokunun etraf dokudan ayrıldığı liposuction yöntemidir.

**UAL: Ultrason asisted liposuction: Halk arasında VASER olarak ta bilinen, ultrason enerjisinin kullanıldığı liposuction yöntemidir.

***PAL: Power asisted liposuction: titreyen bir motor kullanılarak, daha standart ve daha kolay bir uygulama sağlayarak cerrahın işini kolaylaştıran liposuction yöntemidir. Diğer yöntemlerle kombine edilebilir.

****LAL: Laser asisted liposuction: Halk arasında LASER lipoliz olarak ta bilinen, laser enerjisinin kullanıldığı liposuction yöntemidir.

Liposuctıon, Ameliyatında, Hastalara, Düşen, Görevler


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ