JİNEKOMASTİ NASIL ANLAŞILIR?

Jinekomasti ;yani erkeklerde görülen meme büyüklüğü problemi. Bugün hareketsiz yaşam, kötü beslenme ya da hormonal sebepler yüzünden birçok erkek meme büyüklüğünden muzdarip.

Peki Jinekomasti nasıl anlaşılır?

Birçok erkek daha önceden farkında olmadığı bu durumu, kalabalık ve sosyal ortamlarda fark eder. Özellikle asker ve yatılı okul gibi ortak alanların bulunduğu yerlerde meme büyüklüğünü yaşadığını düşünen kişi zor ve sıkıntılı durumlar yaşayabilir. Çok ileri durumlarda bu kişilerde bir özgüven problemine de yol açabilir.

Tişört üzerinden görülen çıkık meme görüntüsü, Jinekomasti’nin en belirgin özelliğidir. Aşırı kilo alıp verme bu durumu tetikler, hatta kimi hastalarda meme altında sarkıklık olmuş gibi bir katlantı bile oluşabilir.

Jinekomasti yani erkeklerdeki meme büyüklüğü problemi belirgin bir sağlık sorununa yol açmaz. Bunun ölçütü kişinin aynadaki hissettiğidir. Kimi zaman içi fazlaca yağ dokusu ile dolu bir memeden kişi rahatsız olmazken, kimi zaman da hafif bir Jinekomasti tanısı bile kişiyi tüm sosyal ve özel yaşantısından mahrum bırakabilir. Memelerinin kadınsı göründüğünü düşünen bir erkek spor salonlarında, deniz kenarında ya da özel yaşamında çeşitli psikolojik sıkıntılar yaşayabilir.

Jinekomasti’nin tedavisi cerrahidir. Liposuction ile içerden alınan yağ dokuya ek olarak bazı hastalarda da eksizyon (yani keserek doku çıkarma) işlemi de gerekebilir. Tedavisi oldukça basit, ehil ellerde güvenli ve başarılıdır.

 

JİNEKOMASTİ, NASIL, ANLAŞILIR?


Doktorunuza Sorun

Adınız
E-Mail
Telefon
TANITIM FİLMLERİMİZ