Kliteroplasti

Kadınlarda, iç ve dış dudakların genital bölgede önde birleştiği alandaki yapıya klitoris ismi verilmektedir. Bu yapı erkeklerde korpus kavernosumun analoğudur. Yani erkek cinsel organına benzer. Uyarıldığında süngerimsi olan yapısı kan ile dolup, şişer. Etrafında yoğun olarak bulunan sinir uçları sayesinde cinsel ilişki sırasında zevk ve uyarılma hissi vermeye yaramaktadır. Bu dokunun, yapısal olarak ya da doğum, yaşlılık gibi nedenlerle üstü cilt ve vajen dokusu ile örtülebilir ya da aşağı yer değiştirebilir. Bu gibi durumlarda koitus (cinsel ilişki) sırasında klitoris uyarılmayacağından zevk hissi alınamayabilir.

Anatomik olarak bu yapının bozulduğu durumlarda kliteroplasti operasyonu ile var olan problem giderilir. Tabii cinsellik tek başına koitustan ibaret bir işlem değildir. Bütün vücudun ve beynin katıldığı bir aktivitedir. Tek başına bu operasyon ile kesin istenilen zevk alınmayabilir. Bizim yaptığımız bu organa ait anatomik bozukluğu gidermektir.

Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Ameliyattan sonra hasta yürüyerek evine gidebilir. Ameliyattan iki gün sonraya kadar soğuk uygulama ve istirahat tavsiye edilmektedir. En az bir hafta cinsel perhiz önerilir.

Kliteroplasti


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ