Kızlık Zarı Dikilirse Anlaşılırmı

Kızlık zarı dikilirse anlaşılırmı, cinsellik konusu toplumlarda çokça tartışılan bir gündem olduğu sürece, kızlık zarı dikimi operasyonları da talep edilmeye devam edilecektir. Bu çokça mahrem konu kişiyi kimi zaman çok büyük psikolojik sıkıntıya, kimi zaman da, Şahıslar tarafından sıkıntılı ve zor bir duruma düşürebilir. Her ne kadar ortaya çokça dökülmüyor olsa da, kızlık zarı onarımı operasyonları bugün sık talep edilen bir cerrahi süreçtir.

kızlık zarı dikilirse anlaşılırmı

Bu işlem gizli kalır mı?

Kızlık zarı dikilirse anlaşılırmı sorusu ile bize gelen kişilerin Hasta hakları hem konsultasyon, hem de cerrahi süreçte hastaya mutlak gizlilik hakkı tanır. Dolayısıyla bu konuda sadece görüşmeye gittiğinizde bile hastaya ait özel bilgiler ve hastanın talebi mutlak bir gizlilik içinde korunur. Görüşme yaptığınızda ya da kızlık zarı dikimi operasyonuna karar verdiğinizde bilgileriniz gizlilik içinde olur. Hastane kayıtlarındaki bilgiler de 3. Kişiler ile paylaşılmaz. Dolayısıyla böyle bir süreç düşünüyorsanız, bu aşamaların mahremiyet çerçevesi içinde olacağını bilmelisiniz.

Hastanede kalmam gerekir mi?

Kızlık zarı dikimi teorik olarak lokal anestezi altında da yapılabilir. Ancak kişi lokal olarak ağrı hissetmese de işlem sırasında tedirginlik yaşayabileceği için bunu genel anestezi altında yapmak hem hasta, hem de hekim için daha avantajlı olacaktır.

İşlemden sonra hasta birkaç saat dinlendirilir. Eğer değerleri taburcu olmak için uygunsa hekiminin kararı ile hasta aynı gün kalış yapmadan taburcu olabilir.

Ne kadar ağrım olacak?

Operasyonların iyileşme sürecindeki ağrı eşiği kişiden kişiye değişen bir seviyededir. Kızlık zarı dikimi sonrası oluşan hafif ağrı hastanedeyken damar yoluyla verilen güçlü ağrı kesiciler, taburcu olduktan sonra da ağız yoluyla alınan ilaçlar ile baskılanır. Kimi zaman idrar atımı sırasında hafif yanma kimi zaman da ilk regl döneminde normal kanama miktarından bir miktar artış gözlenebilir. Her iki durum da sıradan bir komplikasyondur ve işlemin başarısını etkilemez.

Ne kadar zamanda iyileşirim?

Kızlık zarı dikimi sonrasında hasta hekiminin kararına göre 1 gece kalış yapabilir ya da aynı gün taburcu olabilir. Evine giden hastanın hareketlerinde ufak bir kısıtlanma dışında günlerce istirahat etmesi gereken uzun uzadıya bir iyileşme dönemi yoktur. Hasta 2-3 gün sonra normal temposuna dönebilir. Masa başı çalışan kişiler rahatlıkla 3. Gün işe geri dönebilir.

Bu operasyonu geçirdiğim anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikilirse anlaşılırmı bu sorunun cevabı hem evet, hem de hayır dır.

Eğer iyi bir hekim tarafından işleminiz yapılmışsa bölgede herhangi bir yara izi ve dikiş izi kalmaz. Düzenli yapılan pansuman ve bakımdan sonra, iyileşme döneminin ardından ehil ellerde yapılan bir kızlık zarı dikimi anlaşılmaz.

Ancak uygun steril koşullarda yapılmayan, özenilmeyen, gerekli pansuman ve ilaç kullanımı yapılmayan bir kızlık zarı dikimi için aynı şeyleri söylemek her zaman mümkün olmaz.

Kişi için önemi olan böylesi mahrem ve özel bir işlem için mutlaka güvenebileceğiniz hekim ve kurumlara gitmenizi öneririz.

Kızlık zarı tam olarak nerededir?

Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1.5 santimetre iç kısmında yer alan ince bir yapıdır. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Kızlık zarı anatomik olarak vajinayı oluşturan ve “mukoza” adı verilen dokunun vajina girişini oluşturan doku kıvrımıdır. Yani kızlık zarı vajina içinde değil, vajinanın hemen girişinde dudakların yaklaşık 1-1.5 cm içindedir ve küçük dudaklara bağlıdır.

Kızlık zarı, bu yapısıyla dış genital oluşumlar içinde kabul edilmektedir. Dışarıya bakan ön yüzü deriye, vajina içine bakan arka yüzü ise mukozaya benzer. Çocukluk çağında daha sert olan doku ergenlikle birlikte östrojen hormonunun salınmasına bağlı olarak değişime uğrar ve esneklik kazanır. Yani kişinin ergenlikten itibaren büyümesi ve gelişmesi ile kızlık zarı da bir değişim geçirir. Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. Bu deliğin şekli ve yapısı herkeste aynı şekilde değildir. Farklı yapılarda kızlık zarı bulunabilir. Çok delikli yapıda kızlık zarı bulunurken, bölmeli olarak farklı bir şekilde de görülebilir. Nadir olarak da tamamen kapalı kızlık zarına rastlamak mümkündür. Böyle ender rastlanan durumlarda adet kanı dışarı akacak bir yol bulamaz ve cerrahi olarak kızlık zarında adet kanının çıkışı için bir yol açmak gerekebilir.


Tüm kadınlarda kızlık zarının yapısı farklı ve ortasındaki delik değişik büyüklük ve yapıdadır. İlişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin genişliğine ve esnek olup olmamasına bağlıdır. Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Bazı kadınlarda bu yapı çok kalın veya çok ince (esnek) olabilir.

Bekaret Konusu

Bekaret gerek tıbbi, gerekse sosyal yönden çok hassas bir şekilde değerlendirilmesi gereken bir konudur. Bugün bir çok kültür ve toplum buna çok önem verirken, yine bazı ülke ve toplumlarda ise önem arz etmemektedir. Bu denge öyle değişkendir ki; aynı ülkede yaşayan bireylerden bazıları bekarete önem verirken bazı kesimler ise buna tam tersi bir görüşle katılabilir. Bekaret konusu toplum yaşayışının yanında, aile ve yetiştirilme açısından da şekillenebilecek bir olgudur.

Peki bir kadının ilk cinsel ilişkisinde kanama olmaması, onun bakire olmadığını mı gösterir? Kesinlikle hayır. Bu çok büyük bir yanlıştır, zira her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde özelliklede vajina giriş bölgesi yeterince ıslanmış ve kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmadan kalır. Bu durumda 100 kızdan birinde rastlanabilir. Bazı kadınlarda da kızlık zarının damarlanması zayıf olduğundan zar yırtılmasına rağmen kanama gerçekleşmeyebilir. Bazı yüksek kenarlı, fazla damarlı ve kalın kızlık zarları normalden fazla kanayabilir. Hatta bazen bu durumlarda bir takım cerrahi müdahaleler gerekebilir. Ancak bu tür olumsuzluklar oldukça nadir görülmektedir.

Vajinal kanama her zaman kızlık zarının bozulduğunu göstermez .Bazı durumlarda kızlık zarı bozulmaz ancak dış kısımlarda yırtık ya da sıyrık olabilir ve buralardan kanamalar görülebilir. Yani ilk ilişkide kanama olmaması ya da olması, bekaret konusunda belirleyici bir unsur değildir.

Kızlık, Zarı, Dikilirse, Anlaşılırmı


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ