Karpal Tünel Sendromu

El bileğinden geçen önemli yapılardan biri olan median sinirin çeşitli nedenlerden ötürü sıkışmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıktır. Bu sinirin ana görevi 1.,2. ve 3. parmağın avuç içinde kalan kısmın duyusunu almaktır. Median sinir el bileğinde karpal tünel adı verilen bir tünelden geçer. Bu yapı kemikler ve sert bağlarla sınırlandırılmış rijit bir tüneldir. Dolayısı ile bu tünel içerisinde görülecek bir basınç artışı ilk önce, en narin yapı olan median siniri etkiler. Karpal tünel sendromunun sebepleri arasında, özellikle uzun süreler tek tip el işi yapmak vardır. Bilinen en eski şikayet daktilo kullanan sekreterlerde görülmeye başlanılmış, o dönemlerde halk arasında sekreter hastalığı adını almıştır. Özellikle daktilo gibi sert basma kuvveti gerektiren tuşlu klavyelerde, eldeki tendon’ların kalınlaşmasına ve buna bağlı sinir üzerinde bası oluşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca müzikle uğraşanlar özellikle piyano ve kalın telli parmakla çalınan çalgıları kullananlarda sıkça görülmektedir. Diğer oluş sebepleri, yaşa bağlı sebepler gelir. Yaşa bağlı olarak kireçlenme veya yağ dokusuna ait çeşitli rahatsızlıklarda ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bilekte ezilme, kırık sonucu sıkca görülür. Kadınlarda üç kat fazla rastlanır. Şeker Hastalığı (Diabetes Mellitus) ve romatizma gibi hastalıklarda ise oluşma ihtimali daha da yüksektir.

Belirtileri;
1 Parmak uyuşması; Parmaklarda uyuşma
2 Bilek ağrısı; Bilekten kola uzanan ani ve keskin ağrı
3 Parmaklarda yanma hissi
4 Daha çok sabahları görülen şişlik ve el krampları
5 Başparmakta güç kaybı
6 El ve bilek ağrısıyla uyanma
7 Elde uyuşma,Nöropraksi

Tanı nasıl konur?
Tanı klinik olarak muayene ile konabileceği gibi yardımcı olarak sinir ileti testi olan EMG tetkikinden de yararlanılabilinir.

Tedavi
Tedavi olarak ağrıya yönelik verilen ilaçlar ve fizik tedavi uygulamaları ilk plandadır. Şayet sıkışma ileri derecede ise ve tıbbi tedaviye yanıtsızsa kılıfın açılıp sinirin serbestleştirilmesine yönelik cerrahi tedavi uygulanır.

Cerrahi operasyon nasıl yapılır?
Operasyon lokal anestezi altında yapılır. Kola sarılan bir bandaj ile operasyon sahasındaki kan uzaklaştırılır. El bileğinin iç kısmından yapılan kesi ile karpal tünelin tavan kısmı açılır. Median sinirin rahatladığı görülür. Uzun süreden beri sıkışık kalmış median sinir, bir kum saati gibi incelmiştir. Bu incelmiş bölüm için çok dikkatli bir mikrocerrahi ile serbestleştirme de uygulanabilir. Daha sonra cilt dikilir ve kola bandaj uygulanır.

Korunma
Elimizi kullanırken korumaya yönelik bir takım prensipler geliştirmeliyiz; klavye tuş takımı açısından elin rahat hareket edebileceği genişlikte ürünler kullanılabilir, devam ettiğimiz işe kısa aralar verebiliriz, . Bilekler için çeşitli bilek altı destekleyici ürünler kullanılabilinir. Bu destekler hem iş sırasında hem de gece takılabilir.

Karpal Tünel Sendromu, Karpal, Tünel, Sendromu


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ