Liposakşın

Liposakşın belirli bir bölgeye birikmiş yağların çözümü için etkin bir yöntemdir. Vücudumuzun farklı bölgelerinde kimi zaman yanlış beslenme, kimi zaman hareketsizlik ya da yetersiz spor, kimi zaman da genetik nedenlerden ötürü bölgesel olarak yerleşmiş bir takım fazla yağlar olabilir. Bu yağların bir kısmı dengeli bir diyet ve daha fazla fiziksel aktivite ile kolayca giderken, bazı inatçı yerleşmiş yağlar bölgede tutunmaya devam eder. İşte “ne kadar diyet yaparsam yapayım, ne kadar egzersiz yaparsam yapayım şu yağlar bir türlü gitmiyor” dediğimiz kümelenmiş bölgesel yağ problemi için en etkili ve gelişmiş çözüm liposakşın (Liposuction) işlemidir.

liposakşın

Liposakşın nasıl bir işlemdir?

Liposakşın genel anestezi altıda yapılan cerrahi bir yöntemdir. Operasyonun süresi işlem yapılacak alan sayısına göre değişkenlik gösterir. Göbek – bel ve alt sırt bölgesine yapılan 3 alan liposakşın işleminin süresi ortalama 3 saat kadardır. Liposakşın ameliyatlarında problemli bölgeye ince bir kanül yardımıyla giriş yapılır ve buradaki fazla yağlar bir tür vakum sistemiyle çekilir. Kanül giriş yerleri oldukça küçüktür ve iyileşme döneminin ardından belirgin bir iz kalmaz.

Liposakçın ameliyatının ardından hastaya özel bir korse giydirilir. Bu korsenin en az 1 ay boyunca kullanılması gereklidir. Bu kullanım için ilk 15 gün gece-gündüz, sonrasındaki 15 gün ise sadece geceleri kullanmak üzere tavsiye edilir. Seçilmiş hastalarda korse kullanımını bir miktar daha uzatmak yine hekimin kararıdır.

Ultrasonik Liposakşın (Vaser Liposuction)

Halk arasında Vaser Liposuction olarak bilinen Ultrasonik Liposuction son günlerde çok fazla tercih edilerek, giderek popüler oldu. Peki Klasik Liposuction ile Vaser yani Ultrasonik Liposuction arasındaki fark tam olarak nedir?

Ultrasonik Liposuction‘da önce cilt altı derin ve yüzeyel yağ tabakasına kanamayı azaltıcı, yağı almayı kolaylaştırıcı ve ağrı kesici özellikte bir sıvı verilir. Daha sonra Ultrason enerjisi üreten cihaza bağlı olan ve ince uzun bir çubuk görünümünde olan titanyum parça, yağ dokuda gezdirilerek yağ hücrelerinin patlaması sağlanır. Yağ doku sıvılaşır. Bu patlama sırasında bir miktar ısı da oluşur.

Böylece;

 • Sıvılaşan yağ, klasik Liposuction’a göre çok daha kolay bir şekilde alınır. Bu da hekime tek seferde daha fazla miktarda yağ alabilme şansı verir.
 • Ultrasonik Liposuction ile yağ hücreleri yakıldığı ve sayıca azaldığı için, yeniden bu bölgeden kalınlaşmak (kilo almak) pek mümkün olmaz.
 • Cilt altına uygulanan Ultrasonik enerji ile, dermis tabakası ve yağ doku katmanındaki kolajen lifleri sıkılaşır. Böylece liposuction sonrası sarkıklık riski azaltılmış olur.
 • Vaser (ultrasonik) Liposuction ile alınan yağlar, tıpkı bir dolgu maddesi gibi kendi vücudunuzda kullanılabilir. Bu yöntemle alınan yağlar ile “Brezilya Poposu(BBL)” olarak bilinen yağ enjeksiyonu işlemi yapılabilir. Göğüslere dolgunluk vermek için, kıvrımlı hatlar oluşturmak için ya da her hangi bir yerdeki yüzeysel ya da derin çukurlukları kapatmak için kullanılabilir.
 • Vaser yani Ultrasonik Liposuction işleminde hastalar daha kısa bir iyileşme döneminin ardından sosyal hayata daha hızlı bir dönüş yapar.

Liposakşın Ameliyatı Sonrası İyileşme

Liposakşın ameliyatları hastaların sosyal yaşama kısa sürede geri döndüğü, hızlı iyileştiği operasyonlardan biridir. Hastada minik kanül giriş yerleri dışında başka kesi ya da yara bulunmaz. Bu kanül girişleri iyileşme döneminden sonra oldukça silik bir şekilde iyileşme gösterir ve belirsiz bir hal alarak cilt yüzeyinde saklanır.

Liposakşın ameliyatından çıkan bir hastada incelme anında görülmez. Hatta ameliyattan çıkan hasta eskiye oranla daha ödemli ve şiş olur. Liposakşın ameliyatından sonra oluşan ödemi yok etmek için 3 temel yol vardır.

 1. Baskılama (korse kullanımı)

Ameliyat sonrasında hastalara giydirilen korseler, ödemi baskılamakta çok iyidir. Bu korselerin hasta tarafından düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu düzenli kullanım ilk günlerde hasta için konforsuzmuş gibi gelse de, yeni üretilen korseler ile hasta ikinci bir ten gibi kısa sürede korse kullanımına adapte olur ve alışır.

İlk hafta korseyi sadece duş alırken çıkarmak uygun bir hareket olacaktır. İkinci haftadan itibaren korseyi çamaşır makinesine atıp yıkamak ve kurutucu da kurutma süresi kadar ara vermek de bir sakınca olmaz.

İyileşme hızının pozitif olduğu hastalarda korsenin gündüz kullanımını erken dönemde bıraktırabiliriz. Ancak ödemleri yavaş iyileşen hastalar için bu süreyi bir hafta kadar daha uzatmak doğru bir karar olacaktır.

Gece –gündüz kullanım süresi sona erdiğinde hasta bu kez da sadece akşamları olmak üzere korsesini kullanmaya devam eder. Bazı hastalar iyileşme döneminin sonlarına doğru korsesinin bir miktar bol geldiğini belirtmiş hatta kendi talepleri ile daha sıkı olan bir alt bedenini alarak kullanım süresini uzatmışlardır.

 1. Hareket

Operasyon sırasında vücutta oluşan ödemleri atmanın çok önemli bir diğer yolu da harekettir. Hasta artık yürüyüş yapabileceği kadar normale döndüğünde, kendisinden serin saatlerde tempolu kısa yürüyüşlerle bu aktiviteye başlamalarını isteriz.

Hareket cilt altında biriken ödemlerin iyileşmesini hızlandıracak, metabolizmayı canlandıracak ve sporun pozitif bir etkisi olarak salgılanan endorfin kişinin kendini çok daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Sıklıkla ilk bir aylık dönemi atlatan hastalar artık eski tempolarına rahatlıkla dönebilir. İyileşmesi hızlı ilerleyen bazı hastalara 15.günden sonra yüzmeye başlayabileceği söylenebilir. Özellikle yaz mevsiminde liposakşın ameliyatı geçiren hastalar akşam saatlerinde havanın serinlemesiyle tempolu yürüyüşler yapabilir, ya da bol bol yüzerek ödemlerin iyileşme süresini hızlandırabilir.

 1. Dengeli Beslenme

Liposakşın ameliyatından sonra hastalara da düşen belli başlı ödevler vardır. Bunlardan belki de en önemlisi beslenme konusudur. Ameliyattan sonra hastanın kardonhidrat tüketmemesi tavsiye edilir. Bunun yerine sebze ve protein yönünden zengin bir beslenme şekli önerilir. Hamur işleri ve kızartmalar hem bu dönemde hastanın iyileşme sürecine katkıda bulunmayacak, hem de var olan ödemi daha da arttıracaktır.

Bol su tüketmek bu dönemde hasta için gereklidir. Çoğu kişi çay ve kahve tüketiminin de sıvı olduğu için su yerine geçtiğini düşünse de bu bilgi doğru değildir. Aksine aşırı çay ve kahve tüketimi de vücudun su tutmasına neden olur.

Su içmeyi sevmeyen hastalarımıza bu dönemde meyvelerin aromasından faydalanmalarını öneririz. Bir büyük sürahi su içine kabuklu salatalık, taze nane, limon dilimleri atarak suyun hoş bir aroma kazanmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz dörde bölünmüş kabuklu elma ve kabuk tarçın da suyunuza içerken keyif alacağınız güzel bir aroma verebilir.

Liposakşın ile ilgili gerçekler

 • Liposakşın ameliyatı bir yağ alma işlemidir. Eğer karın bölgenizde sarkıklık problemi varsa sadece liposakşın ameliyatı ile iyi bir sonuç almanız mümkün olmaz. Böyle durumlarda liposakşın ameliyatı mutlaka karın germe ameliyatı ile kombinlenerek yapılmalıdır.
 • Liposakşın ameliyatı bir kilo verme yöntemi değildir. Sizi mutsuz eden fazla yağlar için öncelikle mutlaka diyet yapılmalıdır.
 • Liposakşın ameliyatından sonra gerçek bir incelme için hastanın düşük kalorili bir beslenme programı uygulaması gerekir. Çünkü liposakşın ile sadece cilt altındaki yağ doku alınabilir. Oysa fazla kilosu bulunan kişilerin iç organları da diğerlerine oranla daha büyük olur, bu da vücudun daha kalın görünmesi anlamına gelir. Liposakşın işlemi iç organlarının dışındaki yağı alamaz, sadece cilt altındaki yağları temizler.
 • Özellikle ultasonik veya vaser liposakşın gibi işlemlerle uzun süredir sizi mutsuz eden bölgesel yağlardan 2-3 saatlik bir operasyonla kurtulmak mümkündür.
 • Liposakşın işlemi karın, bel, alt sırt, üst sırt, erkekler için meme, kol, iç bacak, baldır, alt bacak gibi bölgelere uygulanabilir.
 • Alt bacağa yapılan liposakşın işleminde iyileşme süresi diğer bölgelere oranla bir miktar daha fazladır.
 • Ameliyat planlaması yapılırken hastanın yatış şekli göz önüne alınarak bölgere karar verilir. Bir anda 6-7 bölgeye birden liposakşın yapılmaz. Çoklu alanların olduğu vakalarda ameliyat planlaması iki aşamalı olarak düşünülebilir. Bu hem cerrahın konsantrasyonu hem de ameliyat süresi bakımından atılmış doğru bir adımdır.
Liposakşın


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ