LİPOSUCTİON AMELİYATI SONRASI ÖDEM NASIL ATILIR?

Yağ aldırma yani Liposuction operasyonlarında iyileşme döneminde görülen en tipik etki, vücudun ödem tutmasıdır. Bu ödem siz hiç bir şey yapmasanız da bir süre içinde kendi kendine vücuttan çekilerek kaybolur. Ancak birkaç destek ile bu ödemleri daha kısa sürede yok edebilmek mümkün. Peki hasta iyileşme döneminde neler yapabilir?

Beslenmeye Dikkat!

Öncelikle sizi daha çok şişirecek tuzlu ve hazır gıdalar tüketmemeniz gerekiyor. Özellikle turşu, patates cipsi, gibi gıdalar içerdikleri aşırı tuz sebebiyle vücutta su tutar ve bu da ödemlerinizin artmasına neden olabilir. Bu dönemde sağlıklı beslenmeli ve bol bol su içmelisiniz.

Korse Kullanımı

Liposuction işlemlerinden sonra giyilen korse cilt altına yapacağı hafif baskı ile ödemlerin çözülmesinde etkilidir. Hekiminizin uygun gördüğü süre içinde korsenizi düzenli şekilde kullanmalı ve devam edip etmeme konusunda mutlaka fikir danışmalısınız.

Masaj

Masaja ameliyattan 3 gün sonra yani ilk duş alınmasıyla birlikte başlanabilir. İşlem yapılan bölgeye krem ya da jel yardımıyla yer çekiminin aksi yönünde dairesel hareketlerle hafifçe bastırarak masajlar yapılabilir. Özellikle duş sonrası yapılan masajlar, cilt altını daha iyi bir şekilde hareketlendirebilir. Kozmetik marketlerde satılan yumuşak dişli masaj başlıkları da kendi kendine masaj yapan hastalar için büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Masajlara ne kadar devam edilmeli?

Bu sorunun hiçbir zaman tam bir yanıtı olmaz. Çünkü her bireyin ödemlerden kurtulma süresi farklıdır. Rutin kontroller sırasında hekimin önerdiği korse kullanımı ve masaj konusundaki önerilere uyulduğu takdirde, iyileşmeyi hızlandırmak mümkündür.

LİPOSUCTİON, AMELİYATI, SONRASI, ÖDEM, NASIL, ATILIR?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ