Labioplasti

Labiumlar, vajeni dış etkenlerden koruyan içte ve dışta ikişer tane olmak üzere toplam dört adet bulunan dış genital bölgeyi oluşturan yapılardır. Dış labiumlar (dudaklar) cilt derisi ile kaplı olup, iç kısmında var olan salgı bezleri ile koitus (ilişki) sırasında kayganlaştırıcı bir sıvı salgılar. İç labiumlar ise mukoza ile örtülü olup vajeni sınırlar.

Yapısal olarak ya da doğum ve yaş gibi etmenlerle, labiumlar estetik açıdan sıkıntılı hale gelebilir. Öyle ki bazen çok fazla büyüyerek koitusa mani olabilirler. Bu tür durumlarda labioplasti operasyonu gerekebilir. Bu operasyonda eski anatomik şekline ve işlevine uygun bir yöntem seçmek mühimdir.

Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Hasta ameliyattan sonra rahatça kalkıp eve gidebilir. Kısa süreli istirahat ve soğuk uygulama ile iş ve ev yaşantısına hızla döner. En sık komplikasyonu, erken dönemde kanamadır. Kanama genellikle hafif olup, sızıntı şeklindedir. 36 saat içerisinde sonlanır. Bir diğer komplikasyonu ise asimetridir. Asimetri zaten doğal olarak hemen hemen her kadında mevcuttur. Operasyondan sonra da hafif bir asimetri doğaldır. Fakat çok farklı bir görünüm mevcutsa, tekrar müdahale edilebilir. Lütfen hekiminize danışmaktan çekinmeyiniz.

Labioplasti


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ